Korzenie Jasnocha
W 1798 roku w Osowie, obecnie w gm. Karsin, urodził się Krzysztof Sarnowski w rodzinie Macieja i Marianny z d. Żukowskiej będącej wdową po Wojciechu Ossowskim.
Spośród licznego grona jedną z córek Krzysztofa i jego żony Józefiny z Borzyszkowskich była Marianna, która rozpoczęła swe życie w 1843 roku. Owa Marianna poślubiła Kanuta Karczyńskiego pełniącego funkcję organisty w miejscowości Nowa Cerkiew koło Chojnic.Karczyńscy mieli pięcioro dzieci, które nosiły imiona: Maria, Anastazja, Franciszka, Paweł i Władysław. Maria z Karczyńskich wyszła z kolei za mąż za piekarza i cukiernika z Czerska – Teodora Jasnocha. W tym małżeństwie urodziło się dziesięcioro dzieci o następujących imionach: Marta, Kazimierz, Bronisława, Bronisław, Anastazy, Jadwiga, Agnieszka, Elżbieta Wanda, Zofia oraz Józefa.
Najbardziej znanym z gromadki potomstwa Marii i Teodora Jasnoch jest Kazimierz – artysta malarz. Urodził się on w 1886 roku. W wieku jedenastu lat został uczniem pelplińskiego Collegium Marianum. W Pelplinie spędził prawdopodobnie 10 lat. W biogramie poświęconym temu artyście Józef Borzyszkowski przywołuje słowa z życiorysu napisanego przez samego Jasnocha: Czując zamiłowanie do malarstwa, wstąpiłem w 1907 roku do przygotowawczej szkoły malarstwa akademickiego […]. Kazimierz Jasnoch był także słuchaczem Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych się w Berlinie, a w 1910 roku został studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W okresie pierwszej wojny światowej Jasnoch został wcielony do armii pruskiej, następnie przygotowywał Powstanie Wielkopolskie oraz powstania na Górnym Śląsku, a między powstaniami wziął udział jeszcze w wojnie z bolszewikami. W latach międzywojennych był zatrudniony w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu. Jak pisze Kazimierz w swym życiorysie, osiedlił się na stałe w tym mieście w 1922 roku. Brał tam czynny udział w życiu kulturalnym i artystycznym. W tym samym roku zawarł związek małżeński z Haliną Lange Wnukowską. Mieli tylko jedno dziecko – córkę Grażynę (1929-1951), która z powodu słabego zdrowia zmarła bardzo młodo. W 1936 roku Jasnoch otrzymał Nagrodę Miasta Poznania za swą działalność. Wśród znamienitych osób, które rysował można wymienić Ignacego Paderewskiego oraz prezydenta Ignacego Mościckiego. Oprócz portretów artysta malował m.in. sceny z życia Kaszubów. Lata 1939-1947 spędził poza ojczyzną walcząc m.in. w Polskich Siłach Zbrojnych we Francji. W okresie po drugiej wojnie światowej – na zamówienie – malował dużo obrazów o tematyce religijnej z przeznaczeniem dla kościołów. Zmarł w 1966 roku w Poznaniu.
Reklama | Czytaj dalej »
Tekst przygotowany w Pomorskiej Pracowni Genealogicznej (kontakt tel. 508743653).
Literatura:
J. Borzyszkowski, Ludzie Czerska i okolicy XIX i XX wieku. Księga pamiątkowa z okazji 80-lecia nadania praw miejskich, Gdańsk-Czersk, 2007.
T. M. Cisewski, Pomorskie korzenie. Rodowód Ossowskich, Pruszcz Gdański, 2013.
Kazimierz Jasnoch (1886-1966). Zarys monograficzny, red. B. Zagórska, K. Lemańczyk, Chojnice, 1999.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
#nerd
#polishboy
#notinstagram
#klaudialubecka
#nerd
#polishboy
#notinstagram
#klaudialubecka
Moja mama Alicja już nie żyje,ciocia Basia jest po udarze ale duźo informacji ma z pewnością ciocia Gosia.
Jeżeli potrzebny będzie kontakt to służę pomocą.
Z poważaniem Elżbieta D.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!