Przebadają 400 osób w kierunku HCV
Centrum Medyczne Gemini bierze udział w programie Państwowego Zakładu Higieny dotyczącym wirusa zapalenia wątroby typy C (HCV). Dzisiaj w siedzibie centrum odbyło się spotkanie szkoleniowe pracowników z przedstawicielką PZH Natalią Pardą.
Do udziału w projekcie "Usprawnienie diagnostyki HCV, oszacowanie występowania HCV w populacji ogólnej oraz analiza czynników związanych z występowaniem HCV” chojnicka placówka została wybrana losowo. W naszym regionie ten sam projekt realizuje jeszcze przychodnia w Człuchowie, Gdańsku, czy Ryjowie. W ramach projektu 400 losowo wybranych osób otrzyma zaproszenie na bezpłatne badanie w kierunku HCV. Jeśli pacjent wyrazi zgodę na badanie, zostanie mu przyporządkowany numer, który ma zapewnić anonimowość. Numerem zostanie oznakowana ankieta, probówka, a także skierowanie. - Pacjenci otrzymają ankietę do wypełnienia, która już wstępnie określi czy są w grupie ryzyka. Czeka ich także wizyta u lekarza i pobranie próbki krwi. Jeśli wynik okaże się pozytywny, po dwóch tygodniach zrobimy test kontrolny. Jeśli wynik się potwierdzi, do bezpłatnego badania włączymy otoczenie domowe pacjenta i jego partnerów seksualnych - poinformowała Parda. Osoby, u których wykryje się wirusa, zostaną skierowane na leczenie do szpitala zakaźnego, w przypadku chojniczan jest to Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.
Reklama | Czytaj dalej »
Projekt skierowany jest do wybranej losowo grupy pacjentów. - Ochotnicy nie mają możliwości wzięcia udziału w projekcie, ponieważ są to zazwyczaj osoby o wysokiej świadomości, które często się badają i dbają o swoje zdrowie. Chcemy dotrzeć do ludzi, ktorych dosłownie trzeba wyciągać z domu, aby udali się do lekarza czy na podstawowe badanie - mówiła przedstawicielka PZH.
Z badań wynika, że w przybliżeniu 1 na 100 dorosłych Polaków może być zakażony HCV, a ponad 90 % zakażeń pozostaje nierozpoznanych. W Polsce żyje więc ponad 200 tys. osób zakażonych wirusem, które nie są tego świadome. W tzw. grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby, którym przetaczano krew lub preparaty krwiopochodne przed 1992 rokiem, które zażywają narkotyki, chorują na hemofilię, były leczone dializoterapią, przeszły liczne zabiegi chirurgiczne lub stomatologiczne, odbyły stosunek seksualny z przygodnym partnerem bez zabezpieczenia.
CM Gemini z projektem ruszy od września. - Na czas wakacji dajemy sobie spokój, ale od września ruszamy pełną parą - mówi dyrektorka Gemini Katarzyna Karpus.
Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.hcv.pzh.gov.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!