Niedziela, 26 Maja 2024 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Galerii nie będzie. Drugie rondo z opóźnieniem

Gołym okiem widać, że prace przy budowie ronda przy Strzeleckiej i Zielonej potrwają jeszcze kilka tygodni. Na razie powiat zgodził się na przedłużenie terminu do 15 listopada, ale wiadomo, że wykonawca będzie wnioskował o kolejny dwa tygodnie.


- Praktycznie gotowa jest połowa zadania, czyli to duże rondo. Już nie wiem czy używać nazwy biszkoptowe, bo sam mam wątpliwość czy ona jest trafna, ale tak się przyjęło. Gotowy jest odcinek ulicy Zielonej do strugi, a drugi odcinek i rondo to rzeczywiście plac budowy we wczesnym stadium, ale na szczęście udało się wyjść z ziemi. Wszystkie instalacje podziemne są wykonane. Teraz zostały już warstwy podbudowy, ustawianie krawężnika – to pójdzie szybciej – opisywał wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski. Według niego realnym terminem zakończenia robót jest koniec listopada. Jeszcze nie wiadomo, czy w starostwie przyjmą argumentację wykonawcy i zgodzą się na kolejne przedłużenie terminu. Jeśli nie, to naliczone zostaną kary umowne.

Reklama | Czytaj dalej »

Jak informuje włodarz, póki co Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia za wykonane prace otrzymało zapłatę w granicach 60-70 % całości. Na razie płaci starostwo, partnerami są jeszcze miasto i spółka Victoria Sobol. Prywatny inwestor nie uregulował jednak należności. - Zostały wysłane przedsądowe wezwania do zapłaty. Teraz już rola prawników, by podjąć kolejne czynności związane z egzekucją – wyjaśnia Biesek-Talewski. Teren, na którym miała powstać galeria Victoria, należy już do firmy Doraco, która rozpoczęła jej budowę. - Na pewno Doraco jako inwestor tej budowy kontynuować nie będzie. Oni tylko chcieli w jakiś sposób odzyskać swoje pieniądze, która była im winna firma Victoria Sobol – informuje wicestarosta, który spotkał się z przedstawicielami firmy Doraco. - Nasza hipoteka jest na ich nieruchomości, co jest pewnym problemem dla Doraco, bo mamy prawo od nich dochodzić swojego zobowiązania, czyli prawie 1 mln 600 tys. zł – wyjaśnia Biesek-Talewski.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~nieśmiały parafianin
Dzięki tej niezrealizowanej inwestycji spółki Victorii Sobola mamy chociaż nowe i usprawnione połączenie drogowe pomiędzy ulicą Kościerską, Strzelecką, i Bytowską. Kierowcy jadący z rejonu ulicy Kościerskiej jadąc do Charzykowych lub Chojniczek nie będą musieli się pchać przez zakorkowaną w godzinach szczytu ulice Sukienników i będą także mogli ominąć rondo Madziąga. Usprawni to komunikacje samochodową w Chojnicach, i pieniądze wydane na nowe rondo i okoliczne ulice ułatwią chojniczanom życie. Tak wiec pieniądze wydane na nowe rondo i drogi dzięki niespełnionej inwestycji pana Sobola, nie zostały zmarnowane -- mam nowe rondo i nowe drogi dojazdowe, które posłużą nam, mam nadziej, długie lata.

Nasz chojnicki "geniusz" ekonomiczny (EDIT) z kompletnym brakiem wiedzy na poziomie doktora nauk ekonomicznych) wychwalał ostatnio (28 października 2013) "nowatorskie partnerstwo publiczno-prywatne" z Jackiem Dawidowskim, któremu przekazał zdefraudowane 250 tys. złotych ze społecznych funduszy miejskich na prywatne organy dla Jacka. To "nowatorskie partnerstwo publiczno-prywatne" z Jackiem Dawidowskim polega na tym, że burmistrz Finster przekazał (EDIT) społeczne pieniądze do portfela Jacka Dawidowskiego na jego prywatne zachcianki, a społeczeństwo Chojnic nie ma z tego żadnych rzeczywistych korzyści, a jedynie obowiązek i konieczność spłaty 250 tys. złotych zadłużenia i kosztu obsługi tego zadłużenia. Społeczeństwo Chojnic nie ma żadnych korzyści z przekazania tych (EDIT) pieniędzy Jackowi Dawidowskiemu -- jedynie korzyść ma burmistrz Finster, który w ten sposób, za społeczne pieniądze, kupuje sobie przychylność i polityczne poparcie chojnickiego kleru katolickiego z kościelnych ambon w nienadchodzących w 2014 roku wyborach samorządowych. Formalnie burmistrz Finster (EDIT) uzasadniał zdefraudowanie społecznych pieniędzy i przekazanie ich na prywatne zachcianki Jackowi Dawidowskiemu, jako wydatki na renowacje budynków kościelnych w ramach programu "jezuici bez jezuitów", jakkolwiek wiadomo, że pieniądze będą użyte na zakupienie i instalacje kompletnie nowych organów, a nie na renowacje starego instrumentu. A zakup nowych prywatnych organów trudno uczciwie nazwać "renowacją", bo to jest jedynie oficjalna wymówka na zdefraudowanie społecznych pieniędzy.Spisek pomiędzy burmistrzem Finsterem i Jackiem Dawidowskim by zdefraudować społeczne pieniądze zapadł już pewnie na wiosnę 2013, o czym burmistrz Finster z dumą poinformował ministra Marka Biernackiego w czasie jego majowej wizyty w Chojnicach. Burmistrz był zdeterminowany by zdefraudować społeczne pieniądze i kupić sobie za nie poparcie kleru z kościelnych ambon w nadchodzących wyborach, i nie jest dla niego ważne, czy Jacek Dawidowski użyje (EDIT) pieniądze na zakup nowych organów, na remont ubikacji w plebani, na nowy samochód dla swojej kochanki, czy też na wyjazd wielebnego plebana z kochanką na wakacje do ciepłych krajów tej zimy --- burmistrz i tak przekazał by te (EDIT) pieniądze plebanowi pod tym lub innym pretekstem, bo te 250 tys. złotych to pewnie jest kwota jaką zażądał Jacek Dawidowski od burmistrza za poparcie go z kościelnych ambon w nadchodzących wyborach samorządowych.

Tak wiec, społeczeństwo Chojnic nie ma absolutnie żadnych korzyści z przekazania przez burmistrza Finstera (EDIT) społecznych pieniędzy Jackowi Dawidowskiemu w ramach programu "jezuici bez jezuitów" -- społeczeństwo Chojnic ma z tej (EDIT) jedynie dług i koszty obsługi tego zadłużenia do spłaty. Natomiast z przykazania funduszy miejskich na projekt "galeria Sobola bez Sobola" w zamian za społeczne pieniądze i zadłużenie, chojniczanie otrzymają nowe rozwiązanie komunikacyjne i odczują usprawnienia w ruchu samochodowym na terenie Chojnic.
04 Listopada 2013, godzina 18:20
Oceniono 16 razy 8
~Bax
Tylko organy są naszemu birmistrzowi w głowie
04 Listopada 2013, godzina 16:38
Oceniono 8 razy 0
~Mateusz Jamnik
z tego co pamiętam to finio też przeszkadzał przy markecie polo
04 Listopada 2013, godzina 14:56
Oceniono 7 razy 1
~trochę historii
A pamiętacie jak burmistrz blokował inwestycję Sobola latami nie uchwalając planu zagospodarowania terenu dla interesującego go obszaru? Pamiętacie jak chciał sprzedać dom kultury i park obok niego, żeby nabywca w tym miejscu wybudował centrum handlowe? Pamiętacie pomysł pana Palucha na budowę centrum handlowego w kształcie piramidy obok Parku Wodnego? Wreszcie, czy pamiętacie wsparcie, jakiego udzielał Finster inwestorom galerii, która miała zostać otwarta w zeszłym roku przy ulicy Gdańskiej? Sobolowi rzucano kłody pod nogi tak długo, jak długo były jakiekolwiek szanse, że galerię w Chojnicach wybuduje ktoś inny. Front się zmienił dopiero, kiedy okazało się, że w gminie wiejskiej po cichutku znaleziono inwestora, sprzedano działkę i w ekspresowym tempie uchwalono plan zagospodarowania. Wtedy burmistrz spojrzał na Sobola przychylniejszym okiem. Jak się okazuje, było już jednak za późno.
04 Listopada 2013, godzina 13:40
Oceniono 14 razy 4
~Kleks
Pamiętacie jak to burmistrz jeszcze stawał w obronie Sobola na swoich konferencjach i obradach RM mówiąc, że ten pan jest wypłacalny, że ma gwarancje bankowe. Czy coś się z tego potwierdziło? Czy ktoś tutaj kogoś okłamywał?
04 Listopada 2013, godzina 13:22
Oceniono 8 razy 2
~janosik
Chojniczanin ma rację. Codziennie kilka razy mijam obszar budowy od strony Strzeleckiej i potwierdzam, że nie widać tam roboty, tylko pozorne ruchy. Szkoda, że nie dojdzie teraz do powstania Victorii. Szkoda, że nie wyjdzie ta inwestycja cp. Sobolowi, czlowiekowi, który angażował swoją kasę. Łatwo mówić i wyrokować tym, którzy szastaja publicznymi pieniędzmi, tych nawet na organki stać.
01 Listopada 2013, godzina 16:27
Oceniono 26 razy 0
~do OT DURNOWATYCH KOMENTARZY PEŁNO!
Czy jesteś w stanie z czystym sumieniem złożyć uroczystą przysięgę, że NIGDY NIKOGO w życiu w jakikolwiek sposób nie skrytykowałeś? Ojca, matkę, żonę, męża, dziecko, ....Osobiście w to nie wierzę, więc nie przesadzaj z tym ocenianiem i osądzaniem innych. Poza tym my Polacy uwielbiamy narzekać i krytykować Masz inne korzenie, czy tak piszesz bo piszesz ponieważ coś cię po prostu zabolało?
01 Listopada 2013, godzina 11:44
Oceniono 24 razy 2
~mlody
do kolegi powyzej....
nie poprawia sie uklad komunikacyjny a jedynie jest remontowany ten ktory istnieje od bardzo dawna....
01 Listopada 2013, godzina 10:59
Oceniono 22 razy 2
~OT DURNOWATYCH KOMENTARZY PEŁNO!
Durnowatych komentarzy pełno!
Zawiść
zazdrość,bezinteresowne mściwe komentarze.
Najlepiej jak ludziom się noga powija i popadają w kłopoty! ale radość.
Wisi mi,czy Sobol to ... czy to....
Chcieli zrobić coś dobrego dla miasta ,dla mieszkańców,ale najlepiej jest opluć,skrytykować ,złorzeczyć !

Poprawia się układ komunikacyjny i to już jest sukces!

oj ludziska!........szkoda słów
01 Listopada 2013, godzina 10:26
Oceniono 37 razy -3
~presitent
Niech pracują na trzy zmiany,to zakończą w terminie.Prosty sposób na walkę z bezrobociem,zatrudnić więcej ludzi.Jak nie to nałożyć kary i po kłopocie.Prosta sprawa,jak nie potrafisz to się nie bierz.Najlepiej znaleźć paru tanich robotników ,niech za....ją.
01 Listopada 2013, godzina 09:46
Oceniono 16 razy -2
~BAX
a tak Sobol się zarzekał tak niedawno bo 19 września na stronie portalu hahahaha przecież wszyscy wiemy że szydło wyjdzie zawsze z worka , zlicytować sobola i odzyskać pieniądze dla przypomnienia wklejam link z poprzedniego artykułu

http://chojnice24.pl/artykul/16565/nikomu-nie-zalegam-pieniedzy/
01 Listopada 2013, godzina 08:43
Oceniono 25 razy 9
~Chojniczanin
Rozpisujecie się o galerii a to już sprawa zamknięta galerii nie będzie, ale za to będzie uregulowana komunikacja w tamtym rejonie miasta tylko jest jeden a może dwa problemy z ul. Zieloną i z rondem na tej i ul. Strzeleckiej prace na tym odcinku się bardzo wolno idą do przodu. Tak jak pracowali przy rondzie biszkoptowym a może lepiej (podpaskowym), bo ma podobny wygląd to na tym odcinku drogi od mostku do Strzeleckiej marnie wyglądają w porównaniu z tym, co zostało zrobione. Mniej ludzi pracuje i chyba mają problemy z położeniem kabli energetycznymi. Już raz na tym odcinku przekładali je. Największy problem to chyba będzie z tym mostkiem, co jest na Zielonej tam chyba ktoś nie pomyślał, że nad tym mostkiem przechodzi ogromna betonowa rura, która będzie bardzo mało przykryta może tylko asfaltem. Kable energetyczne położone są bardzo płytko a gdy już będzie tam ruch drogowy puszczony i te wielkie „łódki” ze żwirem będą tam masowo jeździły to niebawem będzie trzeba to naprawiać a koszty będą ogromne. Miasto albo Starostwo nie kontroluje chyba tego projektu, bo ten przejazd jest a na pewno albo będzie niewypałem w przyszłości, zobaczymy czas pokaże jak to będzie funkcjonować. Kilka ludzi tam pracuje no powiedzmy, że robią takie wrażenie, bo gdy się tam przechodzi dopiero zabierają się do pracy i dlatego nie zostanie to w terminie oddane do użytku(jak ktoś nie wierzy to niech zapyta ludzi, co tam mieszkają jak oni się palą do pracy) sam to zaobserwowałem a jak im ktoś fotki strzela to się tak denerwują, że aż pianę w ustach mają. Na miejscu wicestarosta Przemysława Bieseka-Talewskiego nie przedłużałbym tej umowy i wlepił im kary umowne. Oj, ale się rozpisałem, ale na temat tego węzła komunikacyjnego można by było kilku set stronową książkę napisać.
31 Października 2013, godzina 21:45
Oceniono 32 razy -2
~Mirka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Października 2013, godzina 20:32
Oceniono 27 razy -11
~qwert
A mówiło się że jest zabezpieczenie na nieruchomości w Szczecinku (podobno jakaś przychodnia)
31 Października 2013, godzina 16:09
Oceniono 20 razy 4
~jotdwatrzy
O Psiej Górze już zapomniałeś? O Ozdyku i kasynie w Charzykowych też? O pałacu w Pawłowie?
31 Października 2013, godzina 16:08
Oceniono 57 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 434.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 503.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.00 428.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.68 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.40 502.36 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij