Noc w Muzeum 2014
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów - 17 maja 2014, Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum serdecznie zapraszają do udziału w specjalnie przygotowanym programie w godz. 18.OO – 23.OO.
Program:
18.00
Muzealna Noc w Chojnicach zainaugurowana zostanie przed Bramą Człuchowską tańcami dworskimi i plebejskimi wraz z Bractwem Rycerskim herbu Tur. Tancerze, zachęcając do wspólnej zabawy, wprowadzą nas tanecznym korowodem w wehikuł czasu, który poprzez zwiedzanie, nocne rozmowy i wędrówki po mieście, pozwoli przenieść się w różne epoki historyczne od czasów najdawniejszych do współczesności.
Zachęcamy m. in. do zwiedzania nowo otwartych wystaw w Bramie Człuchowskiej:
- Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji – wystawa poświęcona dziejom regionu, prezentująca najcenniejsze zabytki muzeum poddane pracom konserwatorskim po 2000 r.
- Tajemnice łużyckich brązowników i garncarzy – wystawa ze zbiorów archeologicznych muzeów we Wrocławiu, w Zielonej Górze, Koszalinie, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu oraz zbiorów własnych.
- Dziedzictwo kluczy. Słowo – obraz. Zamyślenie nad Tryptykiem Rzymskim Jana Pawła II – ekspozycja fotografii będących śladem podróży do Rzymu, przygotowana z okazji Uroczystości Kanonizacji Bł. Papieża Jana Pawła II.
18.30
Na młodych pasjonatów historii, lubiących nocne wyprawy po mieście w poszukiwaniu odpowiedzi na niecodzienne zagadki, czeka Terenowy quiz historyczny, w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach, a także uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Nagrodą za poprawne rozwiązanie quizu będzie możliwość sfotografowania się w salonie mieszczańskim w Bramie Człuchowskiej w strojach historycznych.
19.00
W epokę kultury łużyckiej (XIII - III w.p.n.e.), kiedy tętnił życiem gród w Biskupinie, wprowadzi nas Hanna Rząska - kurator wystawy Tajemnice łużyckich brązowników i garncarzy w Bramie Człuchowskiej. Zobaczymy tam okazy ceramiki guzowej, malowanej, inkrustowanej, naczynia zoomorficzne, ornitomorficzne, patery na pustych nóżkach, zabawki oraz obiekty odlane z brązu: biżuterię, naczynia, przybory i narzędzia. Wśród zabytków brązowych na uwagę zasługują przedmioty odkryte jeszcze w XIX wieku w okolicach Chojnic, m.in. naszyjnik kołnierzowaty ze skarbu z Rytla, czy naramiennik i bransoleta z Chojniczek.
20.00
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej zapewni Marcin Synak, zwracając uwagę na najstarsze i najcenniejsze zabytki działu historycznego, wśród nich, m.in.: skarb monet krzyżackich, militaria, obiekty obrazujące dzieje chojnickiego samorządu, rzemiosła, organizacji społecznych, w tym puchary brackie, czy XVIII-wieczny plan miasta z panoramą Chojnic. Zwiedzanie z autorem wystawy jest zawsze okazją do poznania mniej znanych szczegółów, tajemnic i ciekawostek o prezentowanych zabytkach.
21.00
Do artystycznej wędrówki po stylach i konwencjach współczesnej sztuki polskiej – miłośników, jak również przeciwników tej sztuki oraz osoby, które chciałyby tę niełatwą sztukę bardziej poznać, zaprasza do Baszty Kurza Stopa – Barbara Zagórska. Razem spróbujemy zrozumieć współczesnych artystów polskich, a nawet polubić ich twórczość.
22.00
Po zmierzchu wiele wrażeń estetycznych dostarczy nam Chojnickie Studio Rapsodyczne, które w nocnym plenerze przed Bramą Człuchowską zaprezentuje spektakl teatralny pt. Dziecko dla początkujących. Zobaczymy z pewnością koncertowo grany spektakl, który uzyskał I nagrodę na Konfrontacjach Teatralnych - Kępice 2010, kwalifikację na Widowisko 2010 i II nagrodę na 3.OFTS w Akademii Teatralnej w Warszawie w 2013 r.
17 maja 2014 chojniccy muzealnicy są do Państwa dyspozycji do godz. 23.00. Wstęp bezpłatny.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!