Korzenie chojniczan: Bruscy
Prezentujemy kolejny odcinek dociekań w zakresie poszukiwań genealogicznych przygotowanych przez Pomorską Pracownię Genealogiczną przy Fundacji Inicjatyw Obywatelskich w Chojnicach. Tym razem przyjrzymy się nazwisku Bruski. Pochodzi ono z miejscowości Brusy.
Najdawniejsze istniejące dokumenty informują nas o Błażeju Bruskim i jego żonie Mariannie w drugiej połowie XVIII wieku. Status społeczny tychże osób określono mianem lemani. W 1770 roku w tym małżeństwie urodził się syn Andrzej, który następnie ożenił się z Julianną Kraskówną. Syn tychże osób – Antoni kiedy zawierał związek małżeński w 1832 roku z Rozalią Szpot Gliszczyńską (z Orlika) występował jako „bauer” czyli rolnik z Brus. Spośród ich potomstwa interesują nas w szczególności: córka Marianna Magdalena Weronika urodzona w 1841 roku oraz syn Aleksander Jakub Walenty urodzony w 1847 roku.
Reklama | Czytaj dalej »
Wówczas rodzina Bruskich mieszkała w Główczewicach. Marianna poślubiła Jana von Grabowskiego (zob. Korzenie chojniczan: von Grabowscy, „Kwartalnik Chojnicki” nr 5), natomiast Aleksander założył rodzinę z Pauliną Sarnowską z Osowa. Stało się to w kościele parafialnym w Wielu w 1873 roku. To wydarzenie spowodowało przeniesienie się Bruskich do Osowa. W następnym roku, 4 maja, przyszedł na świat Jan, który w 1902 roku ożenił się z Łucją Łosińską z Przytarni. Następnie w 1908 roku jako jeden z licznego potomstwa urodził się Józef Ludwik. Znany przede wszystkim jako wspaniały gawędziarz. Z wykształcenia był lekarzem. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Zasłużony działacz kultury”, był działaczem m.in. Chojnickiego Towarzystwa Kulturalnego oraz Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Zmarł w 1974 roku na skutek wypadku samochodowego w pobliżu Lipnicy, gdzie pracował w tamtejszym ośrodku zdrowia.
Źródła: Księgi chrztów i małżeństw parafii Brusy, Leśno i Wiele.
Literatura: Z. Stromski, Pamięci Godni. Chojnicki Słownik Biograficzny 1275-1980, Bydgoszcz 1986.
J. Borzyszkowski, C. Obracht – Prądzyński, Ludzie Czerska i okolicy XIX i XX wieku, Gdańsk – Czersk 2007.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!