Wykład eksperta na podsumowanie projektu
Dzisiaj (17.10) w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach powiat zakończył konferencją prasową projekt "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w powiecie chojnickim". Koszt projektu wyniósł prawie 4 mln zł, z czego 2,7 mln zł samorząd pozyskał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Termomodernizacją zostały objęte następujące placówki oświaty w Chojnicach: Technikum nr 2, Powiatowa Bursa dla Młodzieży, Zespół Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, a także Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach i Liceum Ogólnokształcące w Czersku. Z reguły prace polegały na ulepszeniu instalacji co, wymianie okien, drzwi i grzejników, ociepleniu stropodachu i ścian zewnętrznych budynków. Ze środków własnych budżetu wykonano adaptacje poddaszy na sale lekcyjne i pomieszczenia administracyjne, a także prace zwiększające estetykę budynków i ich otoczenia.
Prezentacją multimedialną do odnawialnych źródeł energii przybyłych na konferencję uczniów i dyrektorów termomodernizowanych szkół przekonywała Łucja Ptaszyńska, ekspert zarządzania i ochrony środowiska. Wykład podzielony na sześć zagadnień zawarł m.in. temat stereotypu, jaki panuje w budownictwie. - Odkładamy wydatki na później. Nie ocieplamy domów, tym samym wydając więcej na ich ogrzewanie. Podczas gdy super nowoczesne technologie są nie tak bardzo kosztowne, a ich zastosowanie w budownictwie jest już ekonomicznie uzasadnione - przekonywała ekspert. Ptaszyńska jako ciekawostkę zaprezentowała również Earthshipy, domy budowane z odpadów i ziemi. Poruszyła też temat skutków zanieczyszczeń powietrza. - Ilekroć pracuję na Pomorzu, to robię zdjęcia kominom i dymom z nich się wydobywających. Zachęcam was również do takiego działania. Może kiedyś stworzymy wspólną energię - mówiła Ptaszyńska.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Ocieplanie budynków poprzez poprawę termicznej izolacji okien, ścian i dachów, bardziej wydajne systemy ogrzewcze z wykorzystanie nowych technologi, to typowe strategie by ograniczyć konsumpcje energii na potrzeby komunalne. Nasze mieszkania, szkoły, urzędy, i zakłady pracy można w okresie chłodów ogrzewać za znacznie mniejsze pieniądze niż dzisiaj. A i przy ograniczeniu ilości spalin nasze powietrze w mieście będzie lepsze - będziemy mogli oddychać powietrzem z mniejsza ilością spalin i smrodów.
Poprawa izolacji termicznej naszych mieszkań i budynków jest kosztowna tak jak i kosztowne jest wyposażenie ich w nowe technologie grzewcze, lecz izolacja termiczna i wykorzystanie nowej technologi grzewczej pozwoli na szybki zwrot kosztów tych inwestycji poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych naszych mieszkań i budynków. A i zyski społeczne będą duże, bo zmniejszymy skażenie naszego środowiska naturalnego spalinami i popiołami z paliw i z produkcji energii elektrycznej potrzebnych w eksploatacji naszych mieszkań i budynków publicznych. Dodatkowo, wszystkie prace związane ze zmniejszeniem energochłonności naszych mieszkań i budynków zwiększy zapotrzebowanie na usługi w tym zakresie w naszym regionie -- stworzy zapotrzebowanie na dodatkowe miejsca pracy i polepszy naszą regionalną ekonomie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!