We wtorek odbiór
Dobiegają końca prace przy budowie drogi wzdłuż ul. 14 Lutego na odcinku od ul. Pomorskiej do wiaduktu. Jeszcze przed odbiorem, który planowany jest na wtorek, na miejsce zajrzeli urzędnicy i kierownik budowy Alicja Marszewska.
- Poważniejszych zastrzeżeń nie ma. Pozostały jeszcze drobiazgi, takie jak dokończenie wjazdów z polbruku, ubicie ziemi przed sianiem trawy, dosadzenie drzew – na miejscu relacjonował Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego ratusza. Inwestycję wykonuje firma Marbruk. Jej koszt to ponad 900 tys. zł, z czego połowę udało się pozyskać z tzw. schetynówek. W ramach zadania pobudowano drogę z polbruku o długości ponad 600 metrów i szerokości 5 metrów. Firma Ekomel, która była podwykonawcą, wykonała kolektor deszczowy. Z możliwości podłączenia się do niego skorzystała część mieszkańców ul. 14 Lutego. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, może w tej sprawie zgłosić się do wydziału komunalnego w ratuszu.
Reklama | Czytaj dalej »
Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, są zadowoleni ze zmian przed swoimi posesjami. - Ja i tak dojeżdżam od strony ul. Chrobrego, ale cieszę się, że pobudowali nam ulicę. Wreszcie to jakoś wygląda, a praca szła sprawnie – ocenia Konrad Narożyński. Wielu na budowę czekało od lat. Przy okazji odnowili ogrodzenia posesji czy położyli kostkę brukową, żeby po dwóch stronach płotu było równo. Droga jest dwukierunkowa, zniknęły nielegalne wjazdy. - Naliczyłem ich chyba 17. Teraz będą dwa. Od strony ul. Jagiełły i Pomorskiej – wyjaśnia dyrektor Domozych. To wiązało się z poprawą bezpieczeństwa, co z kolei miało znaczenie przy wyborze inwestycji do finansowania z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych.
To nie koniec prac w tym rejonie. Na wiosnę powstanie jeszcze ciąg pieszo-rowerowy z asfaltu o szerokości 3,5 metra. Będzie oddzielony od nowej ulicy i drogi wojewódzkiej nr 212 pasami zieleni. Przy drodze posadzono już drzewa. - Ok. 50 sztuk klonu pospolitego globosa. Na wiosnę będą kolejne nasadzenia – informuje miejski ogrodnik Waldemar Spichalski. Wcześniej w tym miejscu mieszkańcy parkowali auta, teraz będą musieli postawić je na lub przy posesji. Jak informuje Jacek Domozych, parkować będzie można też na drodze, oczywiście w sposób, który umożliwi ruch. - Będą to naturalne spowalniacze - zauważa.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Żeby zacząć dyskutować należy zacząć od definicji podstawowych pojęć.
Polak - co to jest ? pojawiło się to chyba dopiero w XIX wieku, tak naprawdę jest to mieszaniec zlepek wielu plemion słowiańskich i nie tylko, Wielkopolanie itd, chyba ze 20 nacji będzie, również z Kaszubów-Pomorzan o których w źródłach pisanych wiadomo, że byli tu od 1000 lat wzwyż.
Wiec jeśli mówicie, że ktoś przyjechał z Polski to tak naprawdę nie wiadomo, czy to kujawiak czy lędzianin, zza buga czy jakiś inny bosy antek. Zawsze wydawało mi się, że osiedle 14-lutego było budowane pod ludność napływową z "Polski" m.in dla rodzin napływowych pracowników kolei ?, ale może wyprowadzicie mnie z błędu. Tak czy inaczej w swoich badaniach posługiwałem się m.in. porównywaniem nazwisk, te z os.bytowskich typowo miejscowe, te z 14-lutego typowe dla "Polski".
Co do polbruku to najpierw pisało się wniosek o nieodpłatne przyznanie materiału w ratuszu na chodnik w zamian, we własnym zakresie należało ułożyć chodnik (można było to komuś zlecić, ale w większości robiło się to osobiście), ale PROSZĘ PAŃSTWA TO MIAŁO MIEJSCE 20 LAT TEMU, a osiedle Kolejarza ruszyło z tematem w 2013 roku ? typowa Polska B !!! pomimo tego że mieszkamy w tym samym mieście i tu jest różnica w mentalności, wychowaniu, wartościach, poszanowaniu dla pracy mi przykładowo byłoby wstyd mieć glebę przed płotem podczas gdy gdy inni mają polbruk, a materiał jest za friko, oznaczało by to, że jestem leniem lub nierobem. Jak bosy antek przyjechał z krakowskiego i w chacie miał za młodu udeptaną glinę na podłodze to dla niego to jest standard. Niech jeden z drugim z was pojedzie w Mazowieckie, nawet przed samą Warszawą, 90% domów z pustaków jest nieotynkowana od 50 lat jak zostały wybudowane, ile takich domów zamieszkanych znajdziecie w Chojnicach 2-3 ? przykłady można mnożyć, to jest różnica w mentalności. Nie trzeba z tego robić jakiejś nienawiści, ale nie należy udawać, że różnic nie ma. II RP miała wielki problem ze scaleniem ziem po rozbiorach, ale podziały zostały do dzisiaj, wystarczy przejechać na drugą stronę wisły.
a teraz Pan NARA - Czym sie kierujesz piszac ze cale to osiedle jest naplywowe? Byles tam kiedys? znasz ludzi tam mieszkajacych? A może widziałeś kilku cyganów i to wykreowało Twoje przygnębiające postrzeganie owego osiedla? Gwarantuje Ci ze 90% ludzi tam zamieszkalych to rodowici Polacy od wielu pokoleń. A co do położenia chodnika przed swoją posesją to gwarantuje Ci, że wiekszosc domostw na os. Kolejowym ma polbruk lub inny chodnik zbudowany przez wlascicieli przylegajacych posesji. Mało tego, sami za niego zaplacili! Więc wciskaj te swoje idiotyczne wywody ludziom swojego pokroju
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!