'Dlaczego radość tak wielka?'
„3 Maja – cóż to za data?” – zapytał Błażej Buława swoich kolegów obecnych na okolicznościowej akademii przygotowanej przez panią Marzenę Stolp, pana Rafała Kiedrowskiego i panią Anitę Krawczyk. Pytanie zabrzmiało nieco prowokacyjnie, bo dodał, że dla większości młodych ludzi to niewiele znacząca uroczystość. Właśnie! Dla większości.
Grupa młodych artystów, którzy zaprezentowali dzisiejszy program postarała się o to, byśmy należeli do chlubnej mniejszości znającej odpowiedź na tytułowe pytanie: „Dlaczego radość tak wielka?” Aneta Paszke uświadomiła nam, że Konstytucja 3 Maja to symbol wolności, symbol walki z tym, co niszczy kraj i ciągnie na dno, symbol nowoczesności. Zaapelowała też do nas, żebyśmy należąc do wspólnej Europy, uporządkowali nasze patriotyczne wartości i byli przede wszystkim Polakami, a „dumni swoją historią stali się Europejczykami”. Zbyt wielkie słowa? Nie, bo „Ojczyzna – to my sami”. My, nie jacyś oni. I dlatego tyle radości w wierszach. Dlatego tyle radości w piosenkach wyśpiewanych sercem przez Zosię i Weronikę. Dlatego tyle wiary w słowach piosenki zinterpretowanej z wielkim temperamentem muzycznym przez Wiktora Hejnickiego: ”Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją, ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!”. „A jak cię kto zapyta: Kto ty taki, skąd ty rodem?” Co odpowiesz? Już odpowiedziałaś, już odpowiedziałeś. Kiedy? Kiedy stojąc na baczność śpiewaliśmy
wspólnie, choć z pewną nieśmiałością w głosie: „Jeszcze Polska nie zginęła…” Dlatego radość tak wielka.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Jednym z istotnych praw wprowadzonych w Konstytucji 3-go Maja w 1791 roku był ustanowienie 20 % opodatkowania kleru katolickiego na rzecz utrzymania polskiego wojska. Do czasów ustanowienia Konstytucji kler nie płacił żadnych podatków i miał nieograniczoną kontrole nad swoimi majątkami. Także poprzez prawa Konstytucji 3-go Maja majątki kościelne podlegały nadzorowi rządu wykonawczego. Oczywiście chciwy kler katolicki, zachłanny na bogactwa nie chciał płacić podatków na utrzymanie wojska polskiego, ani nie chciał by rząd nadzorował ich majątki. Protesty hierarchów kościelnych spowodowały, że papież Pius VI rzucił klątwę na polską Konstytucje 3-go Maja i na wszystkich, którzy przyczynili się do jej zatwierdzenia. Polscy hierarchowie kościoła katolickiego i papież zwrócili się o pomoc w unieważnieniu Konstytucji 3-go Maja do cesarzowej rosyjskiej Katarzyny Wielkiej. W spisku z cesarzową rosyjską polscy hierarchowie katoliccy wraz z magnatami zawiązali konfederacje targowicką. Konfederacja targowicka została uhonorowana papieskim błogosławieństwem przez papieża Piusa IV jako chlebna walka o dobro wiary katolickiej i kościoła katolickiego w Polsce. W praktyce kler katolicki jedynie walczył by utrzymać nieograniczoną władzę nad kościelnymi majątkami i by mieć nieskrepowane możliwości łupienia społeczeństwa polskiego.
Oczywiście, konfederacji targowicka uknuta przez hierarchów polskiego kosciola katolickiego i magnatów doprowadziła do kompletnego rozbioru Polski i do zniknięcia Polski jako państwa na 123 lata.
Jednakże w czasie insurekcji kościuszkowskiej polskie sądy wydały wyroki śmierci za zdradę państwa dla kilkudziesięciu polskich kardynałów i biskupów katolicki, włącznie z prymasem. W wielu przypadkach wyroki powieszenia na szubienicy wykonano na biskupach i kardynałach, lecz cześć zdrajców skazanych na śmierć przez powieszenie znalazło ochronę po ucieczce do Rosji lub Prus.
Cieszy fakt, że młode pokolenia uczą się historii i honorują osiągnięcia naszych przodków. Mam nadzieje, że prawda historyczna o udziale kościoła katolickiego i jej hierarchów w zniszczeniu osiągnięć Konstytucji 3-go Maja i prowadzenie poprzez knucia kleru do rozbioru Polski nie będą zatajone przed młodymi pokoleniami polaków.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!