Sobota, 20 Sierpnia 2022 | Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mz

'Koniec tolerowania brudasów'

Dal niektórych wyjściem jest podrzucenie swoich śmieci do ogólnodostępnych śmietników.

Dal niektórych wyjściem jest podrzucenie swoich śmieci do ogólnodostępnych śmietników.

W gminie Chojnice urzędnicy sprawdzają jak z realizacji ustawy śmieciowej wywiązują się letnicy. Na 50. skontrolowanych właścicieli domków letniskowych w Swornychgaciach 15. nie miało pojemników na śmieci. - W środę odbędzie się rekontrola w asyście policji – uprzedza wójt Zbigniew Szczepański.

 

Kto do środy nie podpisze umowy na wywóz śmieci, na wyrozumiałość liczyć nie może. Argument, że dopiero co zaczął urlop i nie zna prawa może schować sobie do kieszeni. - Zamiast upomnień będą mandaty. W przypadku nieprzyjęcia mandatu sprawy będą kierowane do sądu. Czas proszenia, pobłażania, tolerowania ludzkiej głupoty, tolerowania brudasów po prostu w gminie Chojnice musi minąć – zapowiada Zbigniew Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Przypomnijmy, właściciele domków letniskowych na terenie gminy Chojnice zgodnie z ustawą o utrzymaniu ładu i porządku oraz gminnym regulaminem muszą swoje nieruchomości wyposażyć w pojemniki w okresie od maja do końca września.

 

Kontrola w Swornychgaciach szczególnie poruszyła włodarza jednej z najpiękniejszych gmin w Polsce, jak sam o niej mówi. - Tak się składa, że jeden z szacownych, znaczących przedsiębiorców z gminy Chojnice tworzył nowe prawo podczas wczorajszej kontroli w Swornychgaciach twierdząc, że tylko jego logika jest właściwa i on, kiedy wozi swoje śmieci na teren gminy tam gdzie mieszka, żadnych umów nie podpisze – relacjonował wójt. - Jeśli ten znaczący przedsiębiorca z gminy Chojnice do mnie się zgłosi, to ja za niego ten podatek śmieciowy zapłacę – dodał Szczepański.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~ixi
@Charzy

Chętnie odpowiem. Jeśli kogoś stać na "dwa domy", czy oznacza to, że powinien płacić z tytułu swojej zamożności więcej niż inni? Główną zasadą ludzi, którzy do swojego statusu materialnego doszli własną ciężką pracą (więc nie urzędników na kierowniczych stanowiskach, którzy dostali stanowiska i pieniądze z nadania) jest to, że pieniądze szanują. Tyle lekcji światopoglądowej.

Teraz do rzeczy. Dlaczego posiadacz dwóch domów ma płacić za "wywóz śmieci" z terenu nieruchomości, która jest w danych czasie niezamieszkała? Dopuszcza taką sytuację ustawa zwana pospolicie "śmieciową" i szczegółowo omawia to dotyczący ustawy komentarz. Polecam lekturze.

Stąd moje oburzenie chamskim, bezczelnym i zwyczajnie prostackim straszeniem podatników, jakie uskutecznia wójt mówiąc, że będzie wlepiał mandaty wszystkim, którzy umowy na wywóz nie posiadają bez względu na tłumaczenie. Twierdzi przy tym, że pozwala mu na to ustawa, co jest oczywistym mijaniem się z prawdą. Po prostu słoma z butów, wieś tańczy i śpiewa.

Pan wójt zbyt okrzepł na stanowisku. Myśli, że stanowisko to władza i może grozić wszystkim od małych do dużych. Ten czas się powoli kończy i przyjdzie przełknąć piwo, którego się naważyło. Tutaj polityczne wpływy nie pomogą.
13 Lipca 2014, godzina 20:42
Oceniono 22 razy 16
~Charzy...
Dziwi mnie fakt, że mając 2 domy nie stać PANI/PANA na kosz na śmieci ... Co to za targi i komentarze! Mam dom, mam kosze na śmieci CAŁY ROK ! Jezu ludzie o co wam chodzi ? O czystość otoczenia i lasów czy o o parę złotych w kieszeni?! Żenada ! Popieram działanie Wójta - i proszę - żadnej litości dla tych co tak kombinują.
13 Lipca 2014, godzina 14:07
Oceniono 15 razy 3
~mika
do wszystkich "oburzonych" ,ze smieci trzeba " pakować" do pojemników na śmieci-mam pomysł ,nikt nie będzie was "zmuszał" do opłat za pojemniki jesli sami będziecie w porządku i śmieci będą trafaiły tam gdzie ich miejsce!!!!!

- w każdej letniskowej wsi gmina " podstawi" pojemniki zbiorcze a wy zapłacicie np. po 10 zł za miesiąc w sezonie /od maja- wrzesnia/
- wasze "wyprodukowane " śmieci w czasie pobytu na działce zabierzecie do pojemników przydomowych, w waszych miejscach zamieszkania /a nie będziecie wyrzucać ich z okien samochodów ,do przydrożnych rowów/
- wielu "sezonowych" mieszkańców takich miejscowości wypala te śmieci w swojej konstrukcji "kozach" i smrodzi jak np. w Charzykowach-zresztą tu nawet przez cały rok tak robią
12 Lipca 2014, godzina 18:44
Oceniono 10 razy -4
~mika
do wszystkich "oburzonych" ,ze smieci trzeba " pakować" do pojemników na śmieci-mam pomysł ,nikt nie będzie was "zmuszał" do opłat za pojemniki jesli sami będziecie w porządku i śmieci będą trafaiły tam gdzie ich miejsce!!!!!

- w każdej letniskowej wsi gmina " podstawi" pojemniki zbiorcze a wy zapłacicie np. po 10 zł za miesiąc w sezonie /od maja- wrzesnia/
- wasze "wyprodukowane " śmieci w czasie pobytu na działce zabierzecie do pojemników przydomowych, w waszych miejscach zamieszkania /a nie będziecie wyrzucać ich z okien samochodów ,do przydrożnych rowów/
- wielu "sezonowych" mieszkańców takich miejscowości wypala te śmieci w swojej konstrukcji "kozach" i smrodzi jak np. w Charzykowach-zresztą tu nawet przez cały rok tak robią
12 Lipca 2014, godzina 18:44
Oceniono 5 razy -1
~reklama gminy
Czy akademia zeglarska od maja ma podpisana umowe na smieci to powinno interesowac Wojta a nie wyglaszac proroczych wizji <<WIERZE W MATEUSZA<<
12 Lipca 2014, godzina 09:42
Oceniono 27 razy 23
~maria
Kochany Panie Wójcie, nie wiem czy ustawa czy regulamin wprowadził tak beznajdziejny obowiązek.Nie jest to mały koszt a człowiek przecież ,przynajmniej na dzień dzisiejszy, nie może być w 2-ch miejscach jednocześnie. No jeżeli ma płacoić za 5 miesięcy za domi letniskowe, bo rozumiem, ze uważa się ze tam właściciel przebywa, to nie może być jednocześnie w miejscu stałego zamieszkania. Pan zwyczajnie nie rozumie, że przestaje nas być stać na te wszystkie opłaty!!!!!
Rozumiem, że należy to uregulować ale nie taką grabieżcza polityką i podwójnie pobierać opłaty(nawet gdyby to było wykonywane bazbłędnie). Ludzie pracujący mają mało urlopu i wątpliwie czy siedzą tam chociaż miesiąc. Czy tego nie można jakoś załatwić po ludzku???
Cały żart polega też na tym,że mając domek letniskowy a kak wcześniej wspomniałam nie mq mnie tam to pojemnik nie może stać bezpośrednio na ulicy, ponieważ zaraz jest pełny o dziwo!!!! a jak ustawię go za płotem to, przy możliwości dostępu do niego to jaśnie państwo śmieciarstwo ani myśli popchnąć bramy czy furtki aby go wziąć. I co się dzieje????? jeżeli byłam w domku i pojemnik pełny TO tak będzie stał do września. A to nie wsztstko , koty albo inne zwierzaki rozwalają je wokół śmietnika , ja pryjeżdżam sprzątam i śmieci dalej stoją , potem znowu zwierzaczki i tak od nowa.To jest niezmiernie niesprawiedliwe. W domkach powinny być opłaty za miesiące zadeklarowane.
Inne rozwiązanie to ograbianie (delikatnie mówiąc) społeczeństwa.

Proszę Pana aby ta sama stanowczość jak do oszukiwanych obywateli była do zle wywiązującej się z obowiązków firmy śmieciowej.
12 Lipca 2014, godzina 01:04
Oceniono 26 razy 18
~ixi
Chcę zobaczyć, jak Pan pożal-się-boże wójt egzekwuje swoje widzi-mi-się np. od osób, które mimo posiadania nieruchomości letniskowej z niej nie korzystają.

Podpowiedź dla pana wójta, niech - zamiast siać zamęt i uprawiać gołosłowną demagogię - doszkoli się z przepisów ustawy, z którą gminne uchwały muszą być zgodne.

Zgodnie z art. 6c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Stosownie do art. 6h ww. ustawy właściciele nieruchomości są obowiązani ponosić na rzecz gminy, na terenie której są położone ich nieruchomości, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku nieruchomości zamieszkałych, powstaje za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec.

Odsyłam też do art. 25 Kodeksu cywilnego i dalszych przepisów dotyczących definicji "zamieszkania" oraz zapisów ustawy dotyczących czasowego pobytu, w tym pobytu rekreacyjnego.

Może i chojnicki sąd będzie skory "przyklepać" wójtowe groźby, podobnie, jak wielokrotnie przyklepuje wadliwe decyzje chojnickich urzędników, ale już Sąd Okręgowy po odwołaniu strony raczej nie zostawi na tym suchej nitki. Tylko wtedy wójt będzie siedział cicho i swojej głowy honorowo pod topór nie położy.
12 Lipca 2014, godzina 00:12
Oceniono 19 razy 15
~wierze w mateusza
440tys.zl taka kwota powinna wojta interesowac zeby spolka Lamak wplacila na konto gminy .Czas proszenia poblazania ,tolerowania ludzkiej glupoty .tolerowania brudasow po prostu w gminie Chojnice musi minac .dobrze ze na jesien sa wybory
11 Lipca 2014, godzina 22:30
Oceniono 24 razy 22
~wierze w mateusz
czy akademia zeglarska slynnego zeglarza miala kontrole bo to smieciowisko nie jest dobra reklama naszej miejscowosci nawet pobliski las graniczacy z akademia jest zabrudzony a smieci do lasu nie wolno wywozic ,zapraszam wszystkich do ogladania tej slynnej akademi wejscie od starej bramy wjazdowej ,tak wyglada ustawa smieciowa ,
11 Lipca 2014, godzina 22:19
Oceniono 26 razy 24
~podatnik
Człowiek ,który podpisuje umowę z mało wiarygodną firmą na wywóz nieczystości ma tupet by straszyć letników ?
Może by szef odpowiedzialny za umowę z Sitą dopilnował jej realizacji a nie przebywał non stop w terenie lub opowiadał bzdury przez telefon jak się ciężko pracuje by wyegzekwować zapisy "przetargu", lub też odsyłając do w/w firmy ?
Jestem ciekaw czy RIO wie jak odbył się przetarg i jak mieszkańcy gminy Chojnice zostali zrobieni w konia ?
Ciekawe,że żaden z dziennikarzy nie zainteresował się tematem a może "na wysokie progi" czy też po "telefonie" odpuścili sobie ?
Pytań wiele ale chętnych na odpowiedź brak,tylko piersi do orderów za swoją niekompetencję czyt.ciężką pracę wypięte.
W nadchodzących wyborach nie poprę żadnego z włodarzy regionu chojnickiego,którzy obecnie zajmują swoje stanowiska.
CZAS NA WIELKIE WIETRZENIE CHOJNICKICH URZĘDÓW !!!!!!!!!!!!!!
11 Lipca 2014, godzina 20:45
Oceniono 18 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 465.00 478.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 467.00 480.00 RUBRUB 5.30 7.30
CHFCHF 487.00 502.00 NOKNOK 46.90 48.70
GBPGBP 551.00 566.00 SEKSEK 43.60 45.30
Aktualizacja: 2022-08-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 469.50 474.50 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 471.50 476.50 RUBRUB 5.40 7.20
CHFCHF 491.00 497.00 NOKNOK 47.40 48.40
GBPGBP 555.00 561.00 SEKSEK 44.00 45.00
Aktualizacja: 2022-08-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.54 zł 7.3 zł 7.09 zł 2.95 zł
Circle K 6.49 zł - 7.04 zł 2.9 zł
Lotos Optima 6.51 zł - 7.06 zł 2.92 zł
MZK 6.54 zł 7.99 zł 7.02 zł 2.93 zł
Orlen 6.54 zł 7.39 zł 7.15 zł 2.97 zł
PKS 6.56 zł - 7.07 zł 2.93 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij