Niedziela, 26 Maja 2024 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Mieszkania za 5 % wartości. - To populizm - ocenia burmistrz

Krzysztof Haliżak.

Krzysztof Haliżak.

Skoro działki na rzecz diecezji można sprzedać z 95-procentową bonifikatą, to czemu nie mieszkania komunalne? Z takiego założenia wyszedł radny Krzysztof Haliżak. - To populizm – ocenia burmistrz Chojnic.

Zanim radny opozycji złożył wniosek o zmianę wysokości bonifikaty na sprzedaż mieszkań komunalnych z 50 % do 95 %, poprosił o uzasadnienie czemu działki przy konwikcie zostaną sprzedane Diecezji Pelplińskiej tak tanio. Powstać ma tam budynek dydaktyczny na potrzeby Wspólnoty Szkół Katolickich. - To szkoła publiczna, a inwestycja wpłynie na poprawę jakości kształcenia. To mała działeczka, na której nic innego by nie powstało – argumenty przytaczał Arseniusz Finster. Poza tym wskazywał, że miasto stosowało już takie bonifikaty, m.in. dla Spółdzielni Mieszkaniowej. Radny Haliżak w uzasadnieniu uchwały o zbyciu nieruchomości wyczytał, że bonifikatę można udzielić osobie fizycznej, która prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą itd. na cele niezwiązane z działalnością zarobkową. - To wszystko ma miejsce w ramach gospodarstwa domowego. Skoro mówimy, że szkoła powinna się rozwijać, to trzeba mieć na myśli także rodziny – argumentował Krzysztof Haliżak. A do tego taka zniżka, zdaniem rajcy, usprawniłaby sprzedaż mienia komunalnego. - Wpływy byłyby mniejsze, ale pewniejsze – dodał.

Reklama | Czytaj dalej »

Suchej nitki na pomyśle nie zostawił Arseniusz Finster. - To kuriozalny i populistyczny pomysł. Kto jest właścicielem mieszkań? – zwrócił się do radnego. - Chciałbym zwrócić uwagę, że nie jest pan nauczycielem i to nie jest lekcja – odparł Haliżak. Burmistrz chciał wykazać, że właścicielem mienia komunalnego jest ogół mieszkańców. - A co z tymi, którzy wybudowali domy i wzięli kredyty? 50 % to tak daleko idący upust. To miara uczciwości. Znajdzie pan poklask, ale to doprowadzi do ruiny. Pan jako singiel tu strzela, z nikim to nie było konsultowane – ocenił Finster. Te argumenty podzielił również Bartosz Bluma, który będąc w opozycji, często głosował podobnie jak Haliżak. Wniosku nie poparł właśnie z szacunku do tych obywateli, którzy nie mieszkają w komunalnych lokalach. Grzegorz Wirkus apelował o wycofanie wniosku, a Kazimierz Drewek zapraszał na dyżur komisji mieszkaniowej by skonfrontować się z tymi, którzy na mieszkania czekają.

- Nie ma sprawiedliwości. Zaopatrując się w lumpeksie portki kupuję w poniedziałek za 10 zł, a w piątek są już za 2 zł – porównał radny z Nowej Prawicy. Za metaforę zdecydowanie nie na miejscu uznał ją radny Wirkus. Tym bardziej że zasoby komunalne są dobre wspólnym. Natomiast pomysłodawca wniosku zachęcił, by przyjrzeć się miastom, które takie bonifikaty zastosowały. Są to m.in. Gdańsk, Wrocław czy Zawiercie.

Za wnioskiem był tylko jego inicjator. Dwóch radnych PiS wstrzymało się od głosu, a 16 odrzuciło pomysł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~Marcin Dobaj
PO do Euro parlamentu wysokie poparcie od Chojnickich wyborców miało a w Tygodniku Wprost co ,w ostatnim czasie się ukazało?????????????. Donald Tusk bez zastanowienia powinien dymisjonować ministrów a Chojnickiej Platformie Obywatelskiej za nich powinno być wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. A ja już wspominałem że PO to czyste AWS które polskim przedsiębiorcom nie sprzyja ani polskim w kraju chcącym pracować bezrobotnym pracownikom a na wykup własności ze skarbu państwa to na obco krajowców do 2016 czeka. Dokładnie widzę to otwarcie w programie,, Państwo w państwie"
23 Czerwca 2014, godzina 13:13
Oceniono 10 razy 10
~Marcin Dobaj
Na burmistrza miasta Chojnice jeśli byście mnie wybrali to obniżki ceny zakupu mieszkania z 50% na 10% doczekali bo ja poniższe wspomniane argumenty dotyczące ceny mieszkania biorę stanowczo pod uwagę . Bo wysokie 50% wartości mieszkań dotychczasowe przecież widać bez zastanowienia jak odstraszają klientów a temu należy również zapobiegać.
20 Czerwca 2014, godzina 13:35
Oceniono 10 razy 8
~mieszkanka zgm
Mieszkam w mieszkaniu komunalnym i płace czynszu 1400 z mediami zima czyli przez 7 m-cy w roku.Mieszkania komunalne maja byc dla ludzi biednych?! Prosze porównac społdzielnie mieszkaniową. Takie jak moje mieszkanie czynsz z mediami 650 zł cały rok . Sprzedawano za przysłowiową 1 a teraz po 35 latach płacenia mam wydać 150 tyś. Czy to jest ok. Zawyza sie wartosc mieszkania ,bo przeciez jest bez wat i 50 % bonifikaty. Tylko bez niej moje mieszkanie jest warte na wolnym rynku tylko 30 tys wiecej. Gdzie moj wkład w rozwój zgm 35 lat czynszu. Już dawno kupiłam to mieszkanie. Teraz tylko są coraz droższe czynsze i nic więcej.Nic sie nie robi ,mawet zgody nie wydają na okna i drzwi bo musieliby dołożyć 50 %.Teraz warto kupić dom ,ale przy mojej gromadce nawet gdybysmy zarabiali 10 tys co w Chojnicach jest nie realne i tak nie dostaniemy kredytu.Musimy sie wiec meczyc ,plakac i placic na nie swoje tylko na utrzymanie pracowników i prezesa zgm.
20 Czerwca 2014, godzina 13:11
Oceniono 10 razy 8
~Marcin Dobaj
Drodzy mieszkańcy czynsze mieszkaniowe w Chojnicach są bardzo wysokie. A prezes nie musi przecież zarabiać 16 tyś. zł na miesiąc. Szwagier prezesa jest szefem rady miasta i był przeciwny likwidacji ZGM. Teraz tak nie dawno w budynkach ukazały się ogłoszenia że w mieszkaniach ZGM będą wymieniane wodomierze przez Zakład Instalacji Sieci Sanitarnych Wodno. Kanalizacyjnych. CO. Gaz.
Mirosław Janowski
Mieszkańcy Chojnic nie wykupujcie teraz mieszkań za 50% dopóki nie opadnie do góra brutto 10% tak jak w innych miastach. A burmistrz Arseniusz Finster nie będzie brał również pod uwagę co do ceny mieszkania wysokości bezrobocia , ilości wynagrodzenia oraz przeciętnego dochodu mieszkańca w mieście Chojnice. Jak i ile mieszkaniec włożył już pieniędzy w dane mieszkanie te argumenty powinny być na pierwszym planie co do ceny mieszkania.
20 Czerwca 2014, godzina 12:40
Oceniono 14 razy 12
~Jarek
Ciekawe,że w innych miastach dało się sprzedać mieszkania z REALNYM upustem a w Chojnicach " pies ogrodnika" . Zapraszam do mojego mieszkania, mieszkam tu od 40 lat, sam zamontowałem c.o ciepłą wodę, ociepliłem, wymieniłem wszystkie media zrobiłem łazienkę i teraz mam je kupić za 100tyś po upuście ( przed całą akcją burmistrza miało mnie kosztować 50tyś) . Ciekawe że nikt nie buntował się jak Spółdzielnia sprzedawała mieszkania za 1zł.
20 Czerwca 2014, godzina 11:50
Oceniono 7 razy 3
~Zbigniew Opas
W Chojnicach wiele rodzin czeka na przydział mieszkania komunalnego. Tymczasem ZGM zamiast przydzielać mieszkania ludziom niezamożnym, sprzedaje lokale na wolnym rynku, w dodatku bez zgody Rady Miejskiej.
Poniższy przykład pokazuje jak władza dba o ludzi niezamożnych.

Zgodnie z Art. 18 ust. 2 pkt 9 litera a Ustawy o Samorządzie ( tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645 i poz. 1318) do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony …

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnicach ogłosił przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż na własność lokalu mieszkalnego nr 13 przy ul. Człuchowskiej 21 (Czas Chojnic, z dnia 27.03.2014).

Z przeprowadzonej przeze mnie analizy Uchwał podjętych przez Radę Miejską Chojnic wynika, że Rada nie podjęła Uchwały w sprawie sprzedaży w/w lokalu.
Wobec powyższego zachodzi uzasadnione podejrzenie przekroczenia uprawnień przez Prezesa ZGM oraz nie dopełnienia obowiązków przez członków Rady Nadzorczej i Burmistrza jako Zgromadzenia Wspólników. Lista oczekujących na mieszkanie komunalne w Chojnicach zawiera 170 rodzin żyjących w trudnych warunkach (na podst. Gazety Pomorskiej z dnia 11.01.2013 roku). W mojej ocenie sprzedaż lokalu mieszkalnego w ramach przetargu nieograniczonego jest szczególnie szkodliwa dla interesu publicznego, bo ogranicza dostęp do mieszkania komunalnego ludziom niezamożnym.
Dziwi w tej sprawie bierna postawa Urzędu Miasta Chojnic, za którego pracę odpowiada p. Robert Wajlonis jako Dyrektor Generalny.
18 Czerwca 2014, godzina 12:09
Oceniono 14 razy 6
~Koneser
Z informacji uzyskanych przez Radio Weekend od burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera wynika, że większość wskaźników znacznie przekraczała normy dla wód w najgorszej, piątej klasie czystości.
18 Czerwca 2014, godzina 11:04
Oceniono 6 razy -2
~misiek
żeby kupić takie mieszkanie w zgm to musisz w takiej kamienicy zainwestować drugi kapitał czyli najpierw kupujesz mieszkanie za 200tyś pózniej tyle musisz włożyć w remont kamienicy w której mieszkasz. Więc cieszcie się ludzie z tego ze macie ciepłe mieszkanie w bloku. Myślę że taki pan co brał kredyt na mieszkanie w bloku nie wydał 400tys tylko co najmniej 200 lub mniej.
18 Czerwca 2014, godzina 10:24
Oceniono 9 razy -1
~misiek
Ludzie wy w ogóle widzieliście kamienice zgm ?
18 Czerwca 2014, godzina 10:20
Oceniono 10 razy 10
~KUMOTERSTWO Z KLECHAMI ?
jak w Polsce ma być dobrze skoro wszędzie się kradnie kombinuje itp
18 Czerwca 2014, godzina 09:48
Oceniono 10 razy -4
~jotdwatrzy
Trzeba było poczekać. Ja też kupiłem pewną rzecz w sklepie a na następny dzień ona potaniała i do głowy mi nie przyszło że sklep ma mi zwrócić część pieniędzy.
18 Czerwca 2014, godzina 08:32
Oceniono 9 razy 9
~gość
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Czerwca 2014, godzina 23:38
Oceniono 18 razy -12
~jotdwatrzy
Skoro te działki przy konwikcie nie nadawały się na nic innego to śmiało można było je sprzedać w przetargu, przecież nikt inny jak "katolik" by ich nie kupił prawda? A może jednak nieprawda? Nie, burmistrz i ksiądz nie mogą kłamać.
17 Czerwca 2014, godzina 23:35
Oceniono 12 razy 6
~gosc
popieram radnego Haliżaka ,za taka bonifikate decyduje sie natychmiast na wykup,
17 Czerwca 2014, godzina 22:23
Oceniono 15 razy 7
~gość
polecam blog Jacka Studzińskiego napisał świetny tekst
17 Czerwca 2014, godzina 22:04
Oceniono 12 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 434.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 503.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.00 428.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.68 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.40 502.36 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-26 17:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?




Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij