Piątek, 12 Kwietnia 2024 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

120 tys. zł na granty i nie więcej

Wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski mówił, że więcej niż 120 tys. zł powiat nie może przekazać na granty.

Wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski mówił, że więcej niż 120 tys. zł powiat nie może przekazać na granty.

Podczas czwartkowej (7.11) sesji rady powiatu uchwałą, która wzbudziła najwięcej dyskusji było przyjęcie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na przyszły rok. Dokładnie chodziło kwotę przeznaczoną na realizację zadań z kultury i sportu – 120 tys. zł. Zdaniem radnego Wojciecha Rolbieckiego podczas niedawnego spotkania działacze sportowi narzekali, że pieniędzy jest zbyt mało. Inną wersję miał radny i działacz sportowy Andrzej Plata.


- Wszyscy działacze mówili, że są zbyt małe kwoty – stwierdził Wojciech Rolbiecki i zgłosił wniosek o podniesienie środków na granty do 200 tys. zł. Argumentował, że z roku na rok potrzeby są coraz większe, a realizowane w coraz mniejszym zakresie. Przypomniał, że w 2011 roku zaspokojono 50 % kwot wynikających z wniosków stowarzyszeń, rok później 34 %, a w tym roku zaledwie 18 %. Na tym samym spotkaniu z przedstawicielami organizacji pozarządowych i klubów sportowych był radny Andrzej Plata z UKS Bokser. Jego zdaniem przedstawiciele stowarzyszeń zrozumieli, jaka jest sytuacja finansowa. - Subwencja jest podstawą w powiecie, a pieniądze są mniejsze o 900 tys. zł. Tak krawiec kraje, jak mu materii staje – stwierdził. Zauważył ponadto, że z roku na rok powiat zwiększa kwotę wydatkowaną na kulturę i sport.

Reklama | Czytaj dalej »

- Kwota w stosunku do potrzeb to 1/5, ale z drugiej strony każda kwota jest niewystarczająca, bo działacze piszą wnioski z zapasem, zakładając że dostaną mniej – programu współpracy bronił wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski. Tłumaczył, że kwoty tej nie da się zwiększyć właśnie ze względu na mniejsze wpływy z subwencji oświatowej. - Nie możemy mówić, że sytuacja jest zła, ale wydatki muszą być bardzo mocno pilnowane – mówił.
Inny działacz sportowy w radzie Jarosław Schumacher stwierdził, że trzeba wziąć się za działanie, a nie myśleć o pieniądzach. - Widzę to po sobie. Ja się na tym nie dorabiam przecież, a wiele czasu poświęcam – argumentował.
Za dołożeniem pieniędzy dla organizacji pozarządowych na wszelką działalność, nie tylko sportową, był Aleksander Mrówczyński z PiS-u. - W tej kwestii oszczędzać nie powinniśmy. Trzeba dać alternatywę młodzieży na spędzanie czasu wolnego, tym bardziej że zagrożenie patologiami rośnie – argumentował były pedagog.

Wniosek radnego Rolbieckiego o podwyższenie kwoty na granty ostatecznie nie przeszedł. Za był klub PiS – trzy głosy, czterech radnych się wstrzymało od głosu, dwunastu było przeciw.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~ada
Rozumowanie jest jednak krotkowzroczne. Kiedy rodzice biologicznie nie będą w stanie płacić alimentów (a 99% zapewne nie będzie) to alimenty pójdą z Funduszu Alimentacyjnego. A to ta sama pula pieniędzy socjalnych. Dalej, kiedy biologiczni rodzice nie płacąc zrobią dług alimentacyjny, to pójdą "siedzieć" mówiąc kolokwialnie. Na to nasze państwo na państwo stać? Na utrzymanie w więzieniu takiego rodzica? Gdzie logika? Gdzie dobro dziecka, kiedy biologiczny rodzic będzie rozmyslal, że siedzi dlatego, bo zastępczy wniósł sprawę o alimenty. I jak niby budować mają rodzice zastępczy dobre relacje z biologicznymi, skoro mają ich pozywac do Sądu. Nakaz idzie z góry, ciekawe jakie konsekwencje wyciągnie się z RZ jeśli nie wniosą sprawy?
11 Listopada 2013, godzina 22:16
Oceniono 2 razy 2
~do powyżej
To oznacza, że nasze samorządy tak się zadłużyły że szukają pieniędzy gdzie się tylko da. Co my za ludzi wybraliśmy? To jest niestety nasza wina. Co cztery lata popełniamy te same błędy.
11 Listopada 2013, godzina 15:58
Oceniono 3 razy 3
~ada
Dlaczego w artykule nie wspomniano ani słowem o kwestii, jaką poruszył na sesji p. radny Mrówczyńki dotyczącej tego, że rodzinom zastępczym każe się pisać wnioski o ustalenie alimentów od rodziców biologicznych dzieci, jakie mają pod opieką. To jest żenada, aby od tych najuboższych, biednych, często uwikłanych w różne uzależnienia ludzi chcieć jeszcze alimentów. Oni są często bez pracy, bez dochodów, albo z małym dochodem wystarczającym jedynie na skromne życie. Czemu rodzice zastępczy mają brać na siebie gniew tych ludzi, żal i złorzeczenie? To tylko pogorszy relacje rodziców zastępczych z rodzicami biologicznymi, a na pewno nie służy dobru dziecka, jak sugeruje się w piśmie, które otrzymali wszyscy rodzice zastępczy.
11 Listopada 2013, godzina 15:00
Oceniono 4 razy 4
~presto
Najwyraźniej ci co sobie siedzą na stołeczkach i biorą dobre pensje mają nas za głupich. Robią co chcą uważając, że my ich dalej będziemy wybierać. Ale z tego co się słyszy ludzie wyrażają swoje oburzenie i nie można się pocieszać, że to tylko jak mówicie kilka frustratów czy rynsztokowców pisze sobie na forach. Otóż rozczarowanko moi drodzy włodarze - społeczeństwo ma was dosyć i coraz więcej się o tym mówi na tzw. ulicy, w domach, itp. Myślę, że wybory za rok będą bardzo ciekawe a my wyborcy wyjdźmy z domów i wreszcie weźmy sprawy w swoje ręce.
09 Listopada 2013, godzina 08:26
Oceniono 10 razy 10
~gość
Najlepiej dać na Kościół bo ten potrafi ładnie mówić na kazaniach więc może uda się zamydlić oczy parafianom i jakoś na wyborach poraz kolejny się przeslizgnąć. Pieniądze na rózne cele są pieniędzmi unijnymi więc nikt tutaj niech na laurach nie spoczywa. Jeżeli ludzie, którzy mają oczy szeroko otwarte i widza co się dzieje, maja szansę to zmienić na wyborach. Siedząc w domu i licząc na innych nic nie zdziałają. Moga polepszyć swój byt jak i również swoich dzieci czy wnuków. Co do obecnego rządzącego. To wstyd by kłamał prosto w oczy. Mówi jedno, a za plecami robi drugie. Nie ma pracy dla innych ale z tego co piszą na forach to praca jest dla swoich.
09 Listopada 2013, godzina 06:55
Oceniono 11 razy 11
~ader
....to są kpiny z mieszkańców powiatu i miasta chojnic-panowie "WŁADCY" ..czy naprawdę potrzebni są : oprócz burmistrza 2 darmozjadów /za prawie 0,5mln rocznie / i 2 daarmozjadów w powiecie za taką samą kwotę - POPATRZCIE TO JEST PRAWIE 1 000 000ZŁ !!!!!! kasy dla młodzieży ....moze warto tu trochę w tych kryzysowych latach pozmieniać -"GRATULUJĘ WŁADZUNI" DOBREGO SAMOPOCZUCIA.....
08 Listopada 2013, godzina 20:47
Oceniono 13 razy 13
~mam małe marzenie
aby porządny wiatr przewietrzył nasze urzędy. Głosujmy na nowych ludzi i nauczmy ich tego, że będziemy im patrzeć na ręce. To jest do zrobienia.
08 Listopada 2013, godzina 20:41
Oceniono 12 razy 12
~sprzeciw
Szczyt hipokryzji. Na utrzymanie etatowego członka mają pieniądze a na inne cele już nie. Moi drodzy wyborcy zapamiętajmy to i rozliczmy ich za rok. Nie pozwólmy tym czarusiom nas zmanipulować. Zbyt wyraźna jest linia dzieląca władzę od plebsu. Ale jest jedno ale - plebs to głos wyborczy. A nam klapki już spadają z oczek
08 Listopada 2013, godzina 20:39
Oceniono 8 razy 8
~prawda
Dokładnie etatowy członek to sztuczne stanowisko!!!!! To właśnie powiat odbiera 140 tyś zł rocznie młodzieży i sportowcom. Panowie radni ,a gdzie sport szkolny??????
08 Listopada 2013, godzina 20:12
Oceniono 8 razy 6
~nieśmiły parafianine
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Listopada 2013, godzina 16:26
Oceniono 27 razy -17
~paul
http://paulmccartney.com/queenieeye/r/x4LV - nowy singel mccartneya
08 Listopada 2013, godzina 16:20
~nieśmiały parafianin
Nasz (EDIT) burmistrz Finster lekką ręką przekazał Jackowi Dawidowskiemu na zakup prywatnych organów (EDIT) pieniądze w kwocie 250 tys. złotych, które (EDIT) ("zaoszczędził na szetynówkach" chojniczanom z funduszy na budowę dróg. Za te pieniądze (EDIT) burmistrz kupił sobie poparcie kleru z kościelnych ambon w nienadchodzących w 2014 roku wyborach samorządowych. Dla społeczeństwa te (EDIT) 250 tys. złotych nie przyniesie kompletnie żadnych korzyści - tak samo jak by spalić te 250 tys. złotych. W tym samym czasie gdy burmistrz hojnie przekazał 250 tys. złotych na prywatne potrzeby Jackowi Dawidowskiemu, burmistrz odmawiał małych grantów dla uczniów-sportowców z UKS, obcinał dotacje na przedszkolaków, oszczędzał na niepełnosprawnych (odmówił zakupu windy na wózki dla niepełnosprawnych w ChDK), obniżył wydatki na szkoły i edukacje, kompletnie zaniedbał remonty i budowę miejskiej infrastruktury - dróg, chodników, i kanalizacji miejskiej.

U burmistrza Finstera przekazywanie pieniędzy (EDIT) z kościoła katolickiego, i kupowanie sobie poparcia politycznego z ambon, jest ważniejsze niż dobro i potrzeby mieszkańców Chojnic.

Czy pan starosta Skaja robi inaczej? Chyba nie, bo w czasie kiedy obcina wydatki na potrzeby mieszkancow powiatu to daje na różne sposoby społeczne pieniądze chciwym na bogactwa księżom katolickim. Wystarczy przypomnieć chociażby, ze starosta Skaja za społeczne pieniądze wynajmuje od parafii matki boskiej fatimskiej budynek, który za swoje własne pieniądze pobudowali chojniczanie z tej parafii, i hojnie płaci klerowi, chociaż za te same pieniądze mógłby dostać lepszy i większy budynek na potrzeby powiatu gdzieś indziej w Chojnicach - no ale głównym celem było to, by hojnie przekazywać pieniądze społeczne klerowi. Pan starosta także chce kupować sobie poparcie z kościelnych ambon tak jak i nasz (EDIT) burmistrz Finster. I tak samo, jak burmistrza nie obchodzi dobro chojniczan tak i pan starosta olewa dobro mieszkańców powiatu, i obcina wszelkie dotacje i granty na społeczne cele.

Lecz jestem pewien, że przy pierwszej lepszej okazji, tak jak i burmistrz, pan starosta znajdzie w swoim budżecie olbrzymie pieniądze na potrzeby chciwego na bogactwo kleru katolickiego.
08 Listopada 2013, godzina 15:53
Oceniono 32 razy 24
~jotdwatrzy
"Jego zdaniem przedstawiciele stowarzyszeń zrozumieli, jaka jest sytuacja finansowa." Jeszcze trochę wysiłku i stowarzyszenia zrozumieją że nic nie dostaną i mają sobie radzić same. Jak starosta kupował sobie limuzynę albo dyskutowali o poborach czy moście zwodzonym to nic o trudnej sytuacji nie wspominali. To się nazywa hipokryzja.
08 Listopada 2013, godzina 15:05
Oceniono 10 razy 10
~Plata już sie zunifikował
z wymaganiami starosty. Wybory może to zweryfikują:-)
08 Listopada 2013, godzina 13:43
Oceniono 10 razy 10
~Zal
...co subwencja oswiatowa ma wspolnego z grantami? porazka
08 Listopada 2013, godzina 13:03
Oceniono 13 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.50 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.40 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.85 404.93 DKKDKK 50.60 53.40
EUREUR 427.66 432.47 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 438.52 444.92 NOKNOK 31.50 33.40
GBPGBP 498.32 503.77 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Moll Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij