Sobota, 30 Listopada 2024 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaKonkursy
Rozmiar tekstu: A A
oprac. mz, źródło DKF

DKF luty. Rozw. konkursu

Dyskusyjny Klub Filmowy już teraz zaprasza na cztery lutowe seanse, a na portalu zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania karnet wartości 40 zł (bilet 14/12 zł ulgowy).

 

 

„BLING RING” 3.03.2014 r.

Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Japonia, USA, Niemcy, Wielka Brytania
Premiera: 21.06.2013 r. (Polska)
Reżyseria: Sofia Coppola
Scenariusz: Sofia Coppola
Muzyka: Brian Reitzell
Obsada: Emma Watson, Carlom Miranda, Katie Chang
Czas: 90 min.

Serdecznie zapraszamy na nowy film Sofii Coppoli. Reżyser dokonuje diagnozy współczesnych nastolatek. Różnica polega jedynie na tym, że jedna forma "degeneracji moralnej" została zastąpiona inną. Ukazuje niezdrowe fascynacje dzisiejszej młodzieży bohaterami pierwszych stron plotkarskich gazet i portali. Główne bohaterki chcą być sławne, żyć jak Paris Hilton czy Lindsay Lohan. Pijackie wybryki gwiazdeczek wcale nie są powodem do piętnowania. I tak jak celebryci nie znają żadnych granic, a przynajmniej nie ma ich w materiałach publikowanych na plotkarskich portalach, tak i nastolatki nie czują żadnych oporów, nie zastanawiają się nad konsekwencjami swoich czynów. Coppola kreśli w ten sposób strasznie pesymistyczną wizję eskapistycznego pokolenia, które żyje tu i teraz, nie myśli o przyszłości, nie ma żadnych ideałów, wzorców. Pragnie pieniędzy, ale nie, dlatego, żeby coś z nimi zrobić, lecz po to, żeby je mieć i móc się nimi pochwalić na Facebooku. Choć prezentowana wizja świata młodych wydaje się przerażająca (szczególnie dla rodziców nastolatek), sam film jest zrobiony z werwą typową dla kina rozrywkowego. Reżyserka korzysta z pełnego spektrum wizualnych chwytów, ale ani razu nie przeszarżowała. Całość okraszona została przebojami doskonale ilustrującymi rzeczywistość, w jakiej tkwią bohaterki. Dla widzów znających wcześniejsze dokonania Coppoli jej sprawność w budowaniu filmowej opowieści nie będzie zaskoczeniem. Pozytywnie zaskakują młode gwiazdy w głównych rolach. Katie Chang i Emma Watson imponują dojrzałością aktorską w wyczuwaniu intencji reżyserki. Są wiarygodne. Watson po raz kolejny udowodniła, że nie jest już małą dziewczynką, którą kochały – i pewnie wciąż kochają – miliony widzów "Harry'ego Pottera". Ale nie łudźmy się, rola Nicki nie jest aż tak przełomowa, by fani przestali ją kojarzyć z adaptacji największego przeboju fantasy ostatnich dekad.
Film jest naprawdę godny obejrzenia. Jest to coś, co wciąga. Jednak niektórzy mogą być odrobinę zniesmaczeni końcówką filmu. Coppola wpada wtedy w dość moralizatorski ton. W sposób zbyt nachalny stara się przekonać widza do subiektywnej diagnozy. Co właśnie przez to nie musi podobać się każdemu. Nie każdy posiada takie spostrzeżenia, opinie i doświadczenia związane z młodzieżą XXI wieku jak ona. Fakt, że czyni to przy użyciu ironii, którą operuje w sposób wyjątkowo udany zmniejsza nieco poczucie rozczarowania. Reasumując film "Bling Ring" jest filmem, na który warto się wybrać do Chojnickiego Domu Kultury ze względu na jego subtelność, ciekawość formy i możliwość poznania opinii osób dorosłych na temat młodzieży.

Reklama | Czytaj dalej »


„BIEGNIJ CHŁOPCZE BIEGNIJ” 10.02.2014 r.

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Francja, Niemcy, Polska
Premiera: 10.01.2014r. (Polska)
Reżyseria: Pepe Danquart
Scenariusz: Heinrich Hadding
Muzyka: Stéphane Moucha
Obsada:, Grażyna Szapołowska, Przemysław Sadowski, Izabela Kuna
Czas: 108 min.

Ta niesamowita i wzruszająca historia wydarzyła się naprawdę. Reżyserem filmu jest zdobywca Oscara Pepe Danquart. W międzynarodowej obsadzie plejada gwiazd polskiego kina. "Biegnij, chłopcze, biegnij" to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva. Są to poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych. Trafia do domu życzliwej Polki. Kobieta decyduje się go przygarnąć i namawia, by dla bezpieczeństwa przyjął nową tożsamość - osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji. Są tu dzielni Polacy ratujący Żydów i podli szmalcownicy, są brutalni chłopi, szlachetny doktor i kobieta przemycająca jedzenie dla małego uciekiniera. Nie ma tu dramatu tożsamości, jest teatr sensacji, w którym pytaniem jest to, czy bohaterowi uda się przetrwać. Mały Srulik staje się pionkiem na planszy w historyczno-filmowej grze. Reżyser rzuca, więc chłopca w odmęty wojny, by pokazać całą jej grozę i przebieg.
"Biegnij, chłopcze, biegnij" to film przede wszystkim dla widza, dla którego opowieść o losach Srulika może stać się jednym z pierwszych przewodników po historii drugiej wojny światowej. Pepe Danquart, laureat Oscara za krótkometrażowy "Schwarzfahrer", podejmuje ważny i bardzo emocjonalny temat wojennych losów dziecka, ale jego film wpada w pułapkę dydaktyzmu.

„SPALENI SŁOŃCEM: CYTADELA” 17.02.2014 r.

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja:  Niemcy, Francja,  Rosja
Premiera: 20.12. 2013 r. (Polska)
Reżyseria: Nikita Michałkow
Scenariusz: Nikita Michałkow
Muzyka: Eduard Artemiew
Obsada: Nikita Michałkow, Vladimir Ilin, Oleg Menshikov
Czas: 158 min.

Sam fakt powstania kontynuacji "Spalonych słońcem" był dla wielu zaskoczeniem. A co dopiero film! Nikita Michałkow dość drastycznie zerwał w sequelu z konwencją, w jakiej utrzymany był oryginał. Zamiast skromnego dramatu serwował nam przyciężkawe widowisko z dodatkowymi atrakcjami w postaci cudownie zmartwychwstałych bohaterów. W "Cytadeli" reżyser jednak dopina swoją trylogię, zataczając stylistyczne koło. Rozbuchana konwencja drugiej części łączy się tu z intymnym dramatem pierwszej, polityczna hucpa sequela z emocjonalnym rezonansem oryginału.
Sceny, w których Michałkow wraca do domu rodzinnego mają jednak tę czechowowską intensywność, jaką reżyser umiejętnie wydobywał ponad 30 lat temu choćby w "Niedokończonym utworze na pianolę". Prześwietlone ujęcia, banalne rozmowy we wnętrzach, wiszące w powietrzu niedopowiedzenie i atmosfera, którą można kroić nożem. Obecność tych intymnych momentów wynika jednak wprost z koncepcji epopei, jaką przyjął Michałkow. Kotow – niczym Odyseusz – musi przecież wrócić z tułaczki do domu, gdzie pod jego nieobecność wszystko stanęło na głowie. Widać tu jednak prawdziwy talent inscenizacyjny twórcy. Intrygująco rozegrana jest też na przykład rozmowa bohatera ze Stalinem, który posępnie siorbie przy popijaniu herbaty. Na każdą podobną subtelność przypada jednak w filmie Michałkowa drugie tyle bezczelnej, kinowej manipulacji. Reżyser raz za razem odrzuca w kąt strzelbę Czechowa i przerzuca się na dużo cięższą artylerię, chociażby we wspomnianej scenie spotkania ojca z córką. Postać Nadii pojawia się w całym filmie zaledwie na chwilę, więc żeby puenta trafiła w sedno, Michałkow musi uciec się do dramaturgicznych armat.
Reżyser lubi też komponować symbole, nośne obrazy. Reżyser wkracza na grząski polityczny grunt, sugerując dość niefortunne wnioski. Gdy wielokrotnie łamany i składany na powrót przez życie Kotow prawi, że trzeba znać swoje miejsce w szeregu, jest to jeszcze zaledwie charakterystyka tragicznego bohatera.

„WYSOCKI” 27.02.2014 r.

Gatunek: dramat, biograficzny
Produkcja: Rosja
Premiera: 13.12.2013 r.(Polska)
Reżyseria: Pyotr Buslov
Scenariusz: Nikita Vysotkiy
Obsada: Andrey Panin, Vladimir Ilin, Ivan Urgant
Czas:  128 min.

Wysocki to w Rosji człowiek-legenda. W Polsce zresztą też nie jest postacią anonimową. Bard, poeta, aktor o tragicznej biografii naznaczonej alkoholizmem i uzależnieniem od narkotyków oraz przedwczesną śmiercią w 1980 roku. Ciekawym fenomenem jest fakt, iż do tej pory nie powstał żaden film fabularny, który opowiadałby o życiu Władimira Wysockiego, mimo jego ogromnej popularności. Wyznawania podjął się Pyotr Buslov. Paradoksalnie okazało się, że łatwiej realizować dokumenty niż podjąć się fabularyzacji życia rosyjskiego aktora. Reżyser ukazuje dramatyczne wydarzenia na rok przed śmiercią człowieka-legendy.  
„Wysocki” stanowił tak naprawdę filmową maszynę czasu. Mamy bowiem uwierzyć, że na ekranie naprawdę oglądamy legendarnego barda. Przez jakiś czas nawet utrzymywano w tajemnicy nazwisko aktora wcielającego się w tytułową rolę, a w czołówce widniało nazwisko Wysockiego! Sergiej Bezrukov, który w swojej karierze zdążył już zagrać Puszkina, występuje w silikonowej masce, a ponoć i tak zaangażowano dodatkowo technikę komputerową, by stworzyć totalne podobieństwo do Wysockiego. Aktor jest dubbingowany przez syna barda - Nikitę Wysockiego, który ponoć ma głos bardzo podobny do ojca. Sam Bezrukov pojawia się też przez sekundę bez charakteryzacji w epizodycznej rólce w teatrze, jako kolega z pracy Wysockiego. Film Buslova to świetnie zrealizowana wydmuszka, która pokazuje kolejne ładne obrazki, utrzymuje odpowiednie tempo historii, podbija napięcie i wzruszenie tam, gdzie to potrzebne, ale nie dyskutuje z legendą. To filmowy pomnik, który nieźle się ogląda. W przenośni i dosłownie, bo wbrew pozorom twórcy w minimalnym stopniu wykorzystali jego pieśni. Zapaść Wysockiego w czasie pobytu w Uzbekistanie wywołana była m.in. głodem heroinowym. W tym czasie mieszka z 19-letnią studentką. Po piętach depcze mu KGB, które chętnie skompromitowałoby Wysockiego. Punkt kulminacyjny osobistego dramatu artysty. Wszystko to jest jednak gdzieś w tle, lecz nie nadaje tonu całości, nie oddaje poczucia zaszczucia, zdrowotnego i psychicznego wyniszczenia barda i jego cierpienia. „Wysocki” to przede wszystkim sentymentalny powrót do radzieckiej przeszłości.

UWAGA KONKURS: Mamy karnet dla pierwszej osoby, która prześle maila na adres konkurs@chojnice24.pl, w temacie wpisując DKF, a w treści swoje dane: imię, nazwisko, adres, nr telefonu (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).

Rozw. konkursu. Jako pierwsza maila wysłała Magdalena Schmidt z Chojnic. Gratulujemy. Karnet będzie do odbioru przed seansem DKF.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym
Tagi: DKF

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

2 komentarze

~mnj
„BLING RING” 3.03.2014 r.

Poprawcie date
23 Stycznia 2014, godzina 23:47
~Bromba
Wreszcie dobre filmy. Brawo!
23 Stycznia 2014, godzina 14:11
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.050 4.120 DKKDKK 0.524 0.546
EUREUR 4.280 4.350 TRYTRY 0.119 0.133
CHFCHF 4.570 4.640 NOKNOK 0.298 0.328
GBPGBP 5.140 5.210 SEKSEK 0.329 0.347
Aktualizacja: 2024-11-30 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.054 4.101 DKKDKK 0.525 0.545
EUREUR 4.285 4.321 TRYTRY 0.120 0.132
CHFCHF 4.580 4.630 NOKNOK 0.299 0.327
GBPGBP 5.143 5.208 SEKSEK 0.330 0.346
Aktualizacja: 2024-11-30 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-28

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.97 zł 6.69 zł 6.4 zł 3.25 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.97 zł - 6.4 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij