Niedziela, 14 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

O inwestycji drogowej i gazowej

Od lewej przewodnicząca osiedla Renata Dąbrowska i przedstawiciele wykonawcy budowy drogi nr 240 Alicja Maruszewska i Marian Czechowski.

Od lewej przewodnicząca osiedla Renata Dąbrowska i przedstawiciele wykonawcy budowy drogi nr 240 Alicja Maruszewska i Marian Czechowski.

Spora rewolucja, ale najpierw utrudnienia czekają mieszkańców osiedla Małe Osady - Pawłówko. Na wiosnę z kopyta ma ruszyć przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 240. Duża inwestycja ma się zakończyć na jesień, a w kolejnym roku ciąg dalszy kopania, tym razem pod gazociąg. Dla mieszkańców tego osiedla to kluczowe sprawy, dlatego na wtorkowym (18.02) spotkaniu pojawiło się ich wielu. Sporo było też pytań.

Wątpliwości co do procedur podłączenia do sieci gazowej i związanych z nimi kosztów pomógł rozwiać Piotr Czerniejewski z Polskiej Spółki Gazownictwa oddział w Bydgoszczy. - Zaczynamy proces projektowy dla ok. 50 przyłączy, potem przetarg na wykonawcę 4-kilometrowej nitki gazociągu i budowa w 2015 roku – zaczął przedstawiciel PSG. Zanim po kolei opisał wszystkie kroki związane ze złożeniem wniosku i podpisaniem umów, został zapytany przez burmistrza Arseniusza Finstera czemu spółka gazowa nie zsynchronizowała swoich prac z remontem drogi nr 240. Piotr Czerniejewski tłumaczył, że i tak w trakcie swoich prac nie wejdą w asfalt drogi wojewódzkiej. - Gdybyście odpowiedzieli na nasze pismo kilka lat temu, to byłby już zaprojektowany gazociąg. Teraz ja się muszę tłumaczyć, że za rok będą następne wykopy – stwierdził burmistrz.

Reklama | Czytaj dalej »

Spółka gazowa położy rurę od drogi do granicy działek, gdzie stanie szafka z kurkiem głównym, gazomierzem i reduktorem. Można zrobić jedno przyłącze dla dwóch rodzin z dwoma osobnymi licznikami. - Jeżeli przyłącze jest do 15 metrów, to opłata wynosi 2,400 zł brutto, jeżeli powyżej to 100 zł za metr. Po państwa stronie jest zaprojektowanie reszty, czyli od skrzynki do domu, co będzie wymagało projektu i pozwolenia na budowę ze starostwa – poinformował gazownik. Polecał też skorzystanie z usług firmy, która zaprojektuje sieć dla PSG, bo ta posiadać będzie już gros danych i mapki, co pozwoli oszczędzić indywidualnym klientom. Czerniejewski pokazał także szacunkowe koszty związane z wykonaniem takiego przyłącza. Po stronie własnych kosztów może to być od kilku do kilkunastu tysięcy (tabelka z szacunkowymi kosztami znajduje się w galerii zdjęć - przyp. red.). - Czy można rozłożyć opłatę w wysokości 2400 na raty? - dociekała przewodnicząca osiedla Renata Dąbrowska. Zebrani usłyszeli, że taka możliwość jest, ale korzystniej będzie skorzystać z oferty banku. - Lepiej już teraz do pończochy odkładać. Mamy 1,5 roku czasu na to – rzucił Kazimierz Klunder.

Mieszkańców interesowały też późniejsze koszty związane z eksploatacją. - Roczne zapotrzebowanie dla 120-metrowego domku na jego ogrzewanie, ciepłą wodę i do gotowania, to ok. 2,200 m3. Na rok to koszty ok. 5 tys. zł – wyjaśniał Piotr Czerniejewski. Sam 1 m3 gazu kosztuje 1,8 zł brutto, do tego w taryfie jest opłata abonamentowa i stała w wysokości 63 zł brutto. - Czy można zmienić taryfę? - dociekali mieszkańcy. - Na początku jest z automatu, potem w zależności od zużycia można zmieniać ją raz w roku – odpowiedział gazownik.

Arseniusz Finster zapowiedział, że od firmy realizującej przyłącza gazowe będzie oczekiwał okresów gwarancyjnych na wypadek zniszczenia i nieprzywrócenia stanu pierwotnego.

Inwestycja w gaz czeka mieszkańców dopiero za rok, a już na wiosnę duże zmiany w sąsiedztwie ich posesji. Najpierw zrywanie asfaltu, potem budowa drogi, która ma być obniżona, oraz chodników i ciągu pieszo-rowerowego. Jak poinformowała kierownik budowy Alicja Marszewska, droga będzie zamykana etapowo. Na odcinku od Towarowej do Przemysłowej nawet w trzech etapach, tak by mieszkańcy mieli dostęp do posesji. Ruch od Ustronnej będzie kierowany na Przemysłową i dalej przez miasto. Ciężarowe samochody m.in. z firmy Kazimierza Gintera, w której odbywało się spotkanie, będą musiały kierować się na Lichnowską i do obwodnicy, bo wiadukty przy dworcu mają ograniczenia. - Na węzeł Chojnaty, w lewo obwodnicą i drogą nr 22 na węzeł Lipienice – opisywał przedstawicielka wykonawcy przebudowy. Kolejny odcinek od Ustronnej do nowego ronda przy galerii wymagał będzie 100-proc. przebudowy. Jak szacują drogowcy, zamknięcie obu odcinków będzie wymagało 2 miesięcy. - Nie ma ścisłych dat, bo jeszcze nie mamy zatwierdzonej organizacji ruchu. O zmianach będziemy informować na bieżąco – powiedział Marian Czechowski z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Mieszkańcy chcieli wiedzieć czy po przebudowie wreszcie będzie przejście na Tucholskiej. - Będą przejścia, wysepki, azyle, prawo- i lewoskręty – zapewniała kierownik budowy. Droga będzie szeroka na 10,5 metra, z 3-metrowym ciągiem pieszo-rowerowym po lewej stronie od miasta i 2-metrowym chodnikiem po drugiej stronie.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~ixi
5 klocków na rok za gaz do domu 120m. hmm to około 6-7 ton wegla, a jak dom dobrze ocieplony to 4-5 wystarczy na cały rok piec automat na ekogroszek, kupno dobrego gazowego pieca-6 klocków, plus reszta , razem z 10 klocków, no sam nie wiem co lepsze , jak sądzicie?
20 Lutego 2014, godzina 19:42
~do CIEKAWY - 2
jesteś głupszy niż myślałem.
19 Lutego 2014, godzina 19:58
Oceniono 6 razy 6
~mar
debil i tyle w temacie
19 Lutego 2014, godzina 19:44
~ADEK do ciekawego 2, jakie warunki do życia władzunia tworzy dla ludzi, pytam...
Każdy nowy burmistrz będzie lepszy. Trzeba przewietrzyć urząd i rozerwać powiązania pomiędzy obecną władzunią, a lokalnymi biznesmenami ich prywatnymi za publiczne pieniądze interesami realizowanymi, czy politykami jak np. Bonamed, Medicor państwa B. w monopolu opieki nad pacjentami, takiej, że mięsą od kości odpada, pacjenci wyrzucani z hospicjum, bo na wolontariat nie będą chodzić ich parcwnic, a kasę od ludzi zbiera w ramach fundacji Palium ciekawe na co, skoro chorych na raka wyrzuca, ludzi potrzebujących opieki paliatywnej, majątek publiczny od władzuni na opiekę chorych dostali, teraz czekają w ramach programu rozwoju terytorialnego pomorza na cztery miliony publicznych pieniędzy, zakazując konkurencji. Już dawno dobro ogółu zostało zastąpione dobrem bogatych i wpływowych jednostek. Trzeba to zmienić i skończyć z nepotyzmem i kolesiostwem..Czyż nie kochana obecnie rządząca władzunio, czas na emeryturę polityczną , w niebyt politycznych układów, ludzie chcą chleba, pracy, płacy, a nie piaru, Jakie warunki do życia nam zgotwoali przez ich rządy, rządzenie, sprawowanie władzy nad ludźmi...ADEK
19 Lutego 2014, godzina 15:27
Oceniono 8 razy 4
~CIEKAWY - 2
Po kiego ch... podpisujesz się raz ALA a drugi raz Adek jeżeli nawet ślepy zauważy, że to jedna i ta sama osoba, masz coś nie tak z garem?
19 Lutego 2014, godzina 14:14
Oceniono 21 razy -1
~A może jest w ten sposób, a może być inaczej, lecz czy wyborcy tego chcą...
Rozbudowa korytarza transportowego, ciągu komunikacyjnego drogi 240 nie powinna kończyć się na wiaduktem kolejowym, lecz za w ulicy gdańskiej rondo dalej ciąg przez osiedlem bloków do ulicy kościerskie w niej rondo dalej do ulicy Derdowskiego w niej rondo dalej do ulicy Strzeleckiej, lasku miejskiego w ulicy rondo dalej do Chojniczek przez wybudowanie Chojniczki do rozjazdu Charzyków, Funki, Bachorze, Swory, to wówczas rozumię nowy korytarz transportowy dla mieszkańców i wczasowiczów, rozwoju małych, średnich firm przy ciągu komunikacyjnym, a tak to tylko kolejne zaprezentowanie się władzuni by ją wybrali w wyborach listopadowych, bo mają tak długo pensję, otrzymują pieniądze jak długo wyborcy ich zatrudniają, niektórych od 20 lat na stołkach, a co w zamian mają, głód nędzę, ubóstwo, bo brak płacy, pracy, zatrudnienia, a dla otarcia łez wyborcom baju. baju będzieta w raju, bo my władzunia już w nim jesteśma...ADEK
19 Lutego 2014, godzina 12:53
Oceniono 16 razy 10
~W mieście za przyłącze 5 tyś 600 zł kilka lat temu już chcieli gazownicy...
Jak grupowo to po 2400, jak w kilka osób to 5600 za przyłącze do domku jednorodzinnego chcieli kilka lat temu gazownicy, w niektórych częściach miasta..., a co do przebudowy drogi to pod wiaduktem kolejowym powinien być wykonany tunel dla drugiego pasa jezdni, a nie tylko dla ciągu pieszo-rowerowego, co do ciężarówek firmy p. G. to obok galerii brama pomorza mogą jechać do byłej drogi krajowej 22 nowo wybudowaną drogą, położonym asfaltem do rozjazdu firm Turex, potem do miast, nie muszą kierować się do obwodnicy Chojnic... , Ciekaw dlaczego inwestycja ma być zakończona przed wyborami samorządowymi, do samorządu..., by mieć się czym chwalić miała władzunia, co robi dla ludzi za ich pieniądze, lecz czy użytecznie, czy tylko by było, by ich wybrali, a oni się zareklamowani inwestycją drogową, co on da ludziom, mieszkańcom, czy zlikwiduje bezroboci by przy niej powstały firmy, dające pracę, czy upłynni ruch, czy za kilka lat będzie trzeba znów ją remontować, w nią inwestować, bo zaniechano takich, a takich to rozwiązań, jakby chociaż budowy pod wiaduktem drugiej jezdni...ALA
19 Lutego 2014, godzina 12:16
Oceniono 15 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij