Czarowna woń palonej kawy
Powstała po to, by chojniczanie wiedzieli, jak kiedyś wyglądało nasze miasto. Skromna, bo zaledwie siedemdziesięciostronicowa publikacja Franciszka Pabicha „Spacerkiem ulicami Chojnic 1981 r.” wręcz porywa czytelnika. Spaceru, który się rozpoczęło, nie można przerwać.
Książka „Spacerkiem ulicami Chojnic 1981 r.” jest pokłosiem pracy, którą 33 lata temu napisał Franciszek Pabich. Wzbogacona o rysunki autora pojawiła się na rynku wydawniczym za sprawą córki Pabicha Marii Szmyt. - Chcieliśmy z mężem, aby praca taty nie przepadła. Książka ta jest dla chojniczan, by wiedzieli, jak kiedyś tutaj było – mówi pani Maria.
Reklama | Czytaj dalej »
A zatem jak wyglądały dawne Chojnice? "W latach trzydziestych XX w. stały tu domy towarowe, bogato zaopatrzone sklepy handlowe, kawiarnie, restauracje i lokale rozrywkowe. Nad miastem unosiła się czarowna woń palonej kawy, którą na obszernych blachach palono na zapleczu u kupca Ludwika" – pisze Franciszek Pabich. Zamiłowany badacz historii regionu rozpoczyna swój spacer od rynku, na którym mieścił się ozdobny ratusz (spłonął w 1657 roku) i kościół luterański św. Trójcy. Wyrusza m.in. w okolice lasku miejskiego, gdzie w 1853 roku została wykonana ostatnia kara śmierci przez ścięcie toporem. Prowadzi czytelników przez chojnickie osiedla, ulice, świńskie place. Nie omija sądu, z którym związany był całe życie zawodowe.
Gdzie w Chojnicach znajdował się cmentarz ruski założony w 1756 r., a skasowany w 1800 roku? W którym miejscu zakończył się lot dwupłatowcem Leona Letorda? W której z obecnych szkół ponadgimnazjalnych mieściło się niegdyś kasyno oficerskie? Po te odpowiedzi i wiele innych ciekawostek odsyłamy do publikacji. Naszpikowana faktami historycznymi i smaczkami opowieść Pabicha pozwala spojrzeć inaczej na znane zakątki.
„Spacer ulicami Chojnic 1981 r.” można zakupić w księgarni Bestseller, sklepiku z pamiątkami Mieczysława Blocha na chojnickim rynku, a także w kiosku przy ulicy Świętopełka (koło ronda Piłsudskiego) za ok. 20 zł.
Franciszek Pabich (1909 - 1989), historyk papiernictwa, malarz. Ur. 14 sierpnia w Duisburgu. Z Chojnicami związany od 1921 r. Uczył się malarstwa u Elsy Kittsteiner w Chojnicach, studia odbył w Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie. Od 1927 r. pracownik sądu. Długoletni instruktor plastyki w ogniskach i zespołach działających w Chojnicach. Jego prace malarskie i rysunkowe w dużej części są związane z Chojnicami. Portretował obraz miasta sprzed lat, okresu w którym żył, a nawet odległych wieków. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądały nieistniejące już dziś budowle i ulice. Jako badacz samouk zajmował się historią papiernictwa i filigranistyki (znaków wodnych) Pomorza. Z tej dziedziny opublikował blisko 100 prac o charakterze naukowym. W tej specjalności jest uznanym autorytetem na miarę europejską. Autor wielu opracowań z zakresu historii regionalnej (np. „Mały leksykon chojnicki”, „Zabytki Chojnic”).
(źródło "Spacerkiem ulicami Chojnic 1981 r." i "Bedeker Chojnicki")
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!