Dotychczasowa dyrektorka bez konkurencji. Aktualizacja
Nikt poza Małgorzatą Henszke nie był zainteresowany kierowaniem Gimnazjum nr 1 w Chojnicach.
Wygląda więc na to, że sam konkurs, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek (4.08), będzie tylko formalnością. Oczywiście do jedynej kandydatury pozytywnie muszą odnieść się poszczególni członkowie komisji konkursowej. Na pewno dotychczasowa dyrektorka ma namaszczenie od burmistrza: - Jestem zadowolony, że startuje pani Małgorzata Henszke. To osoba, która jest w stanie zapewnić bardzo dobre warunki do kształcenia w tej szkole i dobrą organizację pracy – uważa Arseniusz Finster.
Reklama | Czytaj dalej »
Jeszcze zanim konkurs ogłoszono, w urzędzie były głosy o sporym zainteresowaniu. Trudno więc być zadowolonym z tak nikłego odzewu. - Oczywiście byłoby lepiej, żeby był wybór. Sądziliśmy, że tych kandydatur będzie więcej – przyznaje wiceburmistrz zajmujący się sprawami oświaty Jan Zieliński. Może zainteresowaniu nie przysłużył się fakt, że w sądzie toczy się sprawa o pomówienie o mobbing w placówce przy ul. Młodzieżowej oraz inna w sądzie pracy. Arseniusz Finster strony konfliktu dzieli na dyrekcję i opozycję. Jako przełożony stoi na stanowisku, że w szkole nie ma mobbingu. - Jestem przekonany, że ten konkurs i nowa kadencja powinny w sposób oczywisty uzdrowić całościowo sytuację w szkole. Osoby, które ewentualnie były opozycją dla pani dyrektor, po tym konkursie powinny zrozumieć, że muszą współpracować – mówi włodarz.
Dotychczasową dyrektor Małgorzatę Henszkę oceniać będzie komisja w składzie: Jan Zieliński (przewodniczący), Bogusława Szczęsna, Marian Rogenbuk (przedstawiciele organu prowadzącego), Wiesława Marcinkowska, Halina Knapińska (Kuratorium Oświaty), Eugeniusz Wałdoch (rada pedagogiczna), Zbigniew Szyszka (rada rodziców), Wiesława Ostrowska (Związek Nauczycielstwa Polskiego) i Maciej Werra (NSZZ Solidarność).
Aktualizacja, 4.08, godz. 13:45
Dzisiejsze postępowanie konkursowe zakończyło się bez rozstrzygnięcia. Komisja konkursowa po weryfikacji dokumentów nie dopuściła Małgorzaty Henszke do dalszej części konkursu, czyli rozmowy. - Ze względu na drobne uchybienia formalne w jednym ze złożonych dokumentów komisja podjęła uchwałę o niedopuszczeniu kandydatki do dalszego postępowania. Zasady regulaminu są bezwzględne – informuje przewodniczący komisji wiceburmistrz Jan Zieliński. Jakie kroki podejmie urząd w tej sytuacji? - Mamy dwie możliwości. Mogliśmy powierzyć obowiązki, ale zdecydowaliśmy, że jutro powtórnie ogłosimy konkurs. Jego finał nastąpi do 27 sierpnia – wyjaśnia wiceburmistrz.
Ogłoszenie już widnieje na miejskiej stronie. Dokumenty można składać do 19 sierpnia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (128)
- Komentarze Facebook (...)
128 komentarzy
Orzeczona przez sąd pracy dyskryminacja pracowników szkoły wiąże się nie tylko z odszkodowaniem dla nauczycieli, których dotknęła. Ustawa o systemie oświaty wskazuje na możliwość odwołania dyrektora szkoły – także bez wypowiedzenia.
Dyrektor szkoły ma obowiązek równego traktowania pracowników i stosowania w tym zakresie przepisów Kodeksu pracy. Ustawa o systemie oświaty pozwala również na wyciągnięcie wobec dyrektora szkoły konsekwencji za naruszenia.
Za naruszenie zasady równego traktowania konsekwencje ponosi dyrektor szkoły, który jest pracodawcą dla nauczycieli. Jeżeli jego działania doprowadziły do przegranego procesu w sądzie pracy i konieczności wypłacenia odszkodowania dla nauczycieli, organ prowadzący może w imieniu szkoły dochodzić od dyrektora naprawienia szkody.
- twierdzi Burmistrz.
Dla wiadomości Burmistrza i wiceburmistrza:
http://www.experto24.pl/oswiata/stosunek-pracy/konkurs-na-dyrektora-szkoly-o-tym-musisz-pamietac!.html
Brak poświadczenia przez kandydata zgodności z oryginałem kopii dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości oraz poświadczającego obywatelstwo kandydata jest uchybieniem powodującym odmowę dopuszczenia kandydata do postępowania. Tylko perfekcyjnie przygotowany kandydat może zostać dyrektorem szkoły.
Wśród dokumentów, jakich złożenia wymaga się od osób przystępujących do konkursu na dyrektora szkoły jest poświadczona przez kandydata kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz poświadczającego obywatelstwo kandydata (§ 1 ust. 2 pkt 4 lit. b rozporządzenia MEN z 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej).
Przepis ten nie przewiduje składania kopii poświadczanych przez notariusza ani w żaden inny sposób, jak przez kandydata. Poświadczenie zgodności z oryginałem to nic innego jak złożenie podpisu przez osobę poświadczającą pod adnotacją wskazującą na zgodność z oryginałem.
Komisja, na podstawie złożonej oferty, podejmuje uchwałę o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego (§ 4 ust. 1 ww. rozporządzenia). Uchwała zapada zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów głos decydujący należy do przewodniczącego komisji.
Komisja podejmuje uchwałę o odmowie dopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego, jeżeli:
• oferta została złożona po terminie;
• oferta nie zawiera wszystkich dokumentów wskazanych w ogłoszeniu konkursu;
• z oferty wynika, że kandydat nie spełnia wymagań wskazanych w ogłoszeniu konkursu
(§ 4 ust. 2 ww. rozporządzenia).
Brak odpowiednich dokumentów uniemożliwia start w konkursie
Wśród wskazanych przyczyn odmowy dopuszczenia kandydata do postępowania jest brak wszystkich dokumentów wymaganych w ogłoszeniu, co oznacza, że brak jakiegokolwiek dokumentu spośród wymaganych zamyka kandydatowi dalszą drogę do ubiega się o stanowisko w konkursie. Z brakiem dokumentu mamy do czynienia nie tylko kiedy nie zostanie on dołączony do oferty, ale także wtedy, kiedy dokument dołączony do oferty jest nieprawidłowy, kiedy nie spełnia określonych wymagań. Kopia dokumentu nie podpisana własnoręcznie przez kandydata nie jest kopią poświadczoną za zgodność z oryginałem zgodnie z wymogiem zawartym w przepisie. Tym samym uchybienie takie dyskwalifikuje złożoną ofertę.
W opisanej sytuacji odrzucenie oferty kandydata z tego powodu, że kopia dowodu osobistego nie została poświadczona za zgodność z oryginałem podpisem kandydata jest zasadne.
Podstawa prawna: § 1 ust. 2 pkt 4 lit. B, § 4 ust.1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. Nr 60, poz. 373 ze zm.).
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!