'Pamięć tamtych dni nie może przeminąć'
Kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego to okres szczególny.
W mijających dniach i tygodniach oddajemy cześć i hołd bohaterom tragicznych, wrześniowych i październikowych dni, żołnierzom, którzy po kapitulacji nie zdjęli munduru, najdzielniejszym z dzielnych uczestnikom Powstania Warszawskiego. Składamy na ich grobach oraz pod poświęconymi Im pomnikami wieńce i kwiaty. Palimy lampki i znicze ku pamięci ich bohaterstwa i ofiarności. W dzisiejszych niespokojnych czasach pamięć o Tych, co zginęli jest szczególnie ważna i stanowi dla nas wzór patriotyzmu, miłości i oddania ojczyźnie.
W pierwszych dniach października w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach odbył się uroczysty koncert, który przybliżył uczniom wiedzę na temat II wojny światowej. Nie zapomniano o wątku obrony chojnickiego dworca po wjeździe drezyny i pociągu pancernego już o godzinie 4:23. Przekazano informacje o bombardowaniu Wielunia, obronie Westerplatte, bliskiej nam szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Krojantach, samobójczej śmierci dowódcy odcinka Wizna, bitwach pod Mławą, Bzurą i Mokrą. Zasygnalizowano, i należy to koniecznie zapamiętać, że w bitwie pod Mokrą brał udział kapral Leonard Żłób, późniejszy mieszkaniec naszego miasta, który za swoją postawę i rozbicie 14 niemieckich czołgów, jako pierwszy żołnierz Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej, został odznaczony Orderem Virtuti Militari – najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym. Wywołano także postać majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, bohatera walk z hitlerowcami, „najwierniejszego z wiernych synów Ojczyzny”.
Kolejną odsłoną były walki o Warszawę podczas Powstania Warszawskiego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na udział w nim dzieci i młodzieży z Szarych Szeregów. Przekazywane treści historyczne były przeplatane utworami poetyckimi i piosenkami. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem utworu pt. „Warszawskie dzieci”. Całość przedstawienia połączona była z prezentacją multimedialną. Zdjęcia dowódców omawianych miejsc walk i bitew, zbombardowanych miast, walczących żołnierzy, powstańców, zdjęcia Chojnic z lat wojny wzbudziły zainteresowanie, ale przyniosły także chwile wzruszenia, smutku i radości oraz dumy, że jesteśmy Polakami!
Organizatorzy, p. Ewa Modrzejewska i p. Michał Leszczyński dziękują wszystkim uczniom za ich wielkie serce włożone w przygotowanie koncertu i tym, którzy przyłączyli się do pomocy w jego realizacji: p. Lucynie Drążkowskiej, p. Aleksandrze Kukulskiej i p. Iwonie Stanek.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!