Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Bezpieczne przejście

Odblaski rozdaje Violetta Kasprzak, przewodnicąca PChS.

Odblaski rozdaje Violetta Kasprzak, przewodnicąca PChS.

Akcję pod taką nazwą rozpoczęli działacze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność. Wczoraj (3.02) odblaski i ulotki informacyjne w wersji dla kierowców i pieszych rozdawali przy przejściu w sąsiedztwie ronda 25-lecia Solidarności.

 

Planują odwiedzić kolejne niebezpieczne miejsca, m.in. przy ul. Kościerskiej, gdzie na początku tego roku na pasach zginął starszy mężczyzna. Pod koniec roku niemal identyczne tragiczne zdarzenie miało miejsce na ul. Człuchowskiej. Członkowie stowarzyszenia uważają, że zabrakło działań po tych wypadkach. - Wytypowaliśmy te miejsca i kolejne m.in. na al. Brzozowej – poinformował Kamil Kaczmarek. Podczas wczorajszej akcji wskazywali swoje postulaty dotyczące konkretnego przejścia. - Nie jest odpowiednio oznakowane. Pasy na jezdni są wytarte. Znaki powinny być większe i z odblaskami. A na wysepce mógłby stanąć odblaskowy słupek – analizował Kaczmarek. Swoje postulaty stowarzyszenie przekazało władzom miasta, straży miejskiej i policji, z którymi chętnie podejmą współpracę przy szerszej kampanii informacyjnej.

Reklama | Czytaj dalej »

Violetta Kasprzak i Alicja Kreft rozdawały odblaski, ulotki i informowały o nowych przepisach, które weszły w życie. - Po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musicie używać elementów odblaskowych by być widocznym – przestrzegały dzieci i młodzież. Tyczy to dzieci do 15 roku życia. - Od 31 sierpnia będzie to obowiązywało także dorosłych – dodał Kamil Kaczmarek.

Treść pisma przesłanego do Miasta, Gminy, Starostwa, Straży Miejskiej i Policji:

"Szanowni Państwo

W związku z serią tragicznych wypadków na przejściach dla pieszych w naszym mieście chcielibyśmy zwrócić się do Państwa z prośbą o zainicjowanie i szybką realizację działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych - szczególnie dzieci i osób starszych, szczególnie narażonych na ryzyko.

Proponujemy przeanalizowanie możliwych rozwiązań techniczno-projektowych (dodatkowe oświetlenie, czerwone tło dla pasów, odblaskowe ostrzeżenia na konstrukcji znaków i na jezdni, wprowadzenie sygnalizacji świetlnej, szykan i wysepek dla pieszych, słupków ochronnych i barierek) oraz informacyjnych. Konieczne jest wspólne zintensyfikowanie działań edukacyjnych w formie kampanii społecznej skierowanych zarówno do pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Należy zidentyfikować miejsca szczególnie niebezpieczne i właśnie od nich rozpocząć wspólne działania.

Rozpoczynając dyskusję na ten temat liczymy na pełne zaangażowanie odpowiedzialnych instytucji i zainicjowanie "Okrągłego stołu" na rzecz postulowanych przez nas rozwiązań.

Sczegóły rozwiązań oraz termin spotkania zostaną przez nas zaproponowane po konsultacjach z mieszkańcami miasta w trakcie akcji "Bezpieczne przejście" zaplanowanej na 3. lutego bieżącego roku".

W imieniu Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność

Kamil Kaczmarek

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~emeryt
Ciekawa akcja!
06 Lutego 2014, godzina 15:06
Oceniono 4 razy -2
~Driver
Nie mówię że tak akcja jest zła, jak najbardziej pozytywnie odbieram wszelkie tego typu akcje dzięki którym piesi są widoczni nie tylko w mieście ale też poza jego obszarem. Problem leży w tym, że jak już ktoś zauważył "piesi nie są pancerni" za to auta które waży ~1,5 tony nie da się zatrzymać na zawołanie, bo jaśnie pan właśnie teraz musi przejść...
Niestety sporo pieszych odwala totalną chamówę na przejściach rozmawiając przez telefon czy tak jak już pisałem kompletnie nie zwracając uwagi na sytuację na drodze, zostali nauczeni że jak są pasy to im wolno...kompletną bzdurą są pomysły wymuszające na kierowcach zatrzymywanie się przed każdym przejściem, bo akurat osoba która stoi tam od paru minut może łaskawie będzie chciała przekroczyć jezdnie.
Co do pytania o odległość w jakiej powinny znajdować się samochody- powinna być taka, która według pieszego jest wystarczająca by mógł on przekroczyć przynajmniej pas jezdni lub całe przejście, lub by kierujący miał możliwość się zatrzymać. Wielokrotnie zdarzały mi się (tylko w tym jedynym mieście) sytuacje, w których jadąc pustą drogą i widząc pieszego który stoi przy przejściu( a nawet często rozgląda się i patrzy w moim kierunku) wchodził on na nie dopiero pod same koła pojazdu, jak dla mnie to wyraz ignorancji i głupoty, już o panienkach z telefonem przy uchu, które często nawet nie raczą się rozejrzeć na przejściu przy ul. Sukienników nie wspomnę...
05 Lutego 2014, godzina 10:02
Oceniono 9 razy 1
~zima
WHISKY!ten twoj kolega to jakis debil wszystko do czasu zeby sie nie zdziwil kiedys
05 Lutego 2014, godzina 08:07
Oceniono 7 razy 5
Mój kolega jak widzi, że ktoś mu wchodzi na jezdnie to jeszcze przyspiesza i śmieje się jak ten pieszy szybko przed nim umyka. A jeszcze głośniej się śmieje jak umyka przed nim jakiś emeryt lub rencista o kulach.
Mówi, że do ZUS-u idą jakby nóg nie mieli a przed autem spieprzają jak zdrowi.
04 Lutego 2014, godzina 15:53
Oceniono 17 razy 3
~nieśmiały parafianin
Gratuluje PChS-owi inicjatywy i idei tego jakże potrzebnego programu edukacyjnego. Jakkolwiek, policja powinna włożyć także więcej wysiłku by edukować kierowców, którzy w Chojnicach jakże często ignorują prawa pieszych, nawet na oznaczonych przejściach.

Każdy użytkownik dróg jest zobowiązany do poszanowania innych użytkowników drogi - w tym szczególnie pieszych - i każdy kierowca powinien dostosować prędkość i technikę jazdy do warunków panujących na drodze (jak widoczność, obecność pieszych, stan nawierzchni, i inne), tak by nie spowodować żadnych wypadków.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ostrożności wszystkich użytkowników dróg - szczególnie u kierowców - i nawet bezsensowne przepisy zmuszające pieszych do zainstalowania na odzieży świateł przednich i tylnych (i migaczy) nie poprawią bezpieczeństwa, jeżeli tak wielu kierowców jak obecnie, ignoruje prawa pieszych i ich bezpieczeństwo.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
04 Lutego 2014, godzina 15:38
Oceniono 20 razy 8
~jotdwatrzy
Nie pisz głupot, pieszemu ZABRANIA SIĘ wchodzić na przejscie tuż przed jadącym pojazdem, pierwszeństwo ma, owszem ale dopiero jak wejdze na jezdnię. Oczywiście nie przed jadący pojazd. Proponuję ustawić przed przejściami tablice, widoczne dla pieszych z napisem "Uważaj, kierowca może cię nie widzieć", podobne jak są przy przejściach przez tory. Ciekawe że przed pociągiem czy tramwajem piesi wiedzą kiedy jest wolna droga a przed samochodem już dostają głupawki.
04 Lutego 2014, godzina 14:45
Oceniono 9 razy 1
~do driwera
Pasy-zebry są wyłącznie dla pieszych, a nie dla kierowców- nie wolno na nich się zatrzymywać, kierowca zbliżający się do przejścia musi zachować ostrożność i zawsze przepuścić pieszych, wszystkich, nawet tych wchodzących w ostatniej chwili-WSZYSTKICH BEZ WYJĄTKU!!!
A rozmawiających kierowców przez tel. karać bezwzględnie!!!
04 Lutego 2014, godzina 13:52
Oceniono 12 razy 6
Ktoś te odblaski produkuje , sprzedaje i nie źle na tym zarabia.Jakiś kretyn wprowadził głupi przepis.Niedługo pieszy będzie musiał mieć włączone światła mijania.Jestem za tym żeby pieszy czy rowerzysta był widoczny,ale dlatego żeby chciał a nie musiał.To już jest wielka różnica.Uświadamiać,szkolić i namawiać jak najbardziej TAK,ale zmuszać,nakazywać ,absolutnie NIE.Państwo policyjne i kraj absurdów.
04 Lutego 2014, godzina 13:50
Oceniono 10 razy 6
~Do Driver
Zgoda, niech piesi przed wejściem na jezdnie rozglądają się w lewo, prawo i znowu w lewo i jeśli droga wolna dopiero niech wchodzą na przejście. Tylko proszę o definicję wolnej drogi. Czy wolno wejść na przejście, jeśli samochód znajduje się 50m przed nim? Czy wolno wejść na przejście przy zielonym świetle, czy trzeba koniecznie rozejrzeć się dookoła i nawet do tyłu (szczególnie przed SP nr 5, gdzie kierowcy nie wiedzą co oznacza warunkowa zielona strzałka)?
A może szanowni kierowcy spojrzą też na siebie? Może niech nie dodają gazu przed przejściem dla pieszych, bo przy następnym, już widocznym skrzyżowaniu właśnie zapaliło się zielone światło. Niech nie przejeżdżają skrzyżowań na czerwonym świetle. Niech respektują ograniczenia prędkości i skończą z jazdą z telefonem przy uchu. W końcu, niech porządnie odśnieżają samochód przed wyruszeniem w drogę, bo i agenci z wyskrobanym prostokącikiem przed oczami zdarzają się w Chojnicach. Jak się zastosujecie do tych zaleceń nie będzie płaczu i lamentu, że nie widziało się pieszego, który jest pełnoprawnym użytkownikiem drogi.
04 Lutego 2014, godzina 13:50
Oceniono 11 razy 7
~do Driver
Ale przyznasz, że gdy ludzie będą dobrze widoczni dzięki odblaskom na odzieży będzie to z korzyścią dla wszystkich. Przyznam Tobie rację, że należy pieszym przypominać, że "nie są pancerni". Dlatego też i ta akcja. Jestem "za".
04 Lutego 2014, godzina 12:51
Oceniono 15 razy 13
~Driver
Spora część kierowców nie tylko z Chojnic zgodzi się z opinią że ludzie w większości giną lub są potrącani przez swoją własną głupotę. Nauczyliście społeczeństwo że jak są pasy to im wolno i już, ludzie przestali się rozglądać tylko na chama wchodzą czasem pod same koła, czasem w miejscach i momentach gdzie ich na chodniku po prostu nie widać. Jest totalne rozbestwienie i wolna amerykanka a potem płacze i lamenty że kierowca nie widział...niech do ludzi wreszcie dotrze że można ich nie dojrzeć gdy się jedzie autem i żadne durne kampanie w stylu "10 mniej" tego nie zmienią. Chcesz być bezpieczny na przejściu, to rób jak Cie uczyli w przedszkolu " spójrz w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo, jak droga jest WOLNA możesz przechodzić".
Jak ktoś rozmawia przez telefon, nie patrzy na drogę lub wręcz wchodzi na przejście w ostatniej chwili ( co jest nagminne w naszym mieście) to i "30 mniej" na jego głupotę nie pomoże.
04 Lutego 2014, godzina 12:40
Oceniono 20 razy 4
~as przestworzy
Dobra akcja, choć z wyborami w tle. Ale taka kampania mnie nie boli, lepsza niż obiecywanie po raz kolejny nowego domu kultury, jak robi to obecny burmistrz.
04 Lutego 2014, godzina 12:33
Oceniono 12 razy 10
~Chojniczanin
Gratuluję, niech energii wystarczy nie tylko do kampanii! Ciekawe co jeszcze wymyślą by pokazać się ludziom
04 Lutego 2014, godzina 12:20
Oceniono 11 razy 11
Dobra inicjatywa!
Za dużo ostatnio słyszymy o osobach potrącanych i ginących na przejściach dla pieszych u nas w Chojnicach.
Proponowałbym nie ograniczać się tylko dzieci i młodzież, a również przestrzegać osoby starsze.
04 Lutego 2014, godzina 11:37
Oceniono 16 razy 12
~Cz.Mończyk
mam nadzieję, że po wyborach dziewczyny też będą takie aktywne
04 Lutego 2014, godzina 11:19
Oceniono 15 razy 9

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 431.00 439.00 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 30.20 34.10
GBPGBP 510.00 520.00 SEKSEK 37.60 38.70
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.00 406.00 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 433.68 437.86 RUBRUB 4.20 4.60
CHFCHF 448.00 453.00 NOKNOK 30.30 34.00
GBPGBP 513.36 518.89 SEKSEK 37.70 38.60
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-13

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.58 zł 6.99 zł 6.62 zł 2.57 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij