'Okres ogromnej euforii'
Tak czas pierwszych wolnych wyborów i okres przełomu wspomina były burmistrz Leszek Chamier Cieminski. Ci, którzy nie pamiętają tych czasów, mogą obejrzeć archiwalne zdjęcia autorstwa Zbigniewa Prochowskiego zgromadzone na wystawie pn. Chojnicki Przełom 1989 - 1991 r. Dziś w podziemiach kościoła gimnazjalnego miał miejsce wernisaż wystawy. Fotografie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Potem trafią do internetu i będą częścią większego projektu „Archiwa Przełomu”.
Chojnice wpisują się w 25-lecie święta wolności poprzez udział w projekcie, do którego udziału zachęcał prezydent Bronisław Komorowski. Na apel odpowiedział Zbigniew Prochowski. - To wystawa historyczna, która upamiętnia czas przełomu. Jakie emocje wówczas panowały, to widać na zdjęciach. Przeleżały na strychu, w piwnicy. Na apel prezydenta odkurzyłem je, by pokazać chojniczanom, szczególnie młodemu pokoleniu – mówił fotograf. Zdjęcia na ręce dyrektora Archiwum Prezydenta RP Janusza Kuligowskiego przekazał burmistrz Arseniusz Finster. - Nie powinno w archiwaliach zabraknąć Chojnic - powiedział włodarz.
Reklama | Czytaj dalej »
Dziś była okazja i do lekcji historii dla młodego pokolenia, i do wspomnień tych, którzy w przełomowych wydarzeniach uczestniczyli. Na zdjęciach co niektórzy mogli zobaczyć siebie sprzed lat. - To był okres ogromnej euforii i radości – wspominał burmistrz z tamtego okresu Leszek Chamier Cieminski. Stanisław Kowalik pamiętał zwycięstwo Solidarności: - Na 39 osób w radzie miejskiej 31 było z komitetu obywatelskiego, w tym ja. Rozpoczęliśmy batalię przemian. Trzeba było odwrócić wszystko do góry nogami – opowiadał ówczesny i jednocześnie aktualny radny.
Powyborcza euforia pozostała również w pamięci Ignacego Gintera, który po zwycięstwie wyborczym zasiadł w sejmowych ławach. Zanim to nastąpiło, nie było łatwo. Była ekspresowa kampania, zaledwie dwumiesięczna. - Esbecy pilnowali, byli na każdym spotkaniu. Na jednym w gminie Kęsowo był esbek, komendant posterunku, ja z kolegami, łącznie zaledwie 6 osób – opowiadał. W organizacji spotkań często pomagał kościół, który udostępniał salki. Z kolei były takie przypadki, że tych, którzy wieszali krzyże w szkołach czy instytucjach, spotykały represje.
Współorganizatorami wystawy są Chojnicki Dom Kultury i Urząd Miejski w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (50)
- Komentarze Facebook (...)
50 komentarzy
Nareszcie
Sami
Zostaliśmy
Złodziejami
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!