Kiepski czas dla edukacji
Powiat podsumował wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Zła sytuacja jest w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach, spada również liczba oddziałów w szkołach zawodowych.
Wyniki rekrutacji nie napawają optymizmem. W tym roku naukę w szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczęło 1383 uczniów. To prawie o dwustu mniej niż w roku ubiegłym. Spadek liczebności uczniów przełożył się na liczby oddziałów w szkołach. Szczególnie odczuły to szkoły w Brusach i Czersku. Najgorzej wygląda sytuacja w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym, gdzie zamiast dwóch klas utworzono jedną. - Tak naprawdę mieliśmy problem czy zgodzić się na utworzenie jednego 16-osobowego oddziału, bo tylu uczniów rozpoczęło w tej chwili naukę. Nie utworzenie tego jednego oddziału to byłby taki proces wygaszania, likwidacja KLO - tłumaczy wicestarosta Przemysław Biesek - Talewski i dodaje: - Środowisko bruskie musi wziąć się do roboty, żeby był chociaż jeden pełen oddział.
Reklama | Czytaj dalej »
Drugi rok z rzędu w czerskim liceum zamiast 5 powstają 4 klasy. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół na ulicy Kościerskiej nie ma w ogóle oddziału, a o jeden mniej powstał w ZSZ przy Angowickiej (zamiast 8 jest ich 7). Nie wszystkie placówki powiatu wpasowały się w tą złą passę. - Dobrze mają się licea chojnickie. Jest też moda na technika, gdzie udało nam się przeprowadzić pełen nabór w stosunku do założeń - mówi wicestarosta. Ilość oddziałów odbija się na liczbie godzin dla nauczycieli i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się zmienić. - Zwolnień jako takich nie ma, odbyły sie planowe przejścia na emeryturę - informuje Biesek-Talewski.
Początek roku szkolnego zbiegł się z pracami termomodernizacyjnymi. W większości obiektów potrwają one do końca września. W cierpliwość muszą uzbroić się nauczyciele i uczniowie z czerskiego liceum. Adaptacja poddasza i przebudowa klatki schodowej potrwają najprawdopodobniej do połowy października.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Teraz to większość ma wyższe wykształcenie ale tak naprawdę to żenujący poziom ludzie prezentują. Kończą byle jakie prywatne szkoły wyższe, a za pieniądze to wszystko się da i mamy na rynku to co mamy. Dwie osoby na trzy z wyższym wykształceniem zaniża poziom bo tak naprawdę nic nie potrafią. Papier to nie wszystko jak się to co niektórym wydaje. Nasze władze niech się nie dziwią że jest tak mało uczniów. Nie mamy środków na kolejne dzieci. W urzędach kadra nie błyszczy błyskotliwością i racjonalnym myśleniem.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!