Dwie wystawy i koncert
W niedzielę (12.10) w ramach obchodów Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Centrum Sztuki Collegium ARS odbyły się dwie wystawy, zaś aula Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich gościła uczestników koncertu Barbary Drążkowskiej, który był częścią XX Dni Kultury Francuskiej.
Dwie wystawy „Obrazy słomą malowane Romana Drozdowskiego" oraz „Św. Jan Paweł II - Pielgrzym Świata" otwarte w Centrum Sztuki Collegium ARS były pierwszym aktem Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej. Poprzedziła je msza św. z kaszubską liturgią słowa, która miała miejsce w bazylice pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej, wypełnione m.in. bogatym programem kulturalnym, spotkaniami autorskimi, warsztatami, przeglądem teatrów kaszubskich i konkursem recytatorskim, potrwają do 25 października.
Reklama | Czytaj dalej »
Autor pierwszej wystawy Roman Drozdowski upodobał sobie nietypowy sposób ekspresji. Obrazy wykonane ze słomy przedstawiają bukiety kwiatów i najbardziej charakterystyczne elementy polskiej architektury, ze szczególnym upodobaniem gotyku. Metoda tworzenia, wybrana przez Romana Drozdowskiego, wymaga od autora szczególnej pieczołowitości i wytrwałości. Niektóre obrazy, przez sporą ilość detali, pochłaniają podczas tworzenia dużą ilość czasu. Są takie, które powstawały przez pół roku.
Piotr Puczyński i Bogdan Kuffel swoją wystawą nawiązali do przypadającego w niedzielę Dnia Papieskiego. Bogate zbiory medalierskie, numizmatyczne, obrazy, fotografie, pocztówki, znaczki pocztowe oraz wiele innych pamiątek związanych z Janem Pawłem II, w dużym stopniu nawiązywały do wielu pielgrzymek, które odbył w trakcie swego pontyfikatu.
Recital fortepianowy muzyki Szymona Brzóski i kompozytora francuskiego Erika Satie w wykonaniu Barbary Drążkowskiej, to z kolei drugi punkt obchodów XX Dni Kultury Francuskiej. Zainicjowała je przed tygodniem wystawa fotografii Martyny Marii Lemańczyk. Pochodząca z Chojnic pianistka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem, a także w Kolonii i Lubece.
Program recitalu został podzielony na cztery części. Każdą z nich otwierała kompozycja Satie’go, zaś pozostałe były autorstwa Szymona Brzóski, którego bohaterka wieczoru zna z czasów studenckich w Poznaniu. Często współpracują m.in. przy spektaklu baletowym „Dunas”. Małe formy muzyczne, które według słów artystki, idealnie podkreślają jesienny nastrój, nawiązują do nurtu określanego jako ambient.
Wyjaśnia to pojawienie się w repertuarze niedzielnego wieczoru utworów Satie’go, autora określenia musique d'ameublement. Muzyki mogącej służyć za tło do życia codziennego, będąca niejako dodatkowym meblem domowym, czyli taka, która mogłaby wpływać na nastrój człowieka, ale nie absorbować go na tyle, aby odrywać od innych zajęć.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!