Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaInterwencje
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. (aw)

A gdzie chodnik?

Inicjator wniosku Mariusz Janik i jego sąsiad Henryk Woitun, który zebrał podpisy sąsiadów.

Inicjator wniosku Mariusz Janik i jego sąsiad Henryk Woitun, który zebrał podpisy sąsiadów.

Mieszkaniec Charzyków Mariusz Janik zwrócił się do wójta z wnioskiem o budowę chodnika dla pieszych przy ul. Długiej. Na wylocie z Charzyków w stronę Funki pobudowano ścieżkę rowerową, ale zabrakło miejsca dla pieszych.

 

"Od dłuższego czasu poważny problem stanowi zbudowana ścieżka rowerowa. Cel niewątpliwie bardzo potrzebny lecz w związku z tą budową zapomniano o mieszkańcach posesji, które znajdują się przy ścieżce rowerowej. Chcę zwrócić uwagę osób odpowiedzialnych za tę inwestycję, iż od czasu jej powstania, mamy wielkie problemy z poruszaniem się. Powstała ścieżka rowerowa jest w całości przeznaczona dla rowerów, bez wydzielonego pasa dla poruszających się pieszo. Jednocześnie chcę nadmienić, iż poruszanie się po ulicy jest niemożliwe ze względu na jeżdżące samochody, które pomimo ograniczenia prędkości do 40 km/h często kilkakrotnie przekraczają tę prędkość" - argumentuje w swoim piśmie Mariusz Janik. Wnioskuje o zbudowanie chodnika lub wydzielenie odrębnego pasa dla pieszych na istniejącej ścieżce. Pod pismem podpisało się jego dwunastu sąsiadów. Podpisy zbierał Henryk Woitun.

Reklama | Czytaj dalej »

Jak na wniosek mieszkańca Charzyków zapatruje się wójt? - Dla niektórych pan Janik jest bardzo kontrowersyjną osobą, ale tu ma rację - przyznaje wójt. Tłumaczy, że na etapie planowania Marszruty Kaszubskiej ścieżka miała przebiegać prawą stroną. Potem w toku prac nie wiedzieć czemu zmieniono stronę. - Uważam, że trzeba będzie w perspektywie myśleć, żeby jednak tę ścieżkę rowerową po prawej stronie dobudować ze względów bezpieczeństwa. Przyznaję, że jest bardzo niebezpiecznie. Nie dość, że na łuku, to jeszcze wszędzie są wyjazdy z posesji - mówi Szczepański. Niebezpiecznie może być, kiedy wyjeżdżający samochód spotka się z rowerzystą. Włodarz pismo mieszkańca Charzyków przekazał do starostwa powiatowego. Jeśli okaże się, że takie rozwiązanie komunikacyjne nie spełnia norm bezpieczeństwa, to wójt deklaruje, że wespół z powiatem może sfinansować ścieżkę rowerową po prawej stronie na odcinku od ostatniego zabudowania po prawej stronie do końca zabudowy po lewej stronie.

Pismo M. Janika ws. chodnika

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

Skoro ktoś pokazał, że można, to dlaczego takich konsultacji nie wpisać na stałe w proces projektowania infrastruktury?

myślę, że części urzędników takie konsultacje byłyby nie na rękę. Wolą robić po swojemu, bez porozumienia ze społeczeństwem, a potem pozostaje wmówić ludziom, że to co zrobili jest tak dobre, że nie można złego słowa powiedzieć.
07 Września 2013, godzina 20:36
Oceniono 6 razy 6
~zielony
Te, majster, a czy ty myślisz, że wszystkim rozumy pozjadałeś? Nie jesteś jedynym w tym mieście, który liznął co nieco informacji na temat zamówień publicznych. Wiesz ilu stażystów przewinęło się do tej pory przez chojnickie urzędy?
Proces budowlany i realia polskiego prawa nie muszą być znane wszystkim, ale powinny być znane pracownikom i dyrektorom Wydziału Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Gminy oraz Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego. O osobach, które wydają pozwolenia na budowę już nie wspominając. Podejrzewam, że ani jedna z osób wskazujących buble na ścieżce, nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia w formie kilku tysięcy złotych miesięcznie, tak jak urzędnicy wymienieni powyżej. Skoro urzędnicy nadzorujący projektowanie i wykonawstwo nie znają się/nie mają czasu/nie chce im się wypełniać swoich obowiązków, to należy zwolnić takich urzędników. Nie zaszkodziłoby przeprowadzenie konsultacji wśród zainteresowanych mieszkańców na etapie projektowania. Wystarczy wybrać 2-3 terminy i ogłosić z wyprzedzeniem np w Radiu i gazecie, że w tych dniach można obejrzeć projekt. Ludzie by przyszli. Przy projektowaniu Parku 1000-lecia ludzie przychodzili. Skoro ktoś pokazał, że można, to dlaczego takich konsultacji nie wpisać na stałe w proces projektowania infrastruktury? Jakoś sobie nie przypominam, żeby powiat lub starostwo przeprowadzało jakiekolwiek konsultacje. Mam jednak wrażenie, że przed rozpoczęciem budowy mówiono, że w obrębach miejscowości, z uwagi na ograniczone możliwości terenowe ścieżki zamienią się w ciągi pieszo-rowerowe. Albo ktoś wtedy kłamał, albo już wtedy mówił co mu ślina na język przyniosła. Urzędnicy doglądający Kaszubskiej Marszruty dobitnie już chyba udowodnili, że ich najnowsza inwestycja nie jest dla ludzi, a jest sztuką dla sztuki. Nie ważne jak, nie ważne gdzie, ważne że jest. Szkoda, że jak pan Paluch, urzędnicy nie każą sobie teraz dziękować za to, że w tak wybrakowany sposób wypełniają swoje służbowe obowiązki.
07 Września 2013, godzina 16:52
Oceniono 12 razy 10
~majster
Hello mądrale. Czy ktoś z Was zna realia polskiego prawa? Czy wiecie coś na temat procesu budowlanego lub na temat zamowień publicznych? Szkalujecie w komentarzach nazwiska, obrażacie osoby wykonujące swoją pracę, a czy ktoś z Was mądrali ruszył swoje cztery litery i udał się do Urzędu w celu obejrzenia projektu na etapie projektowania??? Nie sądzę, żeby wójt lub inne osoby z Urzędu ukrywały projekt przed mieszkańcami i nie pozwalały się wypowiedzieć ludowi... Niestety taki już nasz naród, że ruszamy do walki jak już jest coś wykonane. Mamy miliony specjalistów we wszystkich branżach, którzy na poczekaniu wymyślają ekspertyzy i oczerniają innych. Pytam gdzie byliście eksperci jak powstawał projekt ścieżki??? Głośniejszego (medialnie) projektu w naszych okolicach raczej nie pamiętam i trudno było o nim nie usłyszeć. Tak więc biegusiem mądrale do Urzędów i wypowiadajcie się o projektach, które właśnie powstają i w których coś można zmienić, bo obudzicie się za kilka lat ze stwierdzeniem, że starosta, wójt czy burmistrz robią inwestycje dla "siebie" i nie interesuje ich głos mieszkańców. Tylko trzeba chcieć ruszyć dupki z wygodnych foteli w odpowiednim czasie... Pozdrawiam.
07 Września 2013, godzina 15:24
Oceniono 9 razy -3
~Maryla Rogala
Obecny przebieg ścieżki w Małych Swornychaciach również zagraża bezpieczeństwu. Zobaczmy jak wygląda wyjazd z ul. Akacjowej (z innych jest podobnie), wyjeżdżąjący samochodem nie ma najmniejszych szans zobaczyć ścieżkę z lewej strony, gdyż przebiega ona tuż przy wysokim płocie, chociaż od jezdni dzieli ją dwumetrowy "pas zieleni", podobnie rowerzysta nie widzi wyjeżdżającego samochodu i to będąc daleko od tego miejsca (łuk). Dlaczego nie przebiega bliżej jezdni? Projektant bez wyobraźni ......
07 Września 2013, godzina 10:54
Oceniono 7 razy 7
~opinia z odbioru
Przewodniczącym Komisji był Zdzisław Stormann, inżynier Zdzisław Stormann Dyrektor Wydziału Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Gminy Chojnice - on też nie zwrócił uwagi na prawo - lewe "pomyłki"
06 Września 2013, godzina 11:44
Oceniono 7 razy 7
~opinia z odbioru
Odbioru dokonał - nie widząc żadnych uchybień Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury Drogowej Jacek Marciniak - Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Chojnicach
06 Września 2013, godzina 11:42
Oceniono 9 razy 9
~fragi
A moim zdaniem ścieżka rowerowa powinna biec nie przy ulicy tylko nad jeziorem, tak jak przy promenadzie.
06 Września 2013, godzina 10:19
Oceniono 11 razy 9
~a odbiór?
pod protokołem końcowym odbioru robót podpisało się wiele osób. Dlaczego ludzie, którzy teoretycznie powinni się na tym znać nie dostrzegli problemu? Podpisali się przy tym także przedstawiciel starostwa, inspektorzy nadzoru, kierownik budowy. Ciekaw jestem czy odbiór był dokonany tylko a podstawie przedstawionych dokumentów czy jednak komisja pofatygowała się na miejsce inwestycji
06 Września 2013, godzina 10:07
Oceniono 13 razy 13
~dlaczego teraz się obudzili?
Po pierwsze - nikt z mieszkańcami nie ustalał przebiegu ścieżki rowerowej!!!
po drugie - dopiero od ok 2 tygodni są powieszone tabliczki informujące że droga jest przeznaczona TYLKO do użytku rowerzystów
06 Września 2013, godzina 09:49
Oceniono 13 razy 13
~xyz
Bo jest różowa jak chodnik nad jeziorem.
06 Września 2013, godzina 08:47
Oceniono 7 razy 5
~do wyżej
A no dopiero teraz sie obudzili bo pare miesiecy wstecz zaczal sie sezon rowerowy i zaczely sie problemy.Jestem rowerzysta i czesto jezdze rowerem w strone Sworow wiec w ogole nie dziwie sie mieszkancom. Jak stanie sie jakas tragedia wtedy wszyscy sie obudza.
06 Września 2013, godzina 08:37
Oceniono 11 razy 11
~dlaczego?
Ale dlaczego mieszkańcy dopiero teraz się obudzili? Nie lepiej było od razu zaglądać co im przed posesjami budują i jak? Przecież ta ścieżka już jakiś czas tam jest. A że niebezpieczna i źle rozplanowana to zgadzam się w 100 %
06 Września 2013, godzina 08:20
Oceniono 7 razy 7
~Wicher
Możecie wreszcie wyłączyć tą zas..... reklamę galerii, skoro jest już nieaktualna, bo mnie wku...... ?
05 Września 2013, godzina 22:09
Oceniono 16 razy 10
~adamiszu
Przełożenie ścieżki dla rowerów na prawą stronę od jezdni spowoduje, że będzie konieczny (kolejny na krótkim odcinku) przejazd dla rowerów w poprzek jezdni!! I to ma być bezpieczne?!! Jakby tą ścieżkę projektował inżynier z głową a nie dyletant to biegłaby ona cały czas po prawej stronie - od Charzyków co najmniej do Funki. Jedyne sensowne rozwiązanie moim zdaniem to poszerzenie ciągu pieszo-rowerowego kosztem jezdni i poszerzenie tej ostatniej na prawą stronę.
05 Września 2013, godzina 21:44
Oceniono 14 razy 10
~Detonator.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Września 2013, godzina 17:45
Oceniono 32 razy -12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 49.70 52.10
EUREUR 423.00 429.00 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 432.00 440.00 NOKNOK 29.50 32.40
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 395.41 DKKDKK 49.80 52.00
EUREUR 423.78 427.79 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.30
GBPGBP 503.47 508.78 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij