Nowe „domy” dla jerzyków
Na budynku siedziby Parku Narodowego w Charzykowach zawisło 8 szt. drewnianych budek dla ptaków. Budki przeznaczone są dla objętego ochroną ścisłą ptaka - jerzyka Apus apus, gatunku pierwotnie zamieszkującego wysokie, skaliste góry.
Jerzyki to bardzo wytrwali lotnicy – w locie łapią pokarm, piją, zbierają materiał na gniazdo, kopulują a nawet śpią. Zimę spędzają w Afryce Południowej, do Polski przylatują dopiero w maju a odlatują już w sierpniu. Jerzyki to nasi sprzymierzeńcy w walce z uprzykrzającymi życie komarami i meszkami – jeden osobnik może ich zjeść w ciągu dnia dziesiątki tysięcy! Dlaczego istnieje potrzeba wywieszania budek lęgowych dla jerzyków? Ptaki te zadomowiły się w naszych miastach, w rozległych blokowiskach odnajdując warunki przypominające ich pierwotne, skalne siedliska. Ich najważniejszym miejscem występowania są obecnie stropodachy starych „wielkopłytowych” budynków wielorodzinnych, gdzie jerzyki tworzą często liczne kolonie.Niestety, trwające w Polsce od kilkunastu lat prace termomodernizacyjne zwykle nie uwzględniają ochrony występujących tam ptaków. Ich siedliska są niszczone, a same ptaki często zamurowywane w gniazdach i skazane na powolną śmierć. Działania takie doprowadziły do dramatycznego
spadku liczebności populacji ptaków gniazdujących w budynkach. Dlatego też ochrona miejsc gniazdowych jerzyka, tworzenie schronień zastępczych – budek lęgowych oraz prowadzenie prac dociepleniowych w zgodzie z zasadami ochrony przyrody, są działaniami niezbędnymi dla zachowania tego niezwykłego i pożytecznego gatunku w Polsce.
Reklama | Czytaj dalej »
Jerzyki trudno akceptują nowe miejsca gniazdowe, ich zasiedlenie może trwać nawet kilka lat. Mimo to mamy nadzieję, że wywieszone przez nas budki zostaną szybko zajęte przez ptaki i wkrótce będziemy mogli się cieszyć z wychowanych w nich piskląt. Więcej informacji na temat jerzyków oraz problemu ochrony ptaków gniazdujących w budynkach można odnaleźć na stronach:
• Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków: www.stop.eko.org.pl
• Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”: www.bocian.org.pl
• Fundacja „Ratujmy ptaki”: www.ratujmyptaki.org
• Transmisja „on-line” z gniazda jerzyków: www.jerzykionline.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!