Åšmieciowy raport
Sprawdziliśmy dziś (9.07) na jakim etapie jest wdrażanie nowych zasad gospodarki odpadami. Spytaliśmy co sądzą o trzech realizatorach wywozu odpadów mieszkańców osiedli przez nich obsługiwanych.
Sektor III obejmuje przede wszystkim osiedla 700 – lecia i Kaszubskie. Przetarg na jego obsługę wygrała firma SITA z Kościerzyny. Najwięcej domów na tych osiedlach jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej, która zdecydowała o nieuczestniczeniu w systemie segregowania odpadów. Pozostali zarządcy mieszkaniowi, z których najwięcej budynków ma Chojnickie TBS oraz Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, zdecydowali, że ich lokatorzy będą segregowali odpady. Jednak z rekonesansu w tym sektorze wynika, (z pojedynczymi wyjątkami) że przy budynkach są tylko pojemniki na odpady zmieszane. Trafiają na razie do nich także te segregowane. Stert śmieci walających się obok pojemników praktycznie nie ma. Pojawiły się na trawnikach kolejne zabudowy śmietnikowe zamykane na klucz, jak przy Wielewskiej 5. Jak przekazał nam mieszkaniec Wielewskiej 2, bywa z nimi problem. – Wczoraj byłem świadkiem, jak pojazd firmy SITA podjechał pod spółdzielczą altanę śmietnikową, która jest w pobliżu Wielewskiej 1. Nie udało im się otworzyć drzwi i pojechali dalej bez śmieci. Przy moim bloku, który należy do TBS-u, do czerwca był kontener oraz pojemniki na szkło, plastiki i papier. ZOM Pestka je już zabrał, a SITA do dziś dla dwóch bloków po 24 mieszkania w każdym, postawiła jedynie dwa pojemniki po 1100 litrów na zmieszane odpady – zauważył Kazimierz Wilkowski. Z aktualnej sytuacji nie jest także zadowolony inny mieszkaniec TBS-owskiego domu, którego spotkaliśmy przy wspomnianych pojemnikach od SITY. – Właśnie wrzucam do pojemnika na zmieszane odpady plastikowe butelki i puszki po napojach. Sądzę także, że zmuszanie chojniczan, by odpady niebezpieczne, które nie mogą trafić do pojemników przy domach, zawozili do Nowego Dworu, jest nieporozumieniem. W naszym mieście powinien powstać punkt ich odbioru, gdyż inaczej ludzie będą je wrzucać gdzie popadnie – przekazał nam jeden z mieszkańców Wielewskiej 4. Zapewne kolejnym problemem, przed którym stanie SITA na tym blokowisku, to grodzone śmietniki. Wybudowane w latach 80. jako otwarte dla wszystkich, teraz niektóre z nich mają nawet 4 gospodarzy, którzy postawili dobudówki lub przegrodzili istniejące boksy. W niektórych z nich zmieści się tylko jeden, maksimum dwa, pojemniki. Niewykluczone, że zamiast nich SITA dostarczy specjalne worki. Warunki przetargu dopuszczają takie rozwiązanie. W całym mieście obowiązkowo muszą być przy posesjach tylko pojemniki na odpady zmieszane. Na segregowane niekoniecznie.
Reklama | Czytaj dalej »
Pani Maria Gatz mieszka przy ul. Prochowej. Z tego rejonu odpady odbiera ZOM Pestka. - Mam teraz trzy duże kubły na odpady mieszane. Wcześniej była SITA, która odbierała śmieci raz w tygodniu. Byliśmy bardzo zadowoleni. Segregowaliśmy odpady i mieliśmy na to specjalne pojemniki - relacjonowała mieszkanka Prochowej. Problem w tym, że w kamienicy, którą zarządza, jest 11 mieszkań, więc uznała, że worki na segregację to zły pomysł. - Kto będzie to wszystko mył i po workach trzymał, zresztą gdzie? Jedna rodzina to może, ale nie 11 - argumentowała. Czy trzy pojemniki i odbiór raz na dwa tygodnie wystarczą na potrzeby mieszkańców kamienicy, to się dopiero okaże. - Dopiero 17 lipca odbiorą śmieci, to wtedy zobaczymy. W urzędzie mówili, że dołożą pojemnik, jak będzie potrzeba - mówiła Maria Gatz. Mogłaby wstawić jeden duży kontener na taką ilość ludzi, ale jest jeden istotny problem.
Z podwórka jest bardzo stromy podjazd do ulicy, gdzie pojemniki przed 6 rano muszą stać. - Ja sama nawet tych mniejszych nie wystawię. Dla mnie to jest największy problem - żaliła się chojniczanka. Dla wszystkich mieszkańców kamienicy reforma oznacza wyższe rachunki za śmieci. - Do tej pory płaciliśmy 430 zł na kwartał, teraz to wyjdzie chyba ponad 300 zł miesięcznie - wyliczała pani Maria. Z posesji przy Prochowej SITA do tej pory nie odebrała swoich pojemników. Aktualnie pod adresem stoi łącznie sześć pojemników.
Mieszkańcy ul. Brzozowej 55, również rejon obsługiwany przez ZOM Pestka, ze zmian zbytnio zadowoleni nie są. - Jest mowa, żeby wszystko myć, za wodę trzeba zapłacić, no i w ogóle drożej jest - skarżyło się małżeństwo. Podobnie jak sąsiadka z Prochowej, stwierdzili, że problemem jest trzymanie osobno wszystkich odpadów. Stąd zdecydowali się na jeden 360-litrowy pojemnik na zmieszane odpady na cztery osoby.
Rejon I obsługiwany jest przez Zakład Usług Komunalnych z Czerska. Obejmuje osiedla: Kolejarz, Bytowskie, Słoneczne i Leśne. Pan Ryszard Jażdżewski, mieszkający przy ulicy Marii Konopnickiej, z nowego systemu zadowolony bynajmniej nie jest. - Miasto powinno wypowiedzieć umowy wszystkim nowym firmom i wrócić do starego porządku, który się sprawdził. Wszyscy na osiedlu mówią, że jest bajzel. Podobno nie dostaniemy nowych pojemników tylko worki - relacjonował chojniczanin. Choć Państwo Jażdżewscy zadeklarowali, że swoje odpady będą segregować, to są w rozterce. - Nie wiemy nawet kiedy poszczególne śmieci mają być odbierane. Brak jest jakiejkolwiek informacji. W tej sytuacji pozostaje mi jedynie wyrzucać śmieci przez płot do sąsiada.
Pani Aleksandra Smuszkiewicz z ulicy Leśnej wybrała wraz z rodziną selektywny sposób zbiórki odpadów. - Chcieliśmy kontynuować segregację. Wcześniej segregacja była jasna, teraz nie wiadomo co gdzie włożyć. Został nam jeden pojemnik po Pestce, z ZUK-u dostaliśmy tylko worki - żali się mieszkanka. - Wcześniej śmieci były zabierane w czwartki, teraz nie wiadomo kiedy. Mimo to ludzie wystawiają swoje śmieci przed posesję, aby nie przegapić dnia zbiórki. Beznadziejna sytuacja, lepiej było tak jak było. W dodatku worki ze śmieciami mogą zostać rozszarpane przez zwierzęta i przyciągać gryzonie - dodała pani Aleksandra.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (32)
- Komentarze Facebook (...)
32 komentarzy
To jakieś kpiny- wiele osób w Charzykowie ma taką samą sytuację - kto odpowiada za taki stan?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!