Na wschodzie jako nauczyciele
Na początku grudnia na misji szkoleniowej w grupie fachowców w Republice Mołdawii byli Grażyna Wera-Malatyńska i wójt Zbigniew Szczepański. Projekt realizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Lokalną Grupą Rybacką Morenka.
Głównym tematem wyjazdu studyjnego był rozwój obszarów wiejskich. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie Polacy dzielili się z Mołdawianami. Dlaczego padło właśnie na nasz lokalny samorząd? - Bywały u nas grupy z Mołdawii i gmina Chojnice była takim przykładem, który im się bardzo podobał – wyjaśnia Grażyna Wera-Malatyńska. - Trzeba się uczyć od siebie. Jesteśmy zadowoleni, że w tym projekcie to my jesteśmy nauczycielami dla wschodu, a nie jak dotychczas, kiedy sami byliśmy uczniami – mówi prezeska Morenki. Przy okazji promowany jest nasz region. Współpraca nie kończy się na tym jednym kraju, bo gotowy już jest projekt związany z Ukrainą.
Reklama | Czytaj dalej »
Wójt Zbigniew Szczepański wspomina, że zanim Polska wstąpiła do Unii, to samorządowcy gościli wtedy u siebie przedstawicieli zachodnich państw. - Przekazywali nam swoje doświadczenia w kontekście zasad funkcjonujących w Unii – przypomina włodarz gminy, który teraz osiągnięciami gminy i miasta mógł pochwalić się na wschodzie. - Szczerze mówiąc zazdroszczą nam naszych rozwiązań. Tam niestety wsie umierają, nie ma sieci wodociągowej. Częstym widokiem są studnie – opisuje wójt Szczepański. Mołdawia niedawno podpisała umowę stowarzyszeniową, z czym związane są wielkie nadzieje. - Bardzo chcą do Unii, podobnie na Ukrainie, gdzie również byliśmy i mieliśmy okazję zobaczyć demonstracje przeciwko polityce Janukowycza – mówi wójt.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!