Kleszcze atakują
Wiosna zagościła na dobre. Wszyscy ochoczo ruszamy na dłuższe spacery - nie tylko do pobliskiego parku, ale również do lasu i na łąkę. A tam niestety, wśród budzącej się do życia przyrody, możemy natknąć się na kleszcze, o tej porze roku najbardziej agresywne, bo wygłodniałe po zimie.
Najczęściej przebywają w wysokiej trawie, ale potrafią wspiąć się na krzewy i drzewa i tam czyhać na potencjalnego żywiciela, którym jest też człowiek. Kleszcz potrafi wgryźć się w każdą część ciała, najchętniej wybiera delikatne fragmenty za uszami, w pachwinach, pępku i na głowie. Ugryzienie łatwo przeoczyć, bo w ślinie kleszcza znajduje się substancja znieczulająca. Ale nie tylko - są w niej często wirusy i bakterie wywołujące poważne choroby: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz boreliozę.
Reklama | Czytaj dalej »
Borelioza czyli tzw. choroba z Lyme została opisana w USA w miejscowości Lyme w 1975 r., choć pierwsze wzmianki w literaturze o objawach wskazujących na boreliozę pojawiły się
już w 1910 r. Borelioza to przewlekła wielonarządowa choroba zakaźna o fazowym przebiegu
wywołana przez krętka Borrelia burgdorferi i gatunki pokrewne. Rezerwuarem krętka są gryzonie polne oraz jeleniowate. Ogółem ponad 250 gatunków ssaków i niektóre gatunki ptaków. Przenosicielami krętków są kleszcze, a dokładnie wszystkie jego postacie rozwojowe - larwa, nimfa i postać dorosła. W Polsce najczęstszą przyczyną zakażenia jest kleszcz pospolity. Kleszcze nabywają zakażenia B. burdgorferi przez żywienie się krwią zakażonych zwierząt. Stanowią one jednocześnie rezerwuar zarazka, ponieważ raz zakażony kleszcz przekazuje to zakażenie następnym pokoleniom.
Istotny jest fakt, że nie tylko kleszcze przyczyniają się do transmisji zakażenia. Inne dobrze poznane wektory to meszki, komary, muchy końskie, pchły, wszy, i jak podają ostatnio źródła
niemieckie, pszczoły i osy. Do zakażenia może również dojść przez picie mleka zakażonych
zwierząt, przetaczanie zakażonej krwi oraz w mniejszym stopniu w drodze kontaktów seksualnych. Jest również możliwe zakażenie płodu przez łożysko i poprzez karmienie piersią.
Kleszcz podczas ugryzienia wydziela substancje znieczulające, dlatego samo ugryzienie nigdy nie boli i ciężko je zauważyć. Bezpośrednio po pogryzieniu na skórze pojawia się zmiana pierwotna, czyli tzw. rumień wędrujący. Jest on wyrazem zakażenia krętkiem Borrelia i dla wielu klinicystów jego obecność upoważnia do rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jednak w ok. 50 % przypadków, mimo obecnego zakażenia, rumień ten w ogóle nie występuje.
Kleszcze występują na terenie całego naszego kraju i żerują cały rok, poza okresem zimy. Jednak aktywność kleszczy zależy od temperatury. W związku z tym wystarczy w okresie zimy kilka dni dodatnich temperatur, a kleszcze zaczynają budzić się i mogą zaatakować. Kleszcze poza bakteriami przenoszą również wirusy (np. odkleszczowego zapalenia mózgu) i pierwotniaki. Dlatego mówiąc o boreliozie mamy na myśli nie tylko infekcję Borrelia burgdorferi, ale również wiele koinfekcji, będących rezultatem zakażenia.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony jest używanie odpowiednio zabezpieczonego ubrania spryskanego środkami odstraszającymi kleszcze, zawierającymi DEET lub Permetrynę.
Należy pamiętać, że kleszcze nie skaczą, dlatego wystarczy unikać kontaktu z roślinnością, nie
siadać na trawie, ściętych pniach, zbierać chrustu. Zainteresowanych sprawami boreliozy odsyłam na stronę www.borelioza.org
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Na szczęście na tę postać choroby odkleszczowej jest szczepionka. Można ją podać także dzieciom, które ukończyły 2. rok życia. Pełną i długotrwałą ochronę uzyskuje się po podaniu trzech dawek. O szczepieniu powinni pomyśleć przede wszystkim ci, którzy mieszkają lub wybierają się na wakacje tam, gdzie występują duże skupiska kleszczy. W Polsce są to: Podlasie, Mazury, Białowieża, Suwalszczyzna i Dolny Śląsk. Podróżując po Europie, natkniemy się na nie w krajach sąsiadujących z naszym na wschód i południe, a zwłaszcza w Austrii (tam szczepienia są obowiązkowe). Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych można w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży w Chojnicach mieszczącym się w Centrum Medycznym „GEMINI” ul. Młodzieżowa 35. Szczepienie poprzedza konsultacja lekarza medycyny podróży, warto zatem w trakcie wizyty u lekarza rozwiać wszelkie wątpliwości. W Centrum Medycyny Podróży można nabyć profesjonalne środki odstraszające owady, meszki, kleszcze, komary. Preparaty te zawierają odpowiednie dawki DEET.
Katarzyna Karpus
Centrum Medyczne „GEMINI”
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!