Szejkami to my nie będziemy, ale...
Potencjał ku temu jest. Na terenie od Kęsowa do Charzyków znajdują się złoża gazu ziemnego. Obecnie trwają badania mające określić jego wielkość. Badania sejsmiczne 3D wykonuje Geofizyka Toruń S.A.
Przedstawiciel toruńskiej spółki Zbigniew Gąsiorowski spotkał się w minionym tygodniu z wójtem Zbigniewem Szczepańskim. - Gaz ziemny znajduje się na głębokości 3,5 km. Przewiduje się, że wydajność złoża będzie na poziomie 150 m3/min. Gminy z obecnym prawem geologicznym mają 3 zł od tysiąca m3 wydobytego gazu, to daje 200 tys. zł od każdego szybu wydobywczego w skali roku dla gminy Chojnice – mówił Szczepański. Jak poinformował, w gminie Chojnice w ciągu dwóch lat miałyby powstać dwa szyby, między Ciechocinem a Ostrowitem i przy obwodnicy chojnickiej. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku zacznie się eksploatacja na skalę przemysłową, wtedy bowiem zostanie wybudowana nitka do istniejącego już na trasie Chojnice – Świecie gazociągu wysokiego ciśnienia, a gaz będzie tłoczony bezpośrednio do niego.
Reklama | Czytaj dalej »
Obecnie trwają konsultacje nad nowoczesnymi przepisami dla wydobywania gazu i ropy w Polsce. Aby zachęcić samorządy do współpracy, proponuje się podwyższenie czterokrotnie dochodu gmin z tytułu wydobycia na ich terenie gazu. W przypadku gdy ta nowelizacja Prawa Geologicznego i Górniczego wejdzie w życie, kasa gminy Chojnice może nawet wzbogacić się o bagatela 1 mln 600 tys. Wójt Szczepański do tych informacji podchodzi jednak ostrożnie. - Szejkami to my nie będziemy, ale każda taka informacja, która daje nam nadzieję, jest bardzo fajna – komentuje włodarz.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (23)
- Komentarze Facebook (...)
23 komentarzy
"Typowy płyn szczelinujący w 98-99,5% składa się z wody i piasku kwarcowego. Woda używana w procesie szczelinowania hydraulicznego może być pozyskiwana zarówno ze źródeł naziemnych jak i podziemnych, przy czym jest ona niezbędna tylko przez krótki okres wydobycia. Objętość wody potrzebnej do przeprowadzenia procesu szczelinowania zależy przede wszystkim od głębokości odwiertu. W USA na najważniejszych polach wynosi ona około: na polu Barnett - 8 700 m3, Fayetteville - 11 000 m3, Haynesville - 10 200 m3, Marcellus - 14 400 m3. Pozostałe 0,5-2% składu płynu stanowią dodatki chemiczne, usprawniające proces szczelinowania."
Wystarczy minutę pogooglować żeby nie pitolić farmazonów jak bezmózgi ekoterrorysta.
Na 100% to pewne są tylko podatki i śmierć. Mamy nic nie robić bo jest 0,001% obawy że coś pójdzie nie tak?
zal mi Chojnic ze wybierają takie wladze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!