Goście XIX Chojnickiej Nocy Poetów
Jak co roku, na początku sierpnia, tym razem 3., w Fosie Miejskiej zagości poezja, muzyka i artyści z najwyższej półki. Podczas XIX Chojnickiej Nocy Poetów wystąpią znani aktorzy, muzycy i poeci. Zaprezentują się laureaci Konkursu Jednego Wiersza. Przed tym wydarzeniem przybliżamy sylwetki postaci, które od godz. 18 do późnej nocy występować będą na scenie w fosie.
Katarzyna Żak - w 1986 ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrcoławiu. W latach 1986–1995 występowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, gdzie zagrała ok. 20 ról teatralnych. W 1993 otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru we Wrocławiu dla młodego aktora. Od 1995 jest aktorką Teatru Rampa w Warszawie.
Reklama | Czytaj dalej »
Znana z ról w serialach: Miodowe lata, jego kontynuacji Całkiem nowe lata miodowe oraz Ranczo. W dorobku ma role filmowe, m.in. w Komorniku, Tygrysach Europy, Graczach czy Tajemnicy Sagali. Aktorka śpiewająca, na stałe współpracuje z Wojciechem Młynarskim i kabaretem „Pod Egidą”. Prywatnie żona aktora Cezarego Żaka.
Andrzej Mastalerz - skończył PWST we Wrocławiu. Pierwszą główną rolę zagrał w dramacie - Pora na czarownice, grał narkomana Andrzeja. Otrzymał także nominacje do nagrody na FPFF w Gdyni w kategorii roli drugoplanowej za postać Paszy w filmie - Nad rzeką, której nie ma. W latach 1980-1998 grał w teatrze im. Stefana Jarcza w Łodzi, od 1998 - w zespole warszawskiego Teatru Studio. Na swoim koncie ma blisko 30 występów w sztukach, reżyserowanych m.in. przez Tomasza Zygadłę, Waldemara Zawodzińskiego i Barbarę Sass, oraz 25 spektaklach Teatru Telewizji. W jego filomografii są role m.in. w Krollu, Europa Europa, Zmruż oczy, Weselu czy Pokłosiu.
Cezary Morawski - związany z warszawskimi teatrami: Współczesnym i Powszechnym. Wykładowca w warszawskiej PWST. Ojciec aktora Tomasza Morawskiego. W 1977 roku ukończył studia na PWST w Warszawie. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz środowiska artystycznego. Filmografia: Europa Europa, Amok, 80 milionów, Układ Zamknięty, seriale - Barwy Szczęście, Lekarze. Zajmuje się także reżyserią dubbingu.
Marcin Świetlicki - polski poeta, dziennikarz, członek alternatywnej formacji Świetliki. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mieszka i tworzy w Krakowie. Debiutował książką Zimne kraje, wydaną w 1992 przez fundację brulionu. Zaraz po debiucie został dostrzeżony i uznany przez licznych krytyków za jednego z dwóch najwybitniejszych (obok Jacka Podsiadły) przedstawicieli tzw. pokolenia brulionu. W 1993 skontaktował się z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata i założył grupę Świetliki wykonującą kompozycje-podkłady dźwiękowe do wierszy Świetlickiego. Sam Świetlicki stoi przy tym na scenie i recytuje tekst utworu, często paląc papierosa. Wystąpił jako aktor w spektaklu TVP Małżowina (1998) i w filmie Anioł w Krakowie (2002).
Marek Kazimierz Siwiec - poeta i filozof, profesor. Miastem jego wczesnej młodości był Olsztyn. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W UW uzyskał też doktorat z filozofii (1986). Mieszka w Bydgoszczy. Opublikował książki poetyckie: Odwrócone lustro (Iskry, Warszawa 1979), Twój świt ucieka nad ranem (KPTK, Bydgoszcz 1984), Kostka (Pomorze, Bydgoszcz 1990). Wiele jego utworów ukazało się w pismach literackich, m. in. w „Poezji”, gdzie debiutował (nr 3, 1975 r.), „Nowym Wyrazie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Okolicy poetów – Kwartalniku”, „Frazie”. Jego wiersze były prezentowane w telewizji i w radiu. Liczne utwory zostały wybrane do antologii
Artur Nowaczewski - poeta, krytyk literacki, podróżnik. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej na UG. Wydał dwa zbiory wierszy: Commodore 64 (2005) i Elegia dla Iana Curtisa (2010), dwie książki literaturoznawcze: Trzy miasta, trzy pokolenia (2006) oraz Szlifibruki i flaneurzy (2011). Tłumaczony na języki angielski, czeski, niemiecki. Mieszka w Gdyni.
Agata Rymarowicz z zespołem - artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej, śpiewająca autorka. Pochodzi z Bieszczadów. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. W 1988 roku rozpoczęła współpracę z folkowym zespołem Varsovia Manta, z którym koncertowała niemal w całej Europie, prezentując folklor południowoamerykański i słowiański. Muzyka ludowa do dzisiaj jest jej wielką pasją i znajduje odzwierciedlenie w aktualnym repertuarze.W lutym 2013 r. ukazała się pierwsza solowa płyta Agaty - „Pamiątki”, na której zaprezentowała ona głównie przez siebie napisane piosenki. Napisane w Krakowie, ale spoglądające tęsknie w stronę gór. Płyta jest swoistym ukłonem w stronę rodzinnych Bieszczadów, które stały się inspiracją dla większości utworów i które od zawsze znacząco wpływały na przekaz artystki. Są wśród „Pamiątek“ Agaty Rymarowicz także unikalne, pełne niepowtarzalnego uroku pieśni łemkowskie, przypominające o magicznej więzi ludzi z górami. Całości obrazu świata, który chciałaby ocalić od zapomnienia artystka, dopełniają piosenki Jaromira Nohavicy w polskich tłumaczeniach Renaty Putzlacher.
Magdalena Zuk - pianistka i kompozytorka, absolwentka prestiżowej The Royal College of Music w Londynie. Na Nocy Poetów zaspiewa utwory inspirowane muzyką Chopina.
Stanisław Soyka z zespołem - wokalista jazzowy, pianista, kompozytor urodzony w 1959 roku. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat udzielając się wraz z ojcem w chórze katedralnym w rodzinnych Gliwicach. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów śpiewał z big-bandem Puls, z którym dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni PR w Katowicach. Stanisław Soyka debiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t You Cry”. W 2008 roku Soyka dostał pierwszą kinową rolę, w polsko-japońskim filmie Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej”. Wokalista wcielił się w rolę policjanta. Nagrał kilkanaście albumów, m.in. z muzyką do tekstów Agnieszki Osieckiej czy Czesława Miłosza. Z "Neopositive” (1992) pochodzi piosenka Tolerancja, która została wylansowana na wielki przebój.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!