Chojnicka 'Bitwa pod Grunwaldem
Prostokątną płaskorzeźbę o niewielkich rozmiarach, ale za to powstałą na bazie wielkiego Matejkowskiego pierwowzoru historycznej bitwy przywiózł z targu staroci w Niemczech Mariusz Janik. Ta na tyle zaintrygowała Mariusza Brunkę, że o jej autorze postanowił dowiedzieć się czegoś więcej.
- Uwielbiam szczegóły, artefakty z przeszłości. To skłania do zastanowienia do kogo należał przedmiot, do czego służył i jaki wywarł wpływ na dzieje – piątkowe spotkanie w Bramie Człuchowskiej zaczął Mariusz Brunka, autor publikacji pt. Chojnicka „Bitwa pod Grunwaldem”. Płaskorzeźbę metodą galwanoplastyczną, stanowiącą odzwierciedlenie słynnego obrazu Jana Matejki, wykonał Ewaryst Zbąski ok. 1880 roku. Do takiej daty i kilku innych faktów doszedł Brunka, który na wszelki wypadek efektem swoich poszukiwań podzielił się z dr Agnieszką Morawińską, dyrektorką Muzeum Narodowego w Warszawie. Recenzja była życzliwa, a muzeum objęło patronat honorowy nad publikacją. Jej wydanie zasponsorowała Lidia Wilk. Wydawcą jest Fundacja Inicjatyw Obywatelskich Marcina Fuhrmanna. - Obraz Matejki należy do archetypów polskiej kultury. Do tej daty wiele się odnosi i z nią Polacy nie mają problemu – zauważył prezes fundacji Mariusz Brunka, który celowo tytuł Matejkowskiego obrazu poprzedził przedrostkiem „chojnicka”. Informacja o posiadaniu jednego z trzech egzemplarzy płaskorzeźby Zbąskiego w Chojnicach już poszła w świat i z muzeów napływają prośby o jej udostępnienie.
Reklama | Czytaj dalej »
Jej właściciel, uznany chojnicki skandalista – jak określił go Brunka, płaskorzeźbę przywiózł z Niemiec z targu staroci przed laty. - Kosztowała 1200 marek – wspominał Mariusz Janik, któremu wówczas towarzyszył brat Leszek. A że obaj lubują się w kolekcjonowaniu staroci i akurat taką sumą dysponowali, to uznali że warto. „Chojnicki” egzemplarz ma mały ubytek. Brakuje prawego dolnego rogu, ale na szczęście bez uszczerbku dla prezentowanej treści, co można było zauważyć porównując płaskorzeźbę z obrazem. Została ona należycie zabezpieczona, oprawiona i oszklona przez Krzysztofa Pestkę.
„W sumie „chojnicka” „Bitwa pod Grunwaldem” Ewarysta Zbąskiego nie budzi żadnych wątpliwości, ani co do autorstwa, ani co do jej zgodności z innymi egzemplarzami tego dzieła w kraju. Tak więc należą obecnie Chojnice do tych nielicznych ośrodków w Polsce, które mogą poszczycić się posiadaniem nietypowego dzieła nietypowego artysty” - pisze w broszurze Mariusz Brunka. Zbąski parał się głównie rzeźbiarstwem... nagrobkowym.
Na razie płaskorzeźba znajduje się w Bramie Człuchowskiej. W związku ze zmianą ekspozycji na początku tygodnia będzie wiadomo, jak długo jeszcze pozostanie w muzeum.
Video dzięki uprzejmości www.chojnice.tv
Sprostowanie:
Publikację pt. Chojnicka "Bitwa pod Grunwaldem" sfinansował Mariusz Janik, a nie jak wcześniej napisaliśmy Lidia Wilk. Przy okazji tego wydarzenia podziękowano jej za wsparcie finansowe publikacji wydanych w 2013 roku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (43)
- Komentarze Facebook (...)
43 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!