Kazimiera Szark honorową obywatelką
Kazimiera Szark jako pierwsza dostała honorowe obywatelstwo od gminy Chojnice. Za nią wiceprzewodnicząca rady gminy Danuta Łoboda.
To wyróżnienie podwójne, bo nie dość, że Kazimierze Szark nadano tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Chojnice”, to była ona pierwszą osobą, której go przyznano. Najbardziej zasłużyła się kultywując pamięć o 18. Pułku Ułanów Pomorskich i słynnej szarży pod Krojantami.
- To historyczne wydarzenie dla samorządu. Dla mnie to kobieta z ogromnym i otwartym sercem, kochająca ludzi – mówił wójt Zbigniew Szczepański już po jednomyślnym głosowaniu radnych nad uchwałą.
Choć Kazimiera Szark aktualnie mieszka w Rytlu, to prawie całe swoje życie związała z gminą Chojnice. Dziś nie ukrywała radości z nadanego jej tytułu. - Jestem szczęśliwa i dumna – przyznała. Z uwagi na swoją wrodzoną skromność dopytywała jednak: - Czy rzeczywiście zasłużyłam na ten tytuł? Dziś cieszyła się z radosnej chwili, ale pamiętała też o tych smutnych. - Jestem dzieckiem wojny. Doszłam do tego momentu, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach muszę przekazywać młodszym pokoleniom. Z niej jest utkana nasza tożsamość – argumentowała honorowa obywatelka gminy. Wzruszona była też kiedy zobaczyła podczas dzisiejszej uroczystej sesji swoich uczniów. - Wiem, że będą kontynuować to co im zaszczepiłam – mówiła. Kultywowanie tej pamięci jest o tyle istotne, że żyje już tylko dwóch bohaterów spod Krojant.
Kazimiera Szark z zawodu jest nauczycielką j. polskiego. Pracowała w szkole w Nowej Cerkwi, gdzie przez 10 lat była dyrektorką. To dzięki jej staraniom w 1979 roku nadano placówce imię 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Zresztą do dziś jest związana z Zespołem Szkół w Nowej Cerkwi przede wszystkim jako kustosz Izby Pamięci i Tradycji, którą traktuje jako ważną lekcję historii przekazywaną młodym pokoleniom. Jej opiekunem jest od 1966 r. i od tego też czasu organizuje spotkania z byłymi ułanami szarży. Doprowadziła do powstania i odsłonięcia pomnika ku czci poległych pod Krojantami. W1978 roku zorganizowała pierwszą konferencję popularnonaukową na temat obrony rejonu Chojnic w 1939 r.
W latach 1985-1989 była posłem na sejm IX kadencji z ramienia PSL. Całe życie angażowała się w działalność społeczną. Była inicjatorką powstania świetlic, budowy dróg i organizacji pierwszych linii autobusowych dowożących dzieci do szkoły.
Za całokształt swoich dokonań została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”.
Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Chojnice była też druga uroczysta odsłona. Nagrodzono laureatów konkursu Piękna Wieś. Na ten tytuł w tym roku zasłużył sobie Ciechocin. Konto sołectwa w ten sposób zasiliło się o kwotę 15 tys. zł. Kolejne miejsce zajęły Granowo i Kłodawa.
Najpiękniejszą zagrodą nierolniczą w tym roku może pochwalić się Alicja Drzycimska z Powałek. O pięknym otoczenie domu dbają również panowie: Radosław Jaśkiewicz z Klosnowa (2. miejsce) i Wiesław Hildebrandt z Krojant (3. m.).
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Brawa dla Pani Szark!!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!