Czwartek, 19 Maja 2022 | Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

'Wszystko jest w najlepszym porządku'

Podczas imprezy na powitanie wakacji w parku odbył się konkurs wędkarski.

Podczas imprezy na powitanie wakacji w parku odbył się konkurs wędkarski.

- 3 lipca pobraliśmy próbki do badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych. Próbki zostały pobrane z pięciu miejsc, tj. duży zbiornik przy fontannie, zbiornik numer 2, który był wypompowany, rów, dolot z alei Brzozowej i Działkowej. Myślę, że miejsca te nie budzą kontrowersji – poinformował burmistrz Arseniusz Finster.

 

Od awarii w miejskim zieleńcu minęły ponad 3 tygodnie, jednak dopiero teraz urzędnicy postanowili sprawdzić parametry mikrobiologiczne (E. Coli i Enterokoki kałowe). - Wcześniej nie było takiej potrzeby. Po co mieliśmy badać zawartość ścieku w ścieku? – pyta retorycznie włodarz miasta.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Od feralnego zdarzenia stawów w parku Tysiąclecia bacznie doglądają miejskie służby. - Regulują zapory, woda jest mieszana, żadne ryby nie padły od tego czasu, kiedy zmieniliśmy wodę w drugim zbiorniku – mówi Arseniusz Finster. Zdaniem włodarza ryby są w bardzo dobrej kondycji, co można było zaobserwować podczas konkursu wędkarskiego organizowanego na jednym ze zbiorników przez Młodzieżową Radę Miejską.

Mimo to, jak sam przyznaje, codziennie budzi się z myślą, aby sytuacja w parku nie powtórzyła się. - Gdyby to się stało, to byłoby naprawdę źle i wówczas będę wyciągał jak najdalej idące konsekwencje wobec pana prezesa Miejskich Wodociągów i dyrektora wydziału komunalnego. Bo za te cieki, czyli jeziorka i rów, odpowiadamy my jako miasto. I za czystość tej wody, i za zagrożenia, i za zapachy, i inne skutki, które mogą się wydarzyć – mówi burmistrz.

 

Zapobiec podobnym incydentom w przyszłości ma przebudowa newralgicznego punktu przy ulicy Zakładowej, gdzie ścieki przelały się do deszczówki, a także czujność urzędników. - Na przestrzeni tych ostatnich lat, poza dwoma incydentami z ulicą Sobierajczyka, gdzie wpadło nam trochę kałowych i E. coli więcej niż norma, to mieliśmy wodę jak na kąpieliska pierwszej i drugiej klasy czystości. Natomiast cały czas w odniesieniu do tego zdarzenia kontestujemy wyniki badań tego co wpuściliśmy do parku, czyli ścieków. Trudno, żeby coś było w jakiejś klasie czystości, jeżeli to były ścieki. Jestem przekonany, że teraz wyniki będą lepsze. Życzyłbym sobie i nam wszystkim, aby były w granicach normy – mówi Finster.

 

Najdalej w sierpniu włodarz miasta zamierza wykąpać się w jednym ze zbiorników w parku Tysiąclecia. Czy woda po awarii "wzbogaciła" się o metale ciężkie, przekona się na własnej skórze, bo pieniędzy podatników nie zamierza wydawać na kompleksowe badania. - Nie ma ognisk metali ciężkich. Ani Mostostal ani Zremb nie piaskują - przekonuje Finster. - Może je pani sfinansować z własnej kieszeni, jak ma pani ochotę je zrobić – burmistrz odpowiada na pytanie reporterki chojnice24.pl.

 

Wyniki badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych będą znane pod koniec tygodnia. - Ja apeluję o to, aby chojniczanie zachowywali się zupełnie normalnie. A tak się zachowują. Są w parku, ćwiczą, biegają, bawią się dzieci. Wszystko jest w najlepszym porządku – mówi włodarz.

 

Optymizmu Finstera nie podziela Jacek Studziński z Projektu Chojnicka Samorządność, który kilkarotnie prosił o wyłączenie wodotrysków. Członek stowarzyszenia uważa, że te rozpylają niebepiecznie dla zdrowia, a nawet życia drobnoustroje chrobotwórcze. 26 czerwca złożył w Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie stwarzania zagrożenia epidemicznego za sprawą wodotrysków rozpylających wodę zanieczyszczoną ściekami komunalnymi. - Postępowanie jest w toku - informuje oficer prasowa chojnickiej policji Magdalena Stolp.

 

Wyniki badań pod kątem zawartości substancji ropopochodnych

1

2

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Big Cyc
Kontestacja, kontestacja
Dla Finstera na wakacjach
A w Ratuszu wszyscy grzeczni
Uczesani i bezpieczni
11 Lipca 2014, godzina 08:57
Oceniono 10 razy 4
~~~
jeżeli istnieje chociaż podejrzenie, że woda jest niebezpieczna dla użytkowników parku - należy zamknąć wodotryski. przecież obok nich są dwa place zabaw, kto chciałby ryzykować zdrowiem dzieci. Moje dzieci były tam dzisiaj, ale podczas tegorocznych wakacji nie zobaczą ani jednego z parkowych miejsc do zabaw, chociaż je lubią. Nie będę ryzykować, a może znowu jakiś urzędniczyna czegoś nie dopatrzył, coś zaniedbał, coś przemilcza dla zachowania nie wiadomo czego. I wszystko rozpłynie się, winnych nie będzie, czyli samo życie ...
10 Lipca 2014, godzina 22:42
Oceniono 25 razy 19
~PO CO NAM OBECNY BURMISTRZYNIO a.f. JAK NAM SZAMBO W PARKU WYWALIŁO
...,...ARUŚ.,...
10 Lipca 2014, godzina 17:36
Oceniono 17 razy 9
~kolejne potknięcie jak z panią Wojciechowską, he, he, he
Myślę, że pan burgermajster myląc znaczenie słów w końcu powiedział CAŁĄ PRAWDĘ o tym, że cały czas NEGUJE, KWESTIONUJE I ZAPRZECZA FAKTOM, że woda w stawach parkowych wielokrotnie przekracza normy i STANOWI ZAGROŻENIE DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA.
10 Lipca 2014, godzina 16:20
Oceniono 16 razy 8
~kopista
Ciekawe spostrzeżenie na blogu Marcina Wałdocha:http://polityka-chojnice.blogspot.com/
Burmistrz mówi (od 4:15) "My cały czas w odniesieniu do tego zdarzenia kontestujemy wyniki badań tego co wpuściliśmy do parku, czyli ścieków." Czy pan Finster rozumie znaczenie czasownika "kontestować"? Kto przeprowadza badania i czy to publiczne stwierdzenie burmistrza nie podważa wiarygodności tego podmiotu?


Słownik synonimów i antonimów
» czasownik kontestować
synonimy: kontestować, kwestionować, negować, podważać, stawiać pod znakiem zapytania, wątpić, zaprzeczać, zbijać
» czasownik kontestować
synonimy: buntować się, frondować, kontestować, oponować, protestować, przeciwstawiać się, sprzeciwiać się
antonimy: nie sprzeciwiać się, nie protestować

10 Lipca 2014, godzina 16:13
Oceniono 12 razy 4
~do aaa
Fontanna na rynku jest poddawana okresowej konserwacji i myciu. Ponadto woda jest na bieżąco dezynfekowana i podawane są środki przeciw glonom.
Tego nie można powiedzieć o wodotryskach w parku, które rozpylają wodę zanieczyszczoną ściekami. Pan Jacek Studziński wielokrotnie temat fatalnej wody w parku podnosił. Z resztą nie On jeden. Tak więc nie o wybory tu chodzi co o autentyczną troskę o zdrowie i życie ludzi. Temat upolitycznia burmistrz Finster, któremu najzwyczajniej brak wyobraźni i roztropności. No i oczywiście argumentów merytorycznych.
10 Lipca 2014, godzina 16:08
Oceniono 14 razy 6
~Jakiś tam aaa
walnij się oburącz w ten głupi łeb.Poproś kumpla a walniecie łopatą.
10 Lipca 2014, godzina 16:03
Oceniono 11 razy -1
~Jakiś tam aaa
walnij się oburącz w ten głupi łeb.Poproś kumpla a walniecie łopatą.
10 Lipca 2014, godzina 16:03
Oceniono 11 razy -1
~Ma
rację Jacek Studziński aby wyłączyć te dwie rozpylarnie drobnoustrojów chorobotwórczych.
10 Lipca 2014, godzina 15:59
Oceniono 12 razy 2
~aaa
Ja bym też zamknął fontannę w mieście, no bo jak jakiś gołąb zanieczyści tam wodę swoimi odchodami i zostanie to rozpylone w centrum miasta to aż strach pomyśleć jaka epidemia nam wybuchnie! W ogóle bym wyłączył wszystkie wodotryski w mieście, włącznie z tymi w parku wodnym!

Niech pan Studziński zajmie się czymś pożytecznym, a nie zawalaniem policji niepotrzebną robotą papierkową. Przyjdą wybory i zweryfikują Pana i całe to wasze ugrupowanie. Ten portal w ogóle nie odzwierciedla nastrojów w mieście - wiadomo za kim są. Wystarczy wstukać w www.pchs.pl i zobaczyć co wyskoczy
10 Lipca 2014, godzina 15:51
Oceniono 19 razy -1
~Myj ręce aby
nie obdarowywać i być obdarowanym drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Co powinien zalecać Sanepid i lekarze Chojniczanom ??? MYJCIE CODZIENNIE DOKŁADNIE CAŁE CIAŁA I PRZEPIERAJCIE ODZIERZ bo rozpylone drobnoustroje chorobotwórcze przenikają wszędzie.

To że nie zalecają a burmistrz twierdzi ze wszystko jest w najlepszym porządku to już inna sprawa.
10 Lipca 2014, godzina 15:44
Oceniono 11 razy 5
~Ooo
Ciekawe linki. Ooo...
10 Lipca 2014, godzina 13:02
Oceniono 4 razy 0
~Przezorny
Czynniki ryzyka i działanie na człowieka są pomijane do czasu kiedy to np. ktoś stanie się roślinką bo akurat jego lub jego dziecko dopadło jakieś choróbsko z rozpylonych ścieków.
Co zrobią wtedy wszyscy odpowiedzialni za bagatelizowanie zagrożenia?
10 Lipca 2014, godzina 09:29
Oceniono 13 razy 7
~Czynniki ryzyka i działanie na człowieka
Fragmenty z publikacji o której mowa w komentarzu z 09 Lipca 2014, godzina 14:26:
Wśród szkodliwych czynników biologicznych występujących w typowej miejskiej oczyszczalni ścieków, na które narażeni są pracownicy, wyróżnia się: wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki, pasożyty, oraz aerozol zawieszony w powietrzu, w którym między innymi występują endotoksyny i glukany.


Poniżej przedstawiam krótką listę (dotyczącą tylko pierwszych 8 wymienionych przez autorów czynników ryzyka) potencjalnego szkodliwego działania na organizm człowieka.
zapalenie wątroby, zapalenie jelit: biegunka, wymioty, zapalenia układu oddechowego, angina, gorączki, zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, paraliż, zapalenie wątroby, stany zapalne skóry z wysypką, biegunka, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia (grupa B), zatrucia jelitowe enterotoksyną białkową, zgorzel gazowa z rozpadem tkanek, zapalenie tkanki łącznej, posocznica;


Warto też pamiętać o tym, że biologiczne czynniki ryzyka mogą działać w sposób bezpośrednio niewidoczny, z opóźnieniem, a czasami z bardzo dużym opóźnieniem. Wiedza jest podstawą racjonalnego działania. Zachęcam więc do lektury i do samodzielnych wniosków.
10 Lipca 2014, godzina 08:28
Oceniono 11 razy 7
~zuczek malutki
Jak to co? Kontynuowac swoja bardzo dobra robote dla dobra nas i naszego miasta.
10 Lipca 2014, godzina 06:54
Oceniono 21 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 449.00 DKKDKK 61.30 63.10
EUREUR 459.00 472.00 RUBRUB 4.50 6.30
CHFCHF 444.00 459.00 NOKNOK 44.00 45.80
GBPGBP 540.00 555.00 SEKSEK 43.50 45.30
Aktualizacja: 2022-05-19 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 437.79 445.00 DKKDKK 61.95 62.72
EUREUR 463.78 469.00 RUBRUB 4.60 6.30
CHFCHF 448.55 456.00 NOKNOK 44.70 45.52
GBPGBP 545.53 552.00 SEKSEK 44.12 44.88
Aktualizacja: 2022-05-19 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
Ceny paliw2022-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 7.31 zł 8.12 zł 7.19 zł 3.46 zł
Circle K 7.25 zł - 7.14 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.25 zł - 7.15 zł 3.45 zł
MZK 7.39 zł 7.69 zł 7.11 zł 3.39 zł
Orlen 7.29 zł 7.79 zł 7.19 zł 3.46 zł
PKS 7.25 zł - 7.13 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij