Dwunasta Baszta
Ukazał się kolejny periodyk podsumowujący dwa lata (2011-12) prac badawczych muzealników. Jego zawartość zreferował dr Marian Fryda z Muzeum Regionalnego w Człuchowie i redaktor naczelny tamtejszego „Merkuriusza Człuchowskiego”. - Pod względem edytorskim jest świetnie zrobione – mówił podczas promocji, która miała miejsce w czwartek w baszcie Kurza Stopa. W wydawnictwie chojnickiego muzeum pojawiły się trzy recenzje i choć, jak stwierdził dr Fryda – stonowane, to coraz bliżej „Baszcie” do naukowego periodyku. - Stroi się w piórka – skwitował żartobliwie.
Pierwszy z artykułów poświęcono twórcy kaszubskiemu Józefowi Chełmowskiemu. Sporządzenie katalogu prac artysty przez Lidię Białkowską zbiegło się z wiadomością o jego śmierci. - Ile razy przejeżdżałem koło jego domu, to budził mój podziw – mówił dr Marian Fryda. Sugerował też, że to właśnie Muzeum Historyczno-Etnograficzne powinno podjąć starania o zebranie wszystkich dzieł i stworzenie monografii. - Będziemy się starać o powiększenie kolekcji – zadeklarowała dyrektor Barbara Zagórska.
Reklama | Czytaj dalej »
Inną osobistością, którą przybliżono na stronach „Baszty” jest Otton Weiland. Zachowane materiały na jego temat wzbogaca wiele fotografii. Zebrała je Anna Czapczyk. Gros zdjęć wykonano w Charzykowach, gdzie dzięki staraniom żeglarza powstał pierwszy klub żeglarski w Polsce. Otton Weiland swoje zasługi miał też w powołaniu Polskiego Związku Żeglarskiego. Był nie tylko żeglarzem, ale też szkutnikiem. Na jednym ze zdjęć uwieczniono pierwszą łódź żaglową zbudowaną przez Weilanda w 1912 roku w zakładzie szkutniczym przy ul. Piłsudskiego.
Dra Mariana Frydę urzekło też odtworzenie historii kołatki ze zbiorów muzeum, która jest jedynym tego typu zachowanym zabytkiem z Chojnic. W dzieciństwie marzył, by móc jak w telewizorze zobaczyć historię jakiegoś przedmiotu. - Moje marzenia się ziściły - przyznał. Tego zadania podjęli się Marcin Synak i Marek Kołyszko. - Wyśledzili po charakterystycznym kształcie precla, że należała do piekarza – referował. Po wnikliwej analizie źródeł i inicjałach umieszczonych na przedmiocie ustalono prawdopodobnego właściciela – Johanna Friedricha Felscha, którego przyjęto do prawa miejskiego w 1774 roku.
To tylko część spośród artykułów. W wydawnictwie znajdują się również informacje o działalności edukacyjnej chojnickiego muzeum, ważnych wydarzeniach i publikacjach. Zainteresowani tematyką „Basztę” mogą nabyć w Bramie Człuchowskiej w cenie 13 zł.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!