Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Czas będzie gonił wykonawcę

Dziś w urzędzie miejskim otwarto oferty przetargowe na budowę drogi wzdłuż ul. 14 Lutego. Z inwestycją miastu udało się załapać do programu schetynówek, z którego samorząd dostanie 50-procentowe dofinansowanie.

 

Urzędników ucieszyły też zaproponowane przez dwie firmy kwoty. W budżecie zapisano na ten cel prawie 2,4 mln zł, a oferty były o połowę niższe. Najniższą dał charzykowski Marbruk. „Budowę drogi dojazdowej do nieruchomości dla budynków przy ul. 14 Lutego na Osiedlu Kolejarz w Chojnicach wraz z odwodnieniem i ciągiem pieszo-rowerowym” wycenił na prawie 1,2 mln zł. Zakład Sprzętowo-Transportowy Czesława Pawłowskiego z Tucholi chciał 50 tys. zł więcej. - Chcielibyśmy jak najszybciej rozstrzygnąć przetarg. Powinniśmy to zrobić jeszcze w tym tygodniu – zapowiada dyrektor Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego ratusza Jacek Domozych. Nie ukrywa, że w tym przypadku ważny jest czas, tym bardziej że informacja o otrzymaniu dofinansowania z budżetu państwa dotarła dopiero na początku września. W tym roku zaplanowano budowę kolektora deszczowego i drogi dojazdowej, ale wszystko zależeć będzie od pogody i mocy przerobowych wykonawcy. - Będzie musiał się zmobilizować i uruchomić wszystkie swoje siły, żeby zdążyć przed zimą – mówi dyrektor wydziału B-I. Na pewno Marbruk w międzyczasie ma do zrobienia jeszcze ścieżki rowerowe w ramach Kaszubskiej Marszruty.

Reklama | Czytaj dalej »

Inwestycja podzielona jest na dwa zakresy. W pierwszej kolejności ma powstać droga dojazdowa z polbruku wraz z odwodnieniem i zjazdy do drogi wojewódzkiej. Będzie miała 5 metrów szerokości i ok. 600 długości. Zacznie się od ul. Pomorskiej. W przyszłym roku powstanie ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni bitumicznej. Ścieżkę dla cyklistów i pieszych z drogą dla aut dzielić będzie pas zieleni. - Tej zieleni jest tam teraz dosyć dużo, trzeba będzie ją uporządkować. Podobnie jak zjazdy do drogi, któych jest chyba 16. Pozostaną dwa główne – dodaje Domozych.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Ooo...
Ooo...
27 Września 2013, godzina 05:59
Oceniono 6 razy 6
~gość
JA RÓWNIEŻ UWAŻAM ŻE ULICA BOLESŁAWA CHROBREGO POWINNA MIEĆ DESZCZÓWKĘ
25 Września 2013, godzina 09:17
Oceniono 13 razy 5
~jan
Mieszkam w Topoli od blisko 50 lat i tak się zastanawiam, jakim cudem nowo powstałe domy na osiedlu mają drogi i chodniki, a ulica Człuchowska jako droga dojazdowa do miasta jako jedyna ma tak niebezpieczne pobocze i nie dysponuje chodnikiem? Może ktoś mi to wytłumaczy
25 Września 2013, godzina 07:20
Oceniono 15 razy 13
~diana
a chodnika do Topoli jak nie ma tak nie ma, śmiechu warte, żeby droga dojazdowa do miasta jako jedyna w mieście nie miała chodnika. Burmistrz chyba z dwa lata temu obiecał mi osobiście chodnik z Chojnic do Topoli. Panie Burmistrzu !!! czy zawsze koneksje i znajomości z Panem mogą cokolwiek załatwić ???...Przykro mi ale ani jednych ani drugich z Panem nie mam. Różnica między nami jest jest taka, że ja Pana znam, a Pan nie ma pojęcia kim jak jestem. To jednak nie upoważnia Pana do bycia osobą nieczułą wobec problemów osób Panu nieznanych.
25 Września 2013, godzina 07:12
Oceniono 17 razy 15
~nieśmiały parafianin
Dobry przykład wcześniej dał starosta Skaja, który ze sąsiadami z ulicy stworzyli oficjalnie fikcyjny komitet społeczny i poprosili burmistrza o instalacje lamp ulicznych na swojej ulicy. Zwykłym ludziom burmistrz na pewno by odmówił tłumacząc się brakiem funduszy. Lecz gdy we fikcyjnym komitecie jest starosta to burmistrz oczywiście zabierze pieniądze z jakiej innej inwestycji dla zwykłych chojniczan aby tylko usłużnie zadowolić swego kolegę - pana starostę.

Tak samo i teraz, droga dojazdowa do posesji istniejąca obok ul. 14 Lutego będzie zbudowana bo mieszka na niej ktoś kto jest pomocnym znajomym burmistrza. Jeżeli się nie mylę to chyba pan prezes Paluszek mieszka przy drodze, która ma być właśnie zbudowana. Pewnie, gdyby nie fakt, że mieszka tam pan Paluszek to burmistrz Finio by tej drogi nie utwardził w następnych 100 latach. Prezes Paluszek, można się spodziewać, niewątpliwie odwzajemni się usłużnie przy najbliższej okazji burmistrzowi za zbudowanie mu drogi dojazdowej do jego domu. Droga powinna być gotowa przed zima bo błoto jest najgorsze zimą i wczesną wiosną, a pan Paluszek chce mieć czysty samochód i elegancki dojazd do domu.

Ta nowa droga dojazdowa do domów nie odciąży w żaden sposób ruchu samochodowego na ul. 14 Lutego, bo jest jedynie krótką podrzędną drogą dojazdową do prywatnych domów. W związku z tym pieniądze na remont i budowę tej nowej drogi można by spożytkować bardziej efektywnie gdzieś indziej w Chojnicach, gdzie ruch samochodowy jest większy, i gdzie potrzeba ulepszenia rozwiązania komunikacyjnego jest pilniejsza.

No ale z drugiej strony, pan prezes Paluszek na pewno odwdzięczy się burmistrzowi, gdy burmistrz będzie tego potrzebować. Dlatego burmistrz najpierw zbuduje drogę do domu swego kolesia niż jakimś innym nieistotnym chojniczanom, którzy kompletnie nie liczą się w kalkulacjach burmistrza Finia. Tym innym nieistotnym dla burmistrza chojniczanom mieszkającym przy błotnistych ulicach, można jedynie polecić kupno nowych kaloszy - bo będą im potrzebne w ciągu nadchodzącej zimy i wiosny.
24 Września 2013, godzina 20:44
Oceniono 37 razy 31
~...można rozwiązać problemy, lecz czy obecnie rządzący miastem Chojnice, chcą i potrafią?...
...Dodatkowy kolektor zrzutowy w 14 lutego dla osiedla przydałby się od zaraz, bo występują tam problemy z wodami opadowymi, deszczowymi, a obecnie rządzący nie potrafi tego problemu rozwiązać, a jak się nadarza okazja by w ramach budowy ul. 14 lutego posadowić kolektor zrzutowy dla osiedla to czy go wybudują budując ul. 14 lutego ciekawe czy obecnie rządzący wprowadzą takie rozwiązanie w życie, czy ich znów zaskoczą opady deszczu i nię będą mieli gdzie odprowadzić wód opadowych, zwalając winę na siłę wyższą wmawiając ludziom że to od nich nie zależy, bo zależy od nich takie rozwiązanie problemów z wodami opadowymi istniejącymi w mieście Chojnice... Powodzenia Pozdrowionka Andrzej S
24 Września 2013, godzina 16:05
Oceniono 24 razy 18
~...Są rozwiązania komunikacyjne, które można wprowadzić w życie...
...Szach-Mat ma dobry pomysł z wyprowadzeniem ruchu z centrum miasta i utworzenie alternatywnego ciągu komunikacyjnego dla skomunikowania mieszkańców miasta Chojnic...Popieram takie rozwiązanie, no i obecnie rządzący Chojnicami powinni wprowadzić w życie, urzeczywistnić takie rozwiązanie komunikacyjne dla mieszkanców miasta Chojnic... Pozdrawiam AS
24 Września 2013, godzina 15:57
Oceniono 23 razy 19
~...Propozycja do obecnie rządzących miastem Chojnicami...
...jak chcą wybudować kolektor deszczowy w ulicy 14 lutego, to niech wybudują go o większy przekroju niż obecnie zaprojektowany i do niego podłączą istniejące kolektory deszczowe z osiedla kolejarz jako alternatywny kolektor zrzutowy dla wód opadowych z osiedla kolejarz do rowów wód opadowych, które doprowadzają wody do parku tysiąclecia, łąki w okolicach osiedla kolejarz i osiedla przy ul Prochowej...Tym bardziej, że istniej możliwość podłączenia kolektorów z ul. Pomorskiej, Władysława Jagiełły, Bolesława Chrobrego... Powodzenia Pozdrawiam Łukasz S
24 Września 2013, godzina 15:52
Oceniono 23 razy 19
~...Do obecnie rządzących Chojnicami...
...A jednak można wybudować alternatywne drogi w Chojnicach, i rozładować korki w mieście, czy tylko są chęci i chcą obecnie rządzący Chojnicami podjąć takie wyzwanie i posłuchać opinii innych... jak budować alternatywne drogi w mieście Chojnice, bo można. Ułatwi to komunikację i życie mieszkańcom i odwiedzającym Chojnice. Pozdrowionka Mirka
24 Września 2013, godzina 15:41
Oceniono 23 razy 19
~...Jak wybudować alternatywne drogi w Chojnicach...
...Dlaczego nie zacznie się od ronda Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wtedy byśmy mieli po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ułatwiło by to ruch aż do obwodnicy Chojnic, a jak by się postarać to alternatywną drogę ulicą Wyszyńskiego w której też by modły powstać po dwa pasy ruchu w każdym kierunku do ulicy Człuchowskiej w której budując rondo i by było połączenie z ulicami osiedla Asnyka, a z tamtą połączyć wystarczyło by z ul. Bytowską i byśmy mieli alternatywny objazd do Charzykowy, Szpitala, osiedli zlokalizowanych wokół Szpitala, a rondo Wyszyńskiego rozbudować dodając prawo i lewo skręty. No i wybudować zjazd z obwodnicy, który został rozebrany, zamiast go zostawić, który istniał z drogi wojewódzkiej 212, taki sam fragment zostawiona z przeciwnej strony obwodnicy przy istniejącej stacji paliw i byśmy mieli alternatywę dla zachodniej obwodnicy Chojnic. Powodzenia Pozdrowionka Szach-Mat.
24 Września 2013, godzina 15:33
Oceniono 31 razy 21
~Gość
Proszę się nie martwić, Marbruk ma 300... )) Na pewno zdąży na czas.
24 Września 2013, godzina 14:56
Oceniono 4 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij