Sześciolatki i nauczyciele wspomagający
Od września część sześciolatków obowiązkowo pójdzie do szkoły. W związku z tym w chojnickich podstawówkach potrzebni będą nauczyciele wspomagający dla klas I-III. Prawdopodobnie nie będzie ich obowiązywać Karta Nauczyciela.
O sytuację kadrową w chojnickich szkołach pytał radny Leszek Pepliński podczas komisji edukacji, wykorzystując obecność dyrektora wydziału edukacji Janusza Ziarno. - Czy arkusze organizacyjne są już przygotowywane? Czy dla żadnego z nauczycieli nie zabraknie pracy? Jak wygląda kwestia nauczycieli wspomagających, którzy mają rozpocząć pracę w klasach I-III od przyszłego roku szkolnego? - wylicza radny, z zawodu nauczyciel.
Reklama | Czytaj dalej »
Na razie w chojnickich szkołach obyło się bez masowych zwolnień. - W tym roku także będziemy szli w tym kierunku, żeby ich nie było, ale musimy przeanalizować, jakie kwalifikacje mają nauczyciele. Czy będzie ich można zatrudnić z tytułu obowiązku szkolnego 6-latków. Będziemy starać się obniżyć ilość nadgodzin, tak by etaty zachować – odpowiada Janusz Ziarno. Dyrektor zarządzający miejskimi szkołami mówi, że specjalnych problemów kadrowych nie ma, może za wyjątkiem Gimnazjum nr 1. - Co roku trochę dzieci nam ubywa, a do tego szkoła jest duża i mogłaby wiele więcej młodzieży pomieścić – zauważa dyrektor.
Z kolei 6-latki będą musiały pomieścić się w podstawówkach. Standardy ilościowe w oddziałach mają zostać zachowane, zresztą odpowiednie zapisy zawarto w nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Pierwsze klasy mają liczyć do 25 dzieci. O ile wzrośnie ich ilość w Chojnicach? - Dojdzie nam być może nawet i 15 oddziałów z tytułu wcześniejszego rozpoczynania obowiązku szkolnego przez 6-latki. Nie wiemy dokładnie, jaka to będzie grupa, ale jesteśmy przygotowani na każdą. Szkoły nie są przepełnione, więc bazę mamy. Zobaczymy ile rodziców się zdecyduje – mówi Janusz Ziarno.
W klasach I-III mają zostać zatrudnieni nauczyciele wspomagający. Najprawdopodobniej nie będzie ich obowiązywała Karta Nauczyciela, a jedynie kodeks pracy. Dla zatrudnionych będzie to mniej korzystne, w przeciwieństwie do zatrudniającego. - My chętnie z takiej pomocy skorzystamy, bo będzie to znacznie tańsze – przyznaje dyrektor oświaty w ratuszu.
Od 1 września 2014 roku obowiązek szkolny będzie dotyczył sześciolatków urodzonych w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku, a z drugiego półrocza od września 2015 roku wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r. Jeśli będzie wola rodziców, to mogą dzieci ur. w drugim półroczu 2008 r. wysłać do szkoły już w tym roku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
Sprawa oparła się nawet o Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny, które wskazały, że nie ma podstaw do wykluczenia wychowawców przedszkolnych z pobierania dodatku za wychowawstwo w oddziale zerowym. Sąd podkreślił, że pojęcia "klasa", "oddział" czy "grupa" to synonimy i wychowawca oddziału przedszkolnego powinien być traktowany na równi z wychowawcą klasy.
Czy w związku z tym zmieni się coś w podejściu do tej grupy nauczycieli w chojnickich placówkach?
- Najprawdopodobniej tak, za kilka dni powinny być decyzje - mówi Janusz Ziarno, dyrektor wydziału oświaty w ratuszu. - Faktem jest, że interpretacje przepisów były do tej pory różne, ale teraz mamy też wykładnię naszego prawnika, że raczej trzeba będzie płacić.
Co tam Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny najważniejsza jest wykładnia NASZEGO PRAWNIKA.
Zróbmy wiosenne porządki i przewietrzmy ratusz !!!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!