Poniedziałek, 26 Lutego 2024 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Dodatki przywrócone

Najwięcej, bo aż 7 oddziałów zerowych, jest w Szkole Podstawowej nr 3.

Najwięcej, bo aż 7 oddziałów zerowych, jest w Szkole Podstawowej nr 3.

Nauczycielki oddziałów zerowych w chojnickich szkołach dostaną dodatki za wychowawstwo. Od września 2013 roku nie były one wypłacane. Pieniądze paniom się należały zdaniem Alicji Kreft z Projektu Chojnicka Samorządność, która wnioskowała o przywrócenie dodatku. W swojej argumentacji podpierała się orzeczeniami sądów.

Jako że gminy różnie interpretują rozporządzenie ministerstwa edukacji i jedne dodatek wypłacają, inne nie, w urzędzie zlecono opinię prawną. Po rozpatrzeniu orzecznictwa, a w szczególności kierując się opinią prawną radcy prawnego Urzędu Miejskiego w Chojnicach uznano, że klasę i oddział należy traktować na równi, a co za tym idzie ich wychowawców.           - Posłaliśmy już pisma do szkół, by wypłacić dodatki za wychowawstwo dla nauczycieli oddziałów zerowych z wyrównaniem od września. Nie musimy zmieniać uchwały rady miejskiej w tej sprawie. To jest kwestia jej interpretacji. Oddział zerowy w szkole traktujemy na równi z klasami i taki sam dodatek za wychowawstwo się należy – informuje dyrektor wydziału edukacji Janusz Ziarno.

Dodatki za wychowawstwo w wysokości 132 zł brutto w oddziałach zerowych w szkołach otrzyma 11 wychowawców. Cztery oddziały zerowe funkcjonują w „siódemce”, siedem w „trójce”. - To nie są wielkie pieniądze. Środki w szkolnych budżetach powinny się znaleźć. Jeśli zabraknie, to dołożymy – deklaruje dyrektor Ziarno.

Reklama | Czytaj dalej »

Dzięki tej interwencji sprawa została rozstrzygnięta na korzyść nauczycieli. Z tego faktu zadowoleni są działacze PChS, ale jednocześnie apelują do burmistrza Arseniusza Finstera, żeby przyznał się do błędu i przeprosił Alicję Kreft za to, że niesłusznie oskarżył ją o kłamstwo. Na jednej z konferencji powiedział, że dodatek nie został odebrany, bo nigdy go nie było.

- Mogę podziękować pani Kreft za inicjatywę, bo dzięki niej dochodzi do tego, że my interpretujemy na korzyść nauczycieli. Nie muszę przepraszać, bo ja nie odebrałem nikomu dodatku i to nie jest prawda, co powiedziała pani Kreft. W danym roku szkolnym podjęliśmy taką decyzję, podpisałem zarządzenie na ten rok i to nie było tak, że ja wypłacałem i zabrałem. Dlatego ja zareagowałem, że nie zabrałem. Natomiast prawdą jest, że my kiedyś te dodatki za wychowawstwo płaciliśmy. Mogli jednak tak urzędnicy zrobić, że interpretowali, że oddział przedszkolny to nie jest klasa. I tu jest clou – Arseniusz Finster odpowiada opozycji.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

41 komentarzy

~Głosująca mama
Czy coś się zmieniło od tego czasu? Tak, jest jeszcze gorzej, bo powstały nowe stanowiska urzędnicze w rodzaju asystenta od stypendiów. Panie Opas ma Pan rację, że czas budować przedszkola na osiedlu 700 lecia. Obecnym radnym nie przyszło to do głowy przez kilka kadencji. Zamiast pchać się do władzy niech się zajmą pisaniem wspomnień. Ciekawe, że miejscowe gazetki piszą o kandydowaniu dotychczasowych radnych nie wspominając ani słowem o Panu. Mnie najbardziej przypadł do gustu Pański pomysł darmowej komunikacji miejskiej w połączeniu z likwidacją straży miejskiej. Całkiem sporo miast już wybrało ten kierunek. Czy w Chojnicach musi dojść do takiej sytuacji jak w Szczecinku? Z pewnością będę głosowała na Pana.
07 Listopada 2014, godzina 13:01
Oceniono 4 razy 4
~:)
Mnie, jako osobę postronną, zaniepokoił fakt, że "radny przyszłej kadencji" ma problemy z ortografią...
07 Listopada 2014, godzina 12:29
Oceniono 3 razy 1
~Marcin Dobaj
Witam serdecznie mnie jako radnego przyszłej kadencji zaniepokoiła informacja że .
CZYNSZE W MIESZKANIACH KOMUNALNYCH NALEŻĄ DO NAJDROŻSZYCH W POLSCE.
A prezes ZGM zarabia ok.16tyś miesięcznie. Jego wynagrodzenie pochodzi z czynszów które płacom najemcy mieszkań komunalnych a tymi osobami są OSOBY BIEDNE .
ZGM zamiast szukać OSZCZĘDNOŚCI to WYDAJE PIENIĄDZE JAKO SPONSOR CHOJNICZANKI CHOJNICE. A na remonty twierdzi że pieniędzy nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
17 Marca 2014, godzina 16:42
Oceniono 13 razy 11
~Opas +1
Niestety (z jakiegoś powodu?) nie mogę oceniać komentarzy, więc opisowo - Panie Opas, trafny komentarz. Los Chojnic zależy również od aktywności przyzwoitych i rozsądnych ludzi. Pasywność jest rzeczą naturalną, więc działanie wymaga pokaźnych zasobów energii od każdego z nas.
16 Marca 2014, godzina 20:45
Oceniono 6 razy 6
~Jeszcze kilku
przyzwoitych a będzie szansa ocalenia Chojnic od zatracenia. Powodzenia Panie Opas.
16 Marca 2014, godzina 19:42
Oceniono 6 razy 6
~Zbigniew Opas
Wszystkiemu winna biurokracja.

1. Urzędnik pragnie mnożyć podwładnych, a nie rywali
2. Urzędnicy przysparzają sobie nawzajem pracy, jedni drugim – C. Northcote Parkinson, Singapur 1958.

W istocie rzeczy nie ma w ogóle żadnej współzależności pomiędzy liczbą urzędników, a ilością wykonywanej pracy. Wzrostem liczby urzędników rządzi bowiem prawo Parkinsona i wzrost ten będzie dokładnie taki sam bez względu na to, czy pracy będzie więcej, mniej, czy też nie będzie jej w ogóle.
Małomiasteczkowy burmistrz może mieć jednego zastępcę, ale w ten sposób przysparza sobie tylko rywala. Już zbyt wielu zastępców wygrało wybory, by być obojętnym na taką ewentualność. Zatem należy powołać dwóch zastępców. Dodadzą znaczenia, a ponadto podzieliwszy pracę na dwóch zastępców, burmistrz będzie jedynym urzędnikiem ogarniającym całość. Teraz należy zwiększyć liczbę urzędników podlegających każdemu zastępcy, stąd niczym nieuzasadniony wzrost liczby stanowisk dyrektorskich. Dyrektorzy też muszą mieć swoich urzędników, którzy nadadzą im znaczenia.
Wydział Gospodarowania Przestrzenią i Nieruchomościami kierowany był od ponad 20-tu lat przez tego samego Dyrektora. W Wydziale pracowało 9-ciu urzędników. W związku z totalną wyprzedażą miejskich nieruchomości należało się spodziewać zmniejszenia liczby urzędników. Nic z tego. Wydział został podzielony i utworzony nowy etat dyrektorski. Zaskoczony był nawet nowy dyrektor, bo powiedział - awans był chyba prezentem na urodziny, które obchodzę 4 marca.
Wcześniej były przymiarki do powołania w Urzędzie Miasta drugiego skarbnika i dyrektora obiektów sportowych. Należy się spodziewać, że temat wkrótce powróci. Warto wspomnieć, że w przeszłości jeden urzędnik kierował Wydziałem Edukacji, Wychowania, Kultury, Sportu i Rekreacji. Obecnie Wydział Edukacji zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu zajmuje się m.in. zatwierdzaniem projektów organizacji szkół i przedszkola oraz dokonywanie oceny pracy dyrektorów szkół i przedszkola. Urzędnicy są tak zapracowani, że nie zauważyli, że nie ma już ani jednego przedszkola samorządowego!
W ten sposób dochodzi do wzrostu liczby urzędników do wykonania tej samej pracy.
Teraz zaczyna działać czynnik 2, ponieważ zwiększona liczba urzędników stwarza sobie nawzajem tyle pracy, że wszyscy są całkowicie zajęci. W praktyce może wyglądać to, tak. Wpływający do urzędu dokument trafia najpierw do urzędnika, który decyduje, że sprawa należy do urzędnika A. Ten przedstawia projekt B, który go przerabia, zanim naradzi się z C, ten zaś prosi D, aby się tym zajął. Jednak D idzie na urlop i przekazuje akta E, który redaguje notatkę. Podpisana przez C notatka wraca do B, który swój projekt odpowiednio zmienia i kładzie nową wersję przed obliczem najwyższego urzędnika. Ten może od razu dokument podpisać, ale ma wiele spraw na głowie. Musi się zastanowić, który z zastępców ma iść na urlop, który ma pojechać w obronie linii kolejowych, który ma iść na otwarcie wystawy, który ma zająć się stażystkami w urzędzie, który ………( lista, którą można samemu uzupełnić).

Tak drogi podatniku. Biurokracja ma się całkiem dobrze. Na koniec spytasz, co na to Rada Miejska, która zgodnie z Ustawą kontroluje działalność burmistrza. Niektórzy o zarządzaniu nie mają żadnego pojęcia (np. ten z tatuażami), inni martwią się o swoją przyszłość (bo burmistrz zrobi taki ruch, że niektórzy radni ze stołków pospadają). Jeszcze inny dał powody do podejrzeń o brak poczytalności, a kolejny tłumaczy się z tego, co robił na basenie.

Jeszcze nigdy w historii miasto nie miało tak dużego zadłużenia, ale też nie miało tak nadęcie rozbudowanej biurokracji, która rozrasta się proporcjonalnie do zadłużenia.
16 Marca 2014, godzina 18:39
Oceniono 13 razy 13
~No, no...
Starosta człuchowski Gappa aż 412 głosów! I pierwsze miejsce. Wynik mówi sam za siebie...
15 Marca 2014, godzina 00:32
Oceniono 6 razy 6
~halo...
skaja zagłosował sam na siebie??
14 Marca 2014, godzina 19:36
Oceniono 8 razy 8
~a tu?
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3332641,sprawdz-wyniki-glosowania-na-staroste-pomorza,id,t.html
14 Marca 2014, godzina 19:30
Oceniono 8 razy 8
~do powyżej
Może dostanie za udział w plebiscycie? Na łotarcie łez.
14 Marca 2014, godzina 17:26
Oceniono 7 razy 7
~he he he
Pan Marszałek Struk - patron plebiscytu Samorządowiec Pomorza wyraził swoją opinię:
Prezydent, burmistrz, starosta i wójt. Każdy z przedstawicieli samorządowej władzy, niezależnie czy stoi na czele dużego miasta, miasteczka czy wsi, musi przede wszystkim dbać o dobro swoich mieszkanców i rozwój swojej małej ojczyzny. Zaufanie wyborców jest tutaj najcenniejsza nagroda. W województwie pomorskim mamy wiele przypadków, gdzie tym zaufaniem gospodarze obdarowywani są nieprzerwanie od lat...
...Plebiscyt na Samorządowca Pomorza w każdej z kategorii: na najlepszego wójta, burmistrza, prezydenta, staroste czy radnego sejmiku, rady powiatu czy gminy będzie okazją do tego, aby poznać najbardziej zaradnych samorządowych gospodarzy, zapoznać się z efektami ich pracy, a być może także poznać tajemnice ich sukcesu.

MIECZYSŁAW STRUK
Marszałek Województwa Pomorskiego


No to się FINOKIO nie załapał na kolejny dyplom. To już druga wpadka po rankingu opracowanym przez studentów SGH
14 Marca 2014, godzina 15:52
Oceniono 7 razy 7
~dziwne
No proszę! 0 głosów. I gdzież ci wyborcy co tak kochają swojego burmistrza? Żal im było 1,23 PLN wydać na sms-a aby zagłosować na swojego idola? Pierwszy na liście 656 głosów burmistrz miasta i gminy Debrzno. Nieźle też uplasował się burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło - 194 głosy. A burmistrz Chojnic? O głosów!
14 Marca 2014, godzina 15:36
Oceniono 4 razy 4
~wyborca
14 Marca 2014, godzina 15:16
Oceniono 3 razy 3
~Wypowiedź Burmistrza na konferencji prasowej 21.02.14 odnośnie wypowiedzi Alicji Kreft w dniu 20.0
Odniosę się do pani Alicji Kreft. Pani Alicja Kreft powiedziała, że miasto od września odebrało dodatek za wychowawstwo w klasach zerowych w SP nr 3 i ZS nr 7. A więc jest to nieprawda. Miasto nie odebrało, bo miasto nigdy w oddziałach zerowych w szkołach nie płaciło dodatku za wychowawstwo. Dodatek za wychowawstwo był płacony w przedszkolach, ale ostatnie przedszkole zlikwidowaliśmy w roku 2011. System finansowania nauczycieli, którzy zajmują się oddziałami zerowymi w tych szkołach jest taki, iż otrzymują dodatek motywacyjny, tak jak każdy nauczyciel, natomiast prawdą jest, że nie ma dodatku za wychowawstwo. Ale nieprawda polega na tym, że pani Kreft mówi, że my odebraliśmy. Nie odebraliśmy, bo nigdy nie było. Prosiłbym, aby pani Alicja Kreft, były wicedyrektor Gimnazjum nr 1, zanim coś powie, to po prostu to sprawdziła. Dokumenty źródłowe, gdybyście państwo chcieli rozstrzygać, kto mówi prawdę, bo można też mi wiary nie dać. są w wydziale edukacji. Pan dyrektor Ziarno czeka na was, aby wam to wytłumaczyć.
M.O.: Pani Alicja właśnie powoływała się na dokumenty.
Źle je interpretowała. Dokument stworzony przeze mnie, wytworzony i podpisany jest, ale w tym dokumencie nie znajdzie się informacji, w którym ja odbieram ja odbieram jakiś dodatek, który był rzekomo. Żeby to powiedzieć, to pani Kreft by powiedziała, że w zarządzeniu burmistrza nie ma dodatku za wychowawstwo w klasach zerowych. Nie ma. To prawda. Ale go nie odebrano, bo go nigdy nie było.
M.O.: A czy będzie, bo mówiła też, że powinien być?
My rozważamy różne możliwości. Dyrektorzy szkół zabiegają o coraz to większe środki. Natomiast oddziały w szkołach pojawiają się m. in. dlatego, że my ratujemy miejsca pracy, bo mogłoby ich nie być w szkołach chojnickich. Przedszkola by sobie poradziły. Ale chcąc uratować jak najwięcej etatów, które mamy, nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego, organizujemy te oddziały. I na miarę naszych możliwości, które mamy z subwencji przy dokładaniu 9 milionów złotych zabezpieczamy te środki. Jeżeli będzie nas stać na to, żeby zapłacić za wychowawstwo w oddziałach zerowych, to zapłacimy. Na razie nas na to stać nie było. Ale ten standard powinien być równy dla wszystkich. Tu jest pełna zgoda.
14 Marca 2014, godzina 15:14
Oceniono 4 razy 4
~TAK!!!
Dobrze gadasz, Dobaj! Może jeszcze coś dodaj?
14 Marca 2014, godzina 13:20
Oceniono 3 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 406.00 DKKDKK 52.50 55.50
EUREUR 428.00 438.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 32.50 34.70
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-02-26 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.60 401.16 DKKDKK 52.60 55.40
EUREUR 429.96 434.69 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.86 455.24 NOKNOK 32.60 34.60
GBPGBP 501.43 507.79 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-02-26 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.31 zł 6.89 zł 6.64 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij