Dobre rady na odpady w Gminie Chojnice
Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice Akolada realizuje projekt „Dobre rady na odpady w Gminie Chojnice”, który jest dofinansowany ze środków Gminy. Głównym celem tego zadania jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Chojnice w zakresie właściwego gospodarowania odpadami.
Pierwszym działaniem Akolady było opracowanie i wydanie broszury informacyjnej na temat nowych zasad segregacji i odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych w Gminie Chojnice. W akcję promującą selektywną zbiórkę odpadów zaangażował się również Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach. Dzieci i młodzież ze Świetlicy Wiejskiej w Angowicach opracowały i wystawiły spektakl pt. „Sąd nad śmieciem”. Przedstawienie zostało nagrane i zamieszczone na YouTube.
Reklama | Czytaj dalej »
Ostatnim projektowym działaniem, które najbardziej spodobało się mieszkańcom Gminy Chojnice, było utworzenie mobilnego stoiska informacyjno-edukacyjnego. Prowadzący stoisko odwiedzili 12 miejscowości podczas letnich festynów i zabaw. Zakres przekazywanych przez obsługę stoiska informacji odzwierciedlał treści broszurki opracowanej w ramach zadania, były to przede wszystkim zasady wdrażania nowego systemu gospodarowania w Gminie Chojnice i zasady prawidłowej segregacji odpadów. Ażeby z rzetelną informacją dotrzeć do jak największej ilości osób, obsługa stoiska w bardzo atrakcyjny sposób zachęcała do korzystania z oferty informacyjno-edukacyjnej, poprzez różnorodne konkursy z ciekawymi nagrodami, quizy i zagadki skierowane do różnych grup wiekowych. Do dyspozycji osób obsługujących stoisko przekazaliśmy ulotki, transparenty i plakaty przygotowane przez dzieci ze świetlic wiejskich w ramach akcji „Myślimy, segregujemy, będziemy”, plansze informacyjne i edukacyjne z zakresu selektywnej zbiórki odpadów oraz nagrody dla uczestników konkursów – głównie torby ekologiczne uszyte w pracowni krawieckiej Spółdzielni Socjalnej Unii-Versal.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Aby zmniejszyć negatywne efekty jakie stwarza akumulacja śmieci komunalnych, społeczeństwo musi zacząć od prostych ale efektywnych metod wyboru produktów, które generują mniej śmieci, i także od segregacji śmieci pod względem ich przydatności jako surowce wtórne. Organiczne śmieci (obierki po warzywach i owocach, i resztki po jedzeniu) maga być z dużym zyskiem wykorzystane do tworzenia kompostów. Metale, plastiki, szkło, papier, i inne mogą poprzez siec przerobu surowców wtórnych być ponownie wykorzystane z pożytkiem dla naszego przemysłu, i z korzyścią dla mieszkancow, którzy będą mogli żyć w czystszym i mniej skażonym odpadami środowisku. W czystszym środowisku naturalnym można żyć zdrowiej i cieszyć się lepszą jakością życia. Ekologiczne zagospodarowanie odpadów komunalnych, rolniczych i przemysłowych jest bez wątpienia bardzo istotne dla jakości środowiska w którym żyjemy i dla naszego zdrowia.
Aby w pełni osiągnąć zamierzone korzyści z segregacji i zagospodarowania odpadów komunalnych, tak społeczeństwo jak i regionalna administracja i przemysł przetwarzający odpady muszą sprawnie współpracować. Niestety w ostatnim czasie i administracja regionalna i przemysł zagospodarowujący odpady nie spełniają swoich zobowiązań. Firmy wywożące śmieci nie wypełniają swoich zobowiązań i nie zapewniają społeczeństwu pojemników do selekcji i sortowania śmieci, ani nie wywożą tych śmieci według ustalonych harmonogramów. A regionalne administracje patrzy na lekceważenie kontraktów przez firmy wywozowe z pobłażaniem.
Po co kontrakty i umowy na wywóz śmieci, jeżeli żadna ze stron nie chce ich przestrzegać, a wszystkie punkty umowy są traktowane jedynie jako sugestie a nie jako wymóg! A niewygody i koszty za bałagan ponoszą bezsilni i lekceważeni mieszkańcy! Tak wiec wpis w umowie, że mieszkańcy powinni otrzymać 3 pojemniki firmy wywozowe traktują jedynie jako sugestie. A urzędnicy gminy i miasta udają, że dbają o dobro mieszkańców tolerując niekompetentne firmy wywozowe i byle jakie - byle odwalić - usługi dla mieszkancow we wywozie śmieci.
Wydaje mi się, że jeżeli firmy wywozowe nie wypełniają wszystkich punktów kontraktu to w ten sposób zrywają umowę, i w drodze sądowej powinny ponieść konsekwencje finansowe za niedopełnienie kontraktu.
Nowa firma, która będzie w stanie wywiązać się z umowy powinna przejąc rynek usług wywozu śmieci. Tolerowanie złej jakości usług jedynie utrudni życie mieszkańców i zwiększy koszty wywozu śmieci, tak jak ma to miejsce do tej pory. Złe usługi trzeba zastąpić dobrymi, i dać szanse jakiejś nowej firmie, by zapewnić prawidłowe usługi wywozu śmieci zgodnie z oczekiwaniami mieszkancow gminy i miasta.
Tolerowanie bylejakości jedynie promuje tą bylejakość i wysoki rachunek za to płacą wszyscy mieszkańcy i podatnicy naszej gminy i miasta.
Czy zawsze trzeba się godzić na bylejakość usług wywozu śmieci i by te usługi były robione "na odwał"? Bo nie mamy wyboru? Bo wszystko może się pogorszyć jeszcze bardziej?
Czy tylko dla tego, że już przywykliśmy do bylejakości, partactwa, i lekceważenia obowiązków?
Czy istnieją jakieś racjonalne powody aby społeczeństwo musiało godzić się na niską jakość usług wywozowych i nie domagać się poprawy zagospodarowanie odpadów komunalnych?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!