Honorowy zdaniem obywateli czy radnych?
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na promocji tomiku wierszy Janusza Gierszewskiego w grudniu 2012 w baszcie przy ul. Sukienników.
Na prośbę Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego burmistrz Arseniusz Finster wystąpił z inicjatywą przyznania honorowego obywatelstwa artyście Januszowi Jutrzence Trzebiatowskiemu. Na najbliższej i zarazem ostatniej sesji w tej kadencji rajcy pochylą się nad uchwałą.
- Liczę na rzetelną, obiektywną ocenę zaangażowania Janusza Trzebiatowskiego. Mam nadzieję, że czas w którym jesteśmy nie będzie wpływał na decyzję wysokiej rady. Jaka by ona nie była, jestem przekonany, że to honorowe obywatelstwo będziemy nadawać - zaznacza włodarz miasta. Innego zdania jest członek opozycji i jednocześnie prezes Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia" Radosław Sawicki, który proponuje by decyzję w tej sprawie podjęli sami chojniczanie poprzez referendum.
Reklama | Czytaj dalej »
Jeśli Arseniuszowi Finsterowi uda się przeforsować tytuł honorowego obywatela Chojnic dla Janusza Trzebiatowskiego, będzie to drugie w tym roku odznaczenie tym tytułem. W lipcu za organizację pomocy humanitarnej w latach 1997- 2002 odznaczono Reinholda Wietkampa.
- Nie boimy się tego tematu. Niektórzy mówią, że lepiej poczekać, może nowa rada. Ja uważam, że nie, ponieważ czasookres działalności pana Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego właśnie ma wymiar tej kadencji i nawet troszeczkę wcześniej - argumentuje Arseniusz Finster. Odznaczenie artysty pochodzącego z Chojnic a związanego z Krakowem do żywego bulwersuje Radosława Sawickiego. - Czy na tak duże wyróżnienie człowiek ten zasługuje tylko dlatego, że doszło do barterowej transakcji pomiędzy nim a miastem Chojnice? - pyta Sawicki nawiązując do faktu przeznaczenia i wyremontowania na potrzeby galerii średniowiecznej baszty, w której powstało muzeum imienia artysty, w zamian za przekazanie miastu części swego dorobku artystycznego. Baszta miała tętnić życiem i nadawać tempo wydarzeniom kulturalnym w mieście. Czy spełniła swe zadanie? Wchodząc na stronę galerii ostatnie aktualności dotyczą Dni Sztuki organizowanych we wrześniu 2013 roku.
Prezes "Wspólnej Ziemi" przypomina również fakt, o którym artysta zapewne chciałby zapomnieć. - W roku 2011 Janusz Jutrzenka Trzebiatowski nazwał chojniczan "hołotą", dowodząc, że wielu mieszkańców Grodu Tura nie jest godna jego sztuki i jej nie zrozumie. Do dziś nie przeprosił - przypomina Sawicki i apeluje do burmistrza i radnych, aby o zdanie w tym temacie zapytali obywateli Chojnic. - Proponuję referendum w tej sprawie. Można je zorganizować przy okazji wyborów samorządowych, co znacznie obniżyłoby koszty. Wynik referendum powinien być wiążący dla nowych władz Chojnic - kwituje opozycjonista.
Przeczytaj również:
Trzebiatowski honorowym chojniczaninem?
Benefis Janusza Trzebiatowskiego
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (34)
- Komentarze Facebook (...)
34 komentarzy
Dla mnie, po obejrzeniu "dzieł" zebranych w "muzeum" tego pana nasuwa się refleksja... zaczyna od vaginy i kończy na vaginie. Ja wiem ..jego kolega Arek Finster reklamuje to co rozumie czyli elektroniczna toaletę a ten .... . PS Dobrali się dwaj panowie do kupy i tym trącają. A co do samej nazwy muzeum, to takiego muzeum nigdzie nie ma w żadnym spisie polskich muzeów.
Roczny koszt utrzymania: około 100 tys. zł
W okresie 09/2010 - 10/2014 (4 lata) chojniczanie zapłacili około 400 tys. zł za możliwość promowania własnej osoby przez. p. Janusza Jutrzenkę-Trzebiatowskiego. Pytam więc, i mam takie prawo, co chojniczanie otrzymali w zamian poza opowiadaniem bajek o promocji Chojnic?
Dla porównania dodam, że 400 tys. zł to koszt pracy 16 osób pracujących przez rok na pełnym etacie.
A lista wymieniona przez Zbigniewa z Chojnic / czyżby bliźniak/miejsc sprzedaży obrazów tylko i wyłącznie świadczy u dużej żyłce marketingowej artysty.
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Galeria-z-renoma/2135
Oto wynik krótkich poszukiwań prac p. Jutrzenki w 3 przykładowych muzeach z tej listy. Na stronie British Museum otrzymujemy wynik "nie znaleziono" ("Your search returned no results". Ten sam wynik, czyli "nie znaleziono", można otrzymać szukając prac artysty na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu i Waraszawie.
Dla zainteresowanych strony:
http://www.britishmuseum.org/search_results.aspx?searchText=jutrzenka&q=jutrzenka
http://www.mnp.art.pl/
http://www.mnw.art.pl
Zachęcam do dalszej weryfikacji.
Załóżmy nawet, że prace p. Jutrzenki-Trzebiatowskiego znajdują się w galerii X lub Y. Pojawiają się jednak istotne pytania, czy miasta, w których podobno znajdują się jego prace, w związku z tym nadały artyście tytuł honorowego obywatela miasta? Czy te galerie są utrzymywane na koszt podatnika w celu prezentacji prac wyłącznie tego artysty?
1. British Museum w Londynie /Anglia/
2. Ermitaż w Sankt Petersburgu /Rosja/
3. Ogaki Poster Museum /Japonia/
4.Royal Coin Gabinet w Sztokholmie /Szwecja/
5. Lahti Art Museum /Finlandia/
6. Museo Centro Danteso - Rawenna /Włochy/
7. Muzeum Sztuki w Watykanie
8. Moravska Galerie Brno /Czechy/
9. Museum der Bilenden Kunst w Lipsku /Niemcy/
10. Musee des Beaux - Arts w Mons /Belgia/
11. Musee de I,Affide w Paryżu /Francja/
12. Galeri Constars Centrum w Malmo /Szwecja/
13. Museo Consejo Superior w Madrycie /Hiszpania/
14. Musee Olimpique Lozanna /Szwajcaria/
15. Mennica Anders Nyborg /Dania/
16. Zbiory Miasta Beuningen /Holandia/
17. Zbiory Loga 112 Hoyerarde Norge /Norwegia/
18. Center Kulture Jeniesse Musees - Liege /Belgia/
19. Zbiory Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu /Austria/
20. Muzeum Narodowe w Warszawie
21. Muzeum Narodowe w Krakowie
22. Muzeum Narodowe w Poznaniu
23. Muzeum Narodowe w Szczecinie
24. Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu
25. Zbiory Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie
Wymienione tutaj miejsca gdzie można obejrzeć prace Pana Jutrzenki - Trzebiatowskiego to zaledwie 1/4 z miejsc na świecie w których te prace się znajdują. Nie licząc prac znajdujących się w posiadaniu galerii należących do osób prywatnych, również rozsianych po całym świecie!
Uważam, że najlepiej gdyby władze naszego Miasta nie śpieszyły się z tym tematem i by odpuściły go sobie w tej kadencji. Po wyborach można zorganizować konsultacje społeczne, które byłyby zapewne tańsze od referendum, a także pozwoliłyby wysondować nastroje społeczne i opinie dotyczące pomysłu przyznania p. Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu tytułu honorowego obywatela Chojnic.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!