Wtorek, 25 Czerwca 2024 | Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Korytarz transportowy przy osiedlu

Ostatnia linia zabudowy prz Asnyka.

Ostatnia linia zabudowy prz Asnyka.

Mieszkańcy osiedla Asnyka byli zaniepokojeni, kiedy dowiedzieli się o planowanym przebiegu drogi, tzw. małej obwodnicy. Burmistrz uspokajał, że odległość od domów wyniesie nawet 120 metrów. Radni podjęli uchwałę o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego 28 października zeszłego roku. Niedawno mieszkańcy po zapoznaniu z dokumentacją przekonali się, że odległość od fundamentów ich domów będzie dużo mniejsza. W jednym przypadku to zaledwie 18 metrów.


Mieszkańcy czują się wprowadzeni w błąd, piszą pisma do urzędu. Pod jednym z nich podpisało się 59 osób z tego osiedla. Konsultacje społeczne dotyczące planu zagospodarowania odbyły się w sierpniu, ale zdaniem mieszkańców os. Asnyka informacja o nich była znikoma.

Reklama | Czytaj dalej »

Dyrektor wydziału gospodarowania przestrzenią Jacek Marczewski dziwił się skąd informacja o 120 metrach. - Zgodnie z ustawą o drogach publicznych w terenie zabudowy odległość od drogi wojewódzkiej licząc od zewnętrznej krawędzi jezdni do budynku powinna wynosić co najmniej 8 metrów – informuje. Nie wyklucza więc, że może się zdarzyć, że od budynku do pasa drogowego będzie 18 metrów i będzie to zgodne z przepisami. Sam pas ma 25 metrów szerokości i jak podkreśla urzędnik, został wyznaczony w planie miejscowym przed kilkoma laty. - Cały planowany odcinek ma 3 km długości, więc w zależności od jego przebiegu, różna będzie odległość od poszczególnych działek. Jak ktoś z mieszkańców ma wątpliwości, ile to będzie metrów może się bezpośrednio zwrócić do wydziału – zaprasza Jacek Marczewski. Najpierw zachęca do zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego pomiędzy ulicami Człuchowską i Bytowską.

Mapka MPZP

Uchwała RM z 28.10.13 r.

Jak do sprawy podchodzi mieszkaniec tego osiedla starosta Stanisław Skaja? W zeszłym roku mieszkańcy ul. Bałuckiego mogli liczyć na jego znaczną pomoc przy zleceniu opracowania i sfinansowaniu projektu oświetlenia. Dzięki temu, że dokumentację przekazano do ratusza, w tym roku zaplanowano w budżecie środki na latarnie przy ulicy. W przypadku planowanej drogi starosta jednak przyznaje, że jego wiedza, podobnie jak części mieszkańców, była znikoma. - Jest pewną niespodzianką dla tych, co się nie interesowali, dla mnie też. Oglądałem jedynie plany, które niedawno w mediach się pojawiły. Wcześniej się nie interesowałem. Tym bardziej, że kupując działkę wybrałem ostatnią i pomyślałem, że pewnie już nic tam nie będzie – przyznaje prominentny mieszkaniec os. Asnyka.

Tymczasem planowana droga ma być strategiczna i częściowo wyprowadzić ruch pojazdów jadących m.in. od strony Bytowa (droga woj. nr 212) z centrum miasta. Świadczy o tym chociażby jej określanie jako korytarza transportowego. Taka nazwa pojawiła się na potrzeby MOF-u, bo w ten sposób miasto chce pozyskać pieniądze na jej budowę. To alternatywa dla docelowej zachodniej obwodnicy, na którą środki trudno będzie pozyskać. Tu wydatek będzie mniejszy, ale droga przebiegnie i tak w granicach miasta. W małej części także na terenie gminy wiejskiej. Wójt Zbigniew Szczepański, który przyznaje, że o tym dowiedział się z mediów, ma w najbliższym czasie rozmawiać z Arseniuszem Finsterem.

Starania burmistrza o rozwiązanie komunikacyjne, które pozwoli rozładować ruch w mieście, włodarz z powiatu popiera i podkreśla, że osiedle skorzysta na tej inwestycji, bo wraz z drogą pobudowana będzie przecież deszczówka, co pomoże rozwiązać problem podmokłych terenów. - Trzeba spojrzeć w szerszym kontekście na to co burmistrz zamierza, bo są też plany dotyczące kilku innych dróg na osiedlu – zwraca uwagę starosta. Sam przełknie gorzką pigułkę w postaci ruchliwej drogi za płotem. - Oczywiście nikt by nie chciał, żeby za jego płotem szła droga tego typu. Pewnie, że sam chciałbym mieć spokój, ale też infrastrukturę na osiedlu. Najlepiej gdyby powstała zachodnia obwodnica, ale w tej chwili nie ma na to szans. A pomysł miasta na uzyskanie środków z MOF-u na to rozwiązanie jest dosyć racjonalnym – kwituje mieszkaniec Bałuckiego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

34 komentarzy

~jotdwatrzy
Chcemy drogi wojewódzkiej i obwodnicy, wszak jedno drugiemu nie przeszkadza.
09 Lutego 2014, godzina 11:28
~Mieszkanka
Nie chcemy drogi wojewódzkiej tylko obwodnicy!! Oddalonej od miasta...ludzie patrzcie w przyszłość.
08 Lutego 2014, godzina 22:56
Oceniono 6 razy 2
~Kto rzadzi,ten ma wladze.
Za granica polacy trzymaja sie wkupie. Ja tylko dodam ze nie wszyscy. Nie wazne jakiej narodowosci sie jest. Uwazam ze przez cale zycie uczymy sie szacunku i wybaczania. Mowi sie tez zeby sznowac swoje miejsce trzeba ruszyc sie z domu. I chce powiedziec ze bez znajomych tez mozna zyc. Milosc to szacunek. Dlaczego pokoj w domu ma drzwi ? Dlatego wymyslono drzwi zebysmy mieli szacunek.
16 Stycznia 2014, godzina 17:03
Oceniono 4 razy -2
~Kto rządzi,ten mawładze.
Mozna poruszyć temat tkj. Ile chojniczan wyjechalo za praca. Tam gdzie jestem, na wyspie uk. Spotkalam chojniczanke. Raczej nie wyjechala za praca. Zrozmowy wyniklo ze woli warszawianke. Mysle ze jest problem. Nie od dzis jest ze polki sie nie lubia. Mozna powiedziec to przez znajomych, bo wszystko o nas wiedza. No a co do miejsca, to polacy nie lubia zabardzo zmian. Wiec skoro wyjerzalismy zagranice od pokolen za praca to wszystko tlumaczy. Brak szacunku i wyrozumialosci do siebie i kraju. Za granica slychac wiecej polaka,jak juz kreci interes to cale osiedle musi go slyszec ze kim jest. Ja powiem tyle dla polaka zagranica. Nie krzycz polaku,tylko szanuj rodaku. No coz nie tak szybko sie to zmieni , moze nastepne pokolenie.
16 Stycznia 2014, godzina 16:48
Oceniono 4 razy 0
~Marcin Dobaj
Witam obywatele TO JA JUŻ WAM WCZEŚNIEJ WSPOMINAŁEM ŻE OBWODNICA ZACHODNIA POWINNA PRZEBIEGAĆ NA POGRANICZU GMINY CHOJNICE Z GMINĄ CZŁUCHÓW W POBLIŻU ŻWIROWNI PANA KALINOWSKIEGO .
15 Stycznia 2014, godzina 15:37
Oceniono 22 razy 18
~Marcin Dobaj
Witam serdecznie to ja na miejscu burmistrza miasta Chojnice POKIEROWAŁ BYM OBWODNICE ZACHODNIĄ NA POGRANICZU GMINY CHOJNICE Z GMINĄ CZUCHÓW W POBLIŻU ŻWIROWNI PANA KALINOWSKIEGO BO MIASTO ROZRASTA SIĘ W KIERUNKU ZACHODNIM . Będąc radnym programu rozwoju Chojnic na lata 2014-20 byłem za tym projektem ale widzę że nie wprowadzono w życie .PRZEZ RADE MIASTA I ZARZĄDCÓW WOJEWÓDZTWA.
14 Stycznia 2014, godzina 21:17
Oceniono 23 razy 17
~Mieszkanka os.Asnyka
Może w końcu czas zmienić burmistrza. Wybory się zbliżają! To nie jest stanowisko dożywotnie i całe szczęście, bo ten pan jest zbyt pewny siebie. Powinien zacząć też myśleć o ludziach, mówi się że na tą drogę nie wyłoży ani złotówki, bo na drogę wojewódzką pieniądze idą z województwa, więc na co pójdą pieniądze z Unii, te które miały pójść na tą niby obwodnicę.
13 Stycznia 2014, godzina 20:31
Oceniono 9 razy 3
~Kto rządzi ,ten ma władze.
WIEKSZOSC powinna miec cos do powiedzenia. Bo bez Chojniczan nie ma Chojnic. Asnyka jestem z wami moze nie jestem z waszej ulicy ale wiem co przechodzicie. No coz obwodnica to interes. Podstawa najwarzniejsza. Z punktu geografi Chojnice sa na Poln.-Zachdz. od strony niemiec. To juz samo mowi że Chojnice sa przelotem wystarczy poczytac historie. Historia sie powtarza. Jak ktos chce miec spokoj to niestety ale musi sie przeprowadzic i pogodzic sie z tym interesem . pzdr.
10 Stycznia 2014, godzina 21:47
Oceniono 12 razy 2
~do 'someone'
Zgadza się, mieszkańcy świadomie kupowali swoje nieruchomości. Świadomie, więc nie spodziewali się, że w wyniku nagłej zmiany planów włodarzy droga osiedlowa, jaką miała być Szymborska, stanie się nagle drogą wojewódzką 212 z całym inwentarzem tirów i cystern. Mieszkańcy nie kwestionują tego, że obwodnica jest potrzebna, ale nie żyjemy w głębokim PRL-u, gdzie drogi wojewódzkie prowadzone przez środek miasta, w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Prawda jest bardziej prozaiczna - w interesie Burmistrza nie jest zbudowanie drogi na terenie Gminy Chojnice, bo wciskając ją jeszcze w ramach miasta, wpadnie trochę unijnego grosza. Ergo, można poświęcić kilkudziesięciu mieszkańców osiedla, którzy, o ironio, łudzili się, że na osiedlu domków jednorodzinnych nie będą im jeździły cysterny
10 Stycznia 2014, godzina 18:16
Oceniono 18 razy 8
~someone else
Od kiedy obwodnice (duże czy małe) buduje się na terenie miasta - lepiej, na OSIEDLU? Polska mistrzem Polski!
10 Stycznia 2014, godzina 18:01
Oceniono 19 razy 9
~jotdwatrzy
Panie burmistrzu masz u mnie plus. Ta droga jest bardzo potrzebna. Co tam z drogą łączącą Tucholską z Kościerską i ew.dalej do Strzeleckiej?
10 Stycznia 2014, godzina 17:38
Oceniono 19 razy -1
~autostrada do nieba
kury jaj nie będą niosły pies będzie szczekał sodoma i gomora będzie jak auta popędzą to emerytow rozjadą oj będzie się działo w CHOJNICACH
10 Stycznia 2014, godzina 17:02
Oceniono 11 razy 5
~Do mieszkańca Osiedla
Ilu to mieszkańców Chojnic kupiło działki na skraju ulic lub na peryferyjnych zaułkach z myślą o spokojnym grillu. I co się stało,np. ulicą Al. Brzozową kiedyś jeździł konno jego stały mieszkaniec, auto było niecodziennym użytkownikiem tej nieutwardzonej drogi, a dziś- co drugi z rej. GCZ, dlatego korytarz łączący Człuchowską z Bytowską odciąży ruch w centrum miasta.
A mieszkańcom i p. Skaji Osiedla Asnyka dedykuję znany wiersz- Daremne żale.
10 Stycznia 2014, godzina 16:34
Oceniono 12 razy 2
~EKONOMISTA
Tym bardziej POWINNA powstać na pograniczu gminy Chojnice z gminą Człuchów skoro Burmistrz chce jak najwięcej działek w stronę żwirowni rozsprzedać nawet z rezerw .
10 Stycznia 2014, godzina 15:57
Oceniono 28 razy 20
~ksiądz co łaska
jest tak w calej europie że autostrady są koło nieruchomości nawet na wioskach mieszkńcow chronią tylko ekrany a jak ktoś chce spokój to na nieludne miejsca
10 Stycznia 2014, godzina 15:09
Oceniono 18 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 407.00 DKKDKK 50.30 53.90
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 444.00 454.00 NOKNOK 30.20 34.50
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 37.20 38.30
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.73 403.42 DKKDKK 50.40 53.80
EUREUR 427.88 432.58 RUBRUB 4.40 4.80
CHFCHF 445.00 450.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 504.70 510.26 SEKSEK 37.30 38.20
Aktualizacja: 2024-06-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-21

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 6.85 zł 2.67 zł
Circle K 6.66 zł - 6.76 zł 2.64 zł
Mol Chojnice 6.71 zł - 6.81 zł 2.67 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.71 zł 7.41 zł 6.81 zł 2.67 zł
PKS 6.69 zł - 6.77 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij