Tematy, które pasjonują burmistrza
Zestawienie liczby przemeldowań, pozwoleń na budowę, a także przychodów z podatku w mieście i gminie Chojnice przygotował dla dziennikarzy Arseniusz Finster. - Proszę nie traktować podejmowanych przeze mnie tematów jako konfrontację z panem wójtem. One wynikają z mojej wielkiej chęci pogłębienia tych tematów, bo one są pasjonujące, w jakich uwarunkowaniach żyjemy – powiedział burmistrz.
Liczba mieszkańców w mieście Chojnice spada systematycznie od 2009 roku. Pięć lat temu w Chojnicach na pobyt stały zameldowanych było 39 831 osób. W roku 2013 liczba ta wyniosła 39 135. Z deklaracji śmieciowych wynika natomiast, że Chojnice zubożały o kolejne dwa tysiące osób.
Reklama | Czytaj dalej »
W ubiegłym roku na teren gminy z Chojnic przemeldowało się 164 mieszkańców, z kolei 85 osób zmieniło miejsce zamieszkania z gminy na miasto Chojnice. - Jak widać sytuacja miasta Chojnice nie jest aż taka zła. Migracja jest w dwie strony. Potwierdzam, że dwa razy wyższa jest w stronę gminy, ale jest też w drugą stronę – referował Arseniusz Finster. W Chojnicach przystań swoją znajdują ludzie z całego kraju. W ubiegłym roku 330 osób z Polski wprowadziło się do naszego miasta.
Od przemeldowań burmistrz Arseniusz Finster przeszedł do dochodów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Gmina z jednego mieszkańca ma 358, 82 zł, miasto 560,61 zł. - Życzę gminie, aby dalej jej rósł PIT. My mamy od kilku lat wartość stałą. Sukcesem jest utrzymanie nawet małego wzrostu PIT- u w takim mieście jak Chojnice, gdzie są ruchy migracyjne zewnętrzne do gmin, gdzie ludzie wyjeżdżają za granice bądź studiują – powiedział włodarz.
- Wiele osób wypowiada się na temat gospodarki osiedleńczej. Mnie te poglądy drażnią i denerwują, dlatego zwróciłem się do starosty chojnickiego z prostym zapytaniem, ile wydano pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w gminie, a ile w mieście w latach 2005 – 2013 – mówił Finster. Dane uzyskane od starosty przedstawiają się następująco - miasto Chojnice wydało 473 pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gmina wydała ich 940. Dołączając do tego budownictwo wielorodzinne i przy założeniu, że dom to jedno mieszkanie, w gminie powstało 1041 mieszkań, w mieście 986.
W jakich uwarunkowaniach żyjemy doskonale zdają sobie sprawę chojniczanie. Wielu z nich zmuszonych zostało wyjechać za granicę, by zarobić na przysłowiowy bochenek chleba. Im nie potrzebne zestawienia i statystyki, a miejsca pracy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (86)
- Komentarze Facebook (...)
86 komentarzy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_sztokholmski
log napisał
I log ma całkowitą rację. Powinien być wybrany ktoś nowy, kto nie jest i nie był związany z obecnym burmistrzem. Chodzi o to, żeby wybrać kogoś kto nie będzie związany układami i zacznie robić coś dla ludzi i jednocześnie będzie osobą, która nie ma zszarganej opinii.
Zadam to pytanie kolejny raz (jeszcze nikt mi na nie nie potrafił odpowiedzieć): A jakie obecny burmistrz ma zasługi, które przyniosły wymierną korzyść naszemu miastu?
Tego co nawywijał i czym się nie zajął pisać nie muszę, wystarczy przeczytać komentarze choćby jedynie pod tym artykułem.
To jest krótkie podsumowanie realizowanej ekonomicznej strategii "rozwoju" Chojnic.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!