Porozumienie zwieńczeniem projektu Eulakes
Podpisaniem porozumienia na rzecz ochrony Jeziora Charzykowskiego zakończył się dzisiaj (6.09) trzyletni projekt Eulakes.
W ramach projektu Eulakes dziewięciu partnerów z czterech krajów europejskich badało jeziora: Garda (Włochy), Balaton (Węgry), Neusiedler (Austria) i Jezioro Charzykowskie. Z polskiej strony badaniami zajmował się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Podsumowania projektu dokonała Barbara Nowicka z Państwowego Instytutu Badawczego. W trakcie badań naukowcy zbadali m.in. wpływ Brdy czy Strugi Jarcewskiej na jezioro, a także osady denne. Jak się okazało, jest w nich bardzo dużo rtęci. - Nie wiemy skąd ona się wzięła. Musimy bardziej pochylić się nad tym zagadnieniem - mówiła Nowicka. - Pamiętajmy, że zasoby wodne odnawiają się bardzo wolno. To, że od razu nie widzimy reakcji jeziora czy wód podziemnych, nie znaczy, że nic się nie dzieje - mówiła Nowicka.
W trosce o ochronę Jeziora Charzykowskiego zawarto porozumienie, które podpisali przedstawiciele samorządów, organizacji i stowarzyszeń, a także Parku Narodowego "Bory Tucholskie" i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na zakończenie spotkania głos zabrał starosta Stanisław Skaja. - Chciałbym podziękować instytutowi za analizę, która nam uświadomiła, co to jest Jezioro Charzykowskie. Jest potrzeba kontynuacji prac badawczych i działań samorządu. Jeżeli uda nam się pozyskać środki, to będziemy dbali o środowisko i przyszłość, szczególnie dla tych najmłodszych. Wiadomo, że wszystko rozbija się o pieniądze - mówił starosta.
Dokonano również wręczenia nagród laureatom krajowego konkursu Eulakes. Poniżej lista zwycięzców.
I miejsce
Magdalena Bernaś, Maja Czarnecka, Nadia Czarnecka, Aleksandra Gostomska, Małgorzata Kubiś, Zuzanna Szczepańska, opiekun: Gabriela Słomińska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. J.H. Derdowskiego w Chojnicach.
Reklama | Czytaj dalej »
II miejsce
Martyna Miłkowska, opiekun: Ewelina Bąk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Czersku
III miejsce
Klaudiusz Kąkolewski, opiekun: Zyta Rząska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. J.H. Derdowskiego w Chojnicach
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
Zatrucie rtęcią u ludzi prowadzi do zaburzeń psychologicznych (jak zanik pamięci, trudności w nauce, obniżone IQ), może spowodować raka nerek, i prowadzi do utraty kontroli na mięśniami, drgawek, i nawet do paraliżu ciała.
Ta informacja może być ważną dla wędkarzy, bo konsumpcja zatrutych rtęcią ryb jest groźna dla zdrowia wędkarzy i ich rodzin.
Związki rtęci w osadach dennych przy ujściu rzek do jeziora Charzykowskiego mogą świadczyć o antropogenicznym pochodzeniu znalezionych toksycznych substancji. Związki rtęci były historycznie używane w środkach ochrony roślin (na ziemniakach przeciwko stonce, i przy kontroli szkodników niszczących drzewa w lesie), we wyrobach elektrycznych i elektronicznych (żarówki rtęciowe, świetlówki, sprzęt elektroniczny), i w środkach bakteriobójczych (w szpitalach, a dawniej także w mleczarniach). Czasami rtęć może także pochodzić z oczyszczalni ścieków miejskich. Także, w niektórych typach kwaśnych gleb nierozpuszczalne mineralne związki rtęci mogą być przekształcane przez bakterie beztlenowe w organiczne ekstremalnie trujące związki jak di-metyl rtęci.
Ponieważ rtęć jest pierwiastkiem nie ulega degradacji do prostszych mniej toksycznych związków w wyniku procesów utleniania. A organiczne formy związków rtęci są wielokrotnie bardzie toksyczne niż jakiekolwiek mineralne związki rtęci. Skażone rtęcią osady denne mogą jedynie być usunięte ze środowiska wodnego lub pokryte nieprzepuszczalną dla wody warstwą gliny (lub innych substancji) by zmniejszyć mobilność związków rtęci w środowisku wodnym. Jakkolwiek z czasem związki rtęci z osadów dennych będą absorbowane przez bakterie, grzyby, i faunę denną i w ten sposób związki rtęci dostana się do sieci troficznej ekosystemu wodnego. Ponieważ związki rtęci ulegają bio-akumulacji i bio-koncentracji, koncentracja związków rtęci w ekosystemie słodkowodnym będzie się zwiększać we wyższych poziomach łańcucha troficznego i w efekcie tego procesu ekotoksykologicznego, długo żyjące i osiagajace duże wymiary drapieżne ryby (szczupaki, sandacze, węgorze, sumy, miętusy, okonie, i inne), ptaki (orły, i inne), gady, i drapieżne ssaki (wydry, lisy, i inne) będą z czasem miały największe koncentracje toksycznych związków rtęci.
Z czasem, coraz więcej ryb będzie skażonych i zatrutych rtęcią w jeziorze Charzykowskim i w innych wodach zlewni rzeki Brdy, gdzie związki rtęci przeniesione wraz ze sedymentem przez Brdę dalej zatruwać ryby i inne zwierzęta. Jeżeli zatrute rtęcią ryby będą łowione i jedzone przez ludzi to wszystkie związki rtęci z zatrutych ryb przedostaną się poprzez układ pokarmowy do organizmów ludzkich.
Organiczne związki rtęci są ekstremalnie toksyczne dla ludzi, w szczególności dla dzieci i płodów u ciężarnych kobiet. Związki rtęci są bardzo toksyczne i szkodliwe, i wpływają przede wszystkim systemowo na układ nerwowy człowieka, ograniczając sprawność umysłową jak pamięć, zdolność koncentracji i myślenia, umiejętności nauki i generalnie obniżają IQ dzieci jak i dorosłych. Z czasem rtęć w organizmie ludzkim uszkadza nerwy kontrolujące mięśnie i doprowadza do drgawek i utraty kontroli nad mięśniami. Przy dłuższych i intensywniejszych zatruciach rtęcią uszkodzeniu ulegają nerki - i może ujawnić się rak nerek lub innych organów. Co gorsze organizm ludzi jaki i u innych zwierząt ma małe możliwości naturalnego usuwania rtęci z organizmu, w związku z czym przy regularnym spożywaniu zatrutych rtęcią ryb koncentracja toksycznej rtęci w organizmie ludzkim wzrasta wraz z ilością zjedzonych zatrutych ryb. Prowadzi to do coraz bardziej dolegliwych skutków i efektów zatrucia rtęcią.
Na internecie można znaleźć wiele informacji o skutkach zatrucia rtęcią i efektach rtęci na organizm człowieka.
Oby znalezienie związków rtęci w osadach dennych w jeziorze Charzykowskim nie oznaczało dla naszego regionu katastrofy ekologicznej i długotrwałego skażenia naszego jeziora i otaczającego jezioro środowiska naturalnego.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!