Łużycka ceramika i wyroby z brązu na wystawie
Ponad 300 zabytków wykonanych w okresie XIII - III w. p. n. e. przez łużyckich garncarzy i brązowników można oglądać od wczoraj w Bramie Człuchowskiej, gdzie otwarta została wystawa pn. Tajemnice łużyckich brązowników i garncarzy.
Kultura łużycka to ważny, niespełna tysiącletni okres w epoce brązu. Ceramikę i niezwykle kunsztowne wyroby brązowe udało się pozyskać dzięki współpracy z muzeami z całej Polski, a na wystawie gościli przedstawiciele najbliższego – Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Autorką koncepcji wystawy jest kustosz Hanna Rząska. - Garncarze łużyccy wypracowali swój własny, niepowtarzalny styl, dla którego charakterystyczne są naczynia guzowate – opisywała muzealniczka. W naszym regionie nie uświadczyło się ich. Były charakterystyczne dla Wielkopolski czy Śląska. W VII i VIII w. p.n.e. naczynia zdobiono ornamentyką i malowano. - Często wyryty był symbol słońca, które czczono. Powstawały patery, puchary, naczynia zoomorficzne, ornitomorficzne, co świadczyło o wysokim poziomie technologicznym – opisywała Hanna Rząska.
Reklama | Czytaj dalej »
Również świetnymi fachowcami byli brązownicy. Ich warsztat składał się z tygli, form odlewniczych i dyszy, które podsycały ogień do temperatury ponad tysiąca stopni. Do tego nawet na małych elementach potrafili umieścić drobny ornament. Na wystawie można obejrzeć m.in. naszyjnik, bransolety i naramienniki, które odkryto w 2. połowie XIX w. w okolicach Chojnic. - Wykazywali się wielkim artyzmem. Byli jubilerami i płatnerzami w jednej osobie – mówiła kustosz wystawy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!