Tematy, które pasjonują burmistrza
Zestawienie liczby przemeldowań, pozwoleń na budowę, a także przychodów z podatku w mieście i gminie Chojnice przygotował dla dziennikarzy Arseniusz Finster. - Proszę nie traktować podejmowanych przeze mnie tematów jako konfrontację z panem wójtem. One wynikają z mojej wielkiej chęci pogłębienia tych tematów, bo one są pasjonujące, w jakich uwarunkowaniach żyjemy – powiedział burmistrz.
Liczba mieszkańców w mieście Chojnice spada systematycznie od 2009 roku. Pięć lat temu w Chojnicach na pobyt stały zameldowanych było 39 831 osób. W roku 2013 liczba ta wyniosła 39 135. Z deklaracji śmieciowych wynika natomiast, że Chojnice zubożały o kolejne dwa tysiące osób.
Reklama | Czytaj dalej »
W ubiegłym roku na teren gminy z Chojnic przemeldowało się 164 mieszkańców, z kolei 85 osób zmieniło miejsce zamieszkania z gminy na miasto Chojnice. - Jak widać sytuacja miasta Chojnice nie jest aż taka zła. Migracja jest w dwie strony. Potwierdzam, że dwa razy wyższa jest w stronę gminy, ale jest też w drugą stronę – referował Arseniusz Finster. W Chojnicach przystań swoją znajdują ludzie z całego kraju. W ubiegłym roku 330 osób z Polski wprowadziło się do naszego miasta.
Od przemeldowań burmistrz Arseniusz Finster przeszedł do dochodów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Gmina z jednego mieszkańca ma 358, 82 zł, miasto 560,61 zł. - Życzę gminie, aby dalej jej rósł PIT. My mamy od kilku lat wartość stałą. Sukcesem jest utrzymanie nawet małego wzrostu PIT- u w takim mieście jak Chojnice, gdzie są ruchy migracyjne zewnętrzne do gmin, gdzie ludzie wyjeżdżają za granice bądź studiują – powiedział włodarz.
- Wiele osób wypowiada się na temat gospodarki osiedleńczej. Mnie te poglądy drażnią i denerwują, dlatego zwróciłem się do starosty chojnickiego z prostym zapytaniem, ile wydano pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w gminie, a ile w mieście w latach 2005 – 2013 – mówił Finster. Dane uzyskane od starosty przedstawiają się następująco - miasto Chojnice wydało 473 pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gmina wydała ich 940. Dołączając do tego budownictwo wielorodzinne i przy założeniu, że dom to jedno mieszkanie, w gminie powstało 1041 mieszkań, w mieście 986.
W jakich uwarunkowaniach żyjemy doskonale zdają sobie sprawę chojniczanie. Wielu z nich zmuszonych zostało wyjechać za granicę, by zarobić na przysłowiowy bochenek chleba. Im nie potrzebne zestawienia i statystyki, a miejsca pracy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (86)
- Komentarze Facebook (...)
86 komentarzy
http://www.weekendfm.pl/?n=6440
Dziesięć lat później mamy zadłużenie na poziomie 54 milionów, czyli jest to 6-krotność zadłużenia z 2003 r.
W latach 1989–1991 zatrudniony jako specjalista ds. sprzętu i transportu w Rejonie Dróg Publicznych w Chojnicach, następnie był dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w rodzinnym mieście. Od 1997 pełnił obowiązki pełnomocnika rektora Politechniki Koszalińskiej ds. organizacji i rozwoju. W 2005 rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Polityki Ekonomicznej i Regionalnej Politechniki.
W 1994 po raz pierwszy został wybrany radnym Rady Miejskiej w Chojnicach, przewodniczył Komisji Budżetu w II kadencji samorządu (1994–1998). W listopadzie 1998 został wybrany burmistrzem Chojnic (jako przedstawiciel Bloku Rozwoju Gospodarczego), reelekcję na to stanowisko uzyskiwał w latach 2002 i 2006. W obu przypadkach wygrywał w I turze wyborów; po raz pierwszy z ramienia SLD-UP, następnym razem jako kandydat niezależny z poparciem Platformy Obywatelskiej. Również w 2010 wygrał w pierwszej turze., źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Arseniusz_Finster, 2014.02.18. Pozdrawiam ADEK
Ludzie spi......ą i to jest przykre w tym umierającym mieście.
Ale czy przyczyną tej choroby "nowotwór zajmujący stanowisko Burmistrza" odnoszę wrażenie że jak najbardziej.
Chyba to jeden artykuł o którym nic nie wspomina o parku 1000- lecia, jestem w SZOKU.
Stała wartość podatku dochodowego, a wydatki i zadłużenie rosną?
Dlaczego nie chcą wprowadzenia konkurencji w opiece państwo B., który z włodarzy jest przeciw konkurencji, czyje interesy wspiera, czy pacjentów, czy właścicieli "Gmina Chojnice: Zintegrowane Porozumienia Terytorialne Szansa dla firmy z Jarcewa 16 projektów znalazło się na liście przygotowanej do realizacji w ramach Zintegrowanych Poro-zumień Terytorialnych dla Człuchowa i Chojnic. Wśród inwestycji publicznych znalazły się także te dotyczące prywatnych przed-sięwzięć. I tak, 2 miliony przewi-dziano na ´systemowe wsparcie mikro- i małych przedsiębiorstw oraz początkujących przedsiębiorców´, a 4 miliony na ´rozbudowę istniejącego zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz teleopiekę´. Jak się dowiedzieliśmy, chodzi tu o zakład w Jarcewie prowadzony przez firmę Bonamed - Tłumaczy starosta chojnicki Stanisław Skaja: Starosta dodaje, że samo wpisanie na listę nie oznacza jeszcze, że dany projekt otrzyma dofinansowanie. ´Musi się on wpisywać w strategię rozwoju województwa pomorskiego i zostać uznany za możliwy do sfinansowania. Dopiero wtedy trafi na listę zadań do realizacji według uzgodnionej hierarchii ważności´ - mówi Skaja. http://www.weekendfm.pl/?n=47833
odpowiedź ALA...."Pacjenci potrzebują konkurencji, a nie monopolu państwa B. w opiece, a jak ona jest sprawowana, to w Chojnicach i okolicy...
Czy Samorządowcy nie wycofają się z pomocy dla Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum Na ostatnim spotkaniu komitetu budowy stacjonarnego hospicjum była mowa m.in. o możliwościach pomocy ze strony samorządów Jest odpowiedź wójta gminy Chojnice na list Barbary Bonny w sprawie budowy nowego hospicjum. Na ten sam list odpisał też burmistrz. Fundacja "Palium" kwestionuje potrzebę budowy kolejnego hospicjum Chojnice. Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum dostało prezent z Niemiec Jest projekt i pozwolenie na hospicjum. Ale nie ma pieniędzy Barbara Bonna, prezeska fundacji "Palium" sugerowała samorządowcom, żeby nie angażowali się w budowę nowego stacjonarnego hospicjum m.in. dlatego, że jej placówka zaspokaja wszystkie potrzeby. Wójt dziwi się takiemu stawianiu sprawy. - Nasza przychodnia wiejska co miesiąc realizuje od 200 do 300 wizyt paliatywnych - mówi. - Pisanie więc do mnie, że ktoś zaspokaja wszystkie potrzeby, jest dezinformacją. Poza tym nietrafiony jest zarzut pod adresem "konkurencji", że to przez brak kompetencji To-warzystwo Przyjaciół Hospicjum nie ma kontraktu z NFZ. - Tak jak Fundacja "Palium" zdoby-wa kontrakt przez NZOZ "Medicor", tak TPH realizuje go poprzez naszą przychodnię - podkreśla Szczepański. - Chyba przez trzynaście lat już tak się dzieje, z krótką przerwą. Dodaje, że spotkanie w ratuszu w sprawie budowy nowego hospicjum stacjonarnego nie ozna-cza, że teraz samorząd tylko to uważa za priorytet. - My jesteśmy otwarci na każdą cenną inicja-tywę, która ma na celu dobro innych - mówi wójt. - Pomożemy każdej instytucji, która ma to na uwadze. Dla mnie to zaszczyt , że mogę współpracować z TPH. Ubolewam jedynie, że ręce ma-my związane, że możemy wspierać bardziej moralnie i organizacyjnie niż finansowo. Również burmistrz Arseniusz Finster chwycił za pióro, bo dostał ten sam list. Odpowiada, że ni-gdy nie odmawiał pomocy Fundacji "Palium" i jest pełen podziwu dla jej działalności. Przypo-mina, że miasto darowało budynek na usługi paliatywne i dodaje, że nie widzi nic złego w tym, że powstanie drugie hospicjum. - Nie chcę recenzować starań TPH o stacjonarne hospicjum - doda-je. - Ale moja polityka opiera się na zasadzie równowagi. Traktuję tak samo obydwa podmioty i tak samo chciałbym je wspierać. http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140211/INNEMIASTA04/140219843, 2014.02.11.
- czy bezrobocie wśród młodych Chojniczan wynosi ponad 40%?
- czy zadłużenie miasta wynosi ponad 50 mln zł?
- czy zadłużenie miasta wzrosło w ostatnim dziesięcioleciu o prawie 500%?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!