Kulinarna przeszłość dla przyszłości
35 regionalnych potraw z przepisami znalazło się w publikacji pt. „Przeszłość dla przyszłości. Wielokulturowość kuchni Pomorza”, wydanej wspólnie przez kilka lokalnych grup działania z województwa pomorskiego, w tym Sandry Brdy.
- Z gminy Chojnice jest jeden przepis na potrawkę z kury wiejskiej oraz przepisy z Łęga – informuje Grażyna Wera - Malatyńska, szefowa Lokalnej Grupy Działania Sandry Brdy. Łężanki podzieliły się m.in. przepisami na zupy o ciekawie brzmiących nazwach jak Zagraj czy Parzybroda oraz na rolmopsy ze śledzia czy gotowaną szynkę. Niektórych z potraw wymienionych w książce kucharskiej posmakować można w restauracjach na Pomorzu. W naszym regionie raczej się tego nie uświadczy. - Brakuje karczmy regionalnej – ubolewa wójt Zbigniew Szczepański. Jedynym wyjściem jest więc upichcenie w swojej kuchni dań przy użyciu receptur z wydanej właśnie książki. Jako że sfinansowana została z unijnych środków, nie można jej nabyć w księgarni. Dla zainteresowanych dostępna jest bezpłatnie w biurze Sandrów Brdy we Wszechnicy Chojnickiej (ul. Wysoka 3, p. 212). Wydawnictwo trafi też jako nagroda na różnego rodzaju konkursy. - Książka jest warta obejrzenia, zastosowania, gotowania i powrotu do kuchni regionalnej – zachęca Grażyna Wera - Malatyńska.
Reklama | Czytaj dalej »
LGD Sandry Brdy podejmuje też działania, które mają zachęcić restauratorów do postawienia na lokalne, tradycyjne specjały i produkty, tym bardziej że są one coraz bardziej doceniane i poszukiwane. Pokłosiem niedawnego Święta Pstrąga i konkursu dla restauracji są specjalnie stworzone przepisy na pyszną rybkę. Zobowiązaniem dla zwycięzcy, którym została sileńska restauracja Stokrotka, jest umieszczenie pstrąga po kosznajdersku w swojej karcie. Zwycięski restaurator może w zamian używać specjalnego oznakowania z rybą i informacją o laurze.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!