Radni przyjęli strategię rozwoju gminy
Józef Kołak z certyfikatem potwierdzającym nabycie umiejętności w zakresia planowania i zarządzania strategicznego jako członek zespołu ds. strategii.
Po mieście i powiecie przyjęto także strategiczny dokument dla gminy Chojnice. Radni byli w tym punkcie jednomyślni. Strategia będzie obowiązywała do 2025 roku.
W gminie stawiają na turystykę wodną, szczególnie kajakową, oraz rowerową. - Żeglarstwo jest na tyle silne, że nie musi się tak promować. Charzykowy są znane dzięki sukcesom sportowym – mówił dziś na sesji radny Józef Kołak, który był członkiem zespołu pracującego nad strategią pod okiem Marka Jefremienko. Przystanie kajakowe mają powstać dzięki udziałowi gminy w programie „Kajakiem przez Pomorze”. Jednym z celów nakreślonych w strategii jest wykreowanie marki gminy Chojnice.
Reklama | Czytaj dalej »
Strategia rozwoju gminy Chojnice
Inna z uchwał dotyczyła Zaborskiego Parku Narodowwego, a ściśle możliwości używania silników spalinowych przy przepływaniu pod mostem zwodzonym w Małych Swornychgaciach. Rajcy pozytywnie zaopiniowali użycie pomocniczych silników na 50-metrowym odcinku Brdy od mostu w stronę jeziora Długiego. - Projekt zmian musi być konsultowany również z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Wówczas sejmik wojewódzki może podjąć stosowną uchwałę – wyjaśnia Mariusz Grzempa, kierownik Zaborskiego Parku Narodowego.
Gminni rajcy wyrazili też zgodę na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania dla ok. 30 hektarów w Topolach. - Mamy kilku potencjalnych inwestorów – zdradził wójt Zbigniew Szczepański. Procedury planistyczne potrwają ok. 8-10 miesięcy. Jednym z punktów sesji była prezentacja programów i środków unijnych, z których korzystała gmina za pośrednictwem LGD Sandry Brdy i LGR Morenka, którym szefuje Grażyna Wera-Malatyńska.
Dziś na sesji uroczyście rozstrzygnięto trzy konkursy na szczeblu gminnym: Piękna Wieś, Piękna Zagroda Nierolnicza oraz rolnicza. Najpiękniejszą wsią w tym roku jury uznało Chojniczki, przed Kłodawą i Zbeninami. Zgłoszeń do tej kategorii było aż 10. Celina i Andrzej Jarmoch z Ogorzelin jako jedyni zgłosili swoje gospodarstwo rolne i zostali laureatami. W kategorii nierolniczych konkurencja była większa. Trzy miejsca i wyróżnienia przyznano następującym osobom:
I Katarzyna i Zbigniew Zielińscy z Klawkowa
II Marzena i Marek Łangowscy z Angowic
III Aneta i Andrzej Kujawscy z Ogorzelin
Wyróżnienia: Danuta i Zbigniew Szupke z Angowic, Danuta i Zbigniew Leszczyńscy z Kłodawy
Urodzinowy akcent miał miejsce na początku sesji. Sto lat radni i sołtysi odśpiewali Marioli Pażontce Lipińskiej, która szefuje sołectwu Pawłówko - Lipienice.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
"DRAG NACH OSTEN"
Pobudowana w zeszłym roku turystyczna trasa rowerowa jest niskiej jakości, we wielu miejscach jest ekstremalnie niebezpieczna (na przykład, z przejazdami na druga stronę skonstruowanych w miejscach z ograniczoną widocznością na zakrętach szosy), lub z kompletnie znikającą trasą rowerową na najbardziej niebezpiecznych odcinkach (jak na przykład w rejonie mostu przez Strugę Siedmiu Jezior, gdzie szosa zwęża się tuż za zakrętem i trasa rowerowa znika na kilkaset metrów).
Jeżeli władze i urzędnicy gminy chojnickiej nie potrafią stworzyć bezpiecznej i funkcjonalnej trasy rowerowej w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach rejonu jeziora Charzykowskiego, to raczej nie będą w stanie wykonać poprawnie swojej pracy i nowych inwestycji i w innych rejonach gminy mniej uczęszczanych przez turystów.
Mottem władz i urzędników gminy chojnickiej może być stwierdzenie, że są w stanie spieprzyć marnując przy tym olbrzymie ilości pieniędzy każdą nowo budowaną turystyczną trasę rowerową jak i kajakową.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!