Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Nie takich konsultacji oczekiwali...

Mieszkańcy osiedla Asnyka i Kolejarz byli przekonani, że wypowiedzą się o przebiegu drogi, nazywanej małą obwodnicą, która ma rozładować ruch w centrum, a będzie biegła koło ich domów. Tym bardziej, że zaproszono ich na konsultacje. Te dotyczyły jednak innych kwestii. Na zmianę trajektorii jest już za późno.

 

Chojniczanie z tego rejonu miasta dość licznie przybyli na spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu pn. "Wzmocnienie korytarza transportowego południowego poprzez zmianę przebiegu drogi wojewódzkiej nr 212 w Chojnicach wraz z budową węzła na drodze krajowej nr 22", które odbyło się w środowe popołudnie. Wszak urzędnicy na czele z burmistrzem zapewniali ich, że będą mogli wybrać spośród kilku wariantów. Trzy przedstawione przez projektantów w wielkim skrócie różniły się zastosowaniem na skrzyżowaniach albo sygnalizacji świetlnej, albo prawoskrętów czy też budowy rond.

Reklama | Czytaj dalej »

- Zmianom nie podlega przebieg. To nie jest ten etap - wątpliwości mieszkańców od razu rozwiali projektanci. Nie tego się spodziewali, bo kiedy swój niepokój artykułowali m.in. przy okazji uchwalania planu miejscowego, to słyszeli zapewnienia, że jeszcze będzie czas na konsultacje. Kiedy w styczniu reprezentacja mieszkańców pojawiła się na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, usłyszała z ust burmistrza: - W ramach MOF będą na to pieniądze i wtedy będzie czas na postulaty i konsultacje. Szef komisji komunalnej Antoni Szlanga nawet działania mieszkańców uznał za wyprzedzające. Uspokojeni mieszkańcy zawierzyli zapewnieniom i czekali na "właściwy" moment. - Bardzo nam przykro, że nie dotrzymał pan słowa. Kolejny raz się zawiedliśmy - Alina Urbańska, która już od roku pisze pisma w imieniu grupy mieszkańców i chodzi wokół sprawy, zwróciła się do burmistrza obecnego na spotkaniu. Mieszkanka Asnyka od fundamentów domu do krawędzi jezdni będzie miała 23,5 metra. - To uczciwa odległość - ocenił Arseniusz Finster. - Może dla drogi gminnej tak, ale dla wojewódzkiej to nie jest przyzwoita odległość - protestowała. - To niech pani zbierze podpisy mieszkańców, że nie chcecie tej drogi i nie będzie zbudowana - poradził jej włodarz, po czym wyszedł ze spotkania. - Od roku o tym rozmawiamy. Jeszcze 17 lipca podczas konsultacji strategii MOF pan burmistrz uspokajał nas, mówił, żebyśmy się nie martwili.  A teraz załatwił nas koncertowo. Okazał brak szacunku wobec nas - rozkłada ręce chojniczanka.

Mieszkańcy ul. Gryfa Pomorskiego na os. Kolejarz też nie mieli tęgich min. Jedna z rodzin uważa, że kiedy 1,5 roku kupowała działkę o budowie korytarza transportowego mowy nie było. Na reklamację już za późno, bo dom, od którego będzie ok. 17 metrów do drogi już jest prawie gotowy. Tymczasem, jak przekonywał projektant, odległość 13 metrów jest wystarczająca, by nie przekroczyć dopuszczalnych norm hałasu, tym bardziej że droga w dużej części będzie położona poniżej zabudowań. Nie było to wielkim pocieszeniem dla mieszkańców, którzy w związku z zaproszeniem na konsultacje mieli większe oczekiwania. Korzystając jednak z obecności projektantów i dyrektorów ratusza przyglądali się mapkom, odmierzali odległości od drogi, sprawdzali, jaki będą mieli dojazd. Ich uwagi zostały odnotowane przez dyrektora wydziału planowania przestrzennego Waldemara Gregusa.

Według projektu droga łącząca ulicę Bytowską z Człuchowską, 14 Lutego i obwodnicą, gdzie powstanie węzeł, będzie miała 3,1 km długości i dwustronne ciągi pieszo-rowerowe. Według prognoz długoletnich w 2035 roku w ciągu doby będzie się nią poruszało ok. 4 tys. pojazdów. Ruch w centrum miasta ma zmniejszyć się o ok. 25-35 %. Projekt powstaje w ramach Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Prezentacja, mapa i formularz opinii dostępne są tutaj

Aktualizacja, godz. 11:23, oświadczenie burmistrza nadesłane mailem o godz. 9:10

Oświadczam, że brałem udział w spotkaniu, które opisuje powyższy artykuł. Byłem obecny od 17.00 do 18.20. W tym czasookresie odbyła się prezentacja i część konsultacji związanych z pytaniami – w tym z pytaniem Pani Urbańskiej. O godz. 18.30 odbywałem umówioną wizytę u lekarza. Na spotkaniu do końca pozostali dyr. J. Domozych, dyr. T. Kamiński, dyr. W. Gregus, dyr. J. Rekowski i projektanci. Moje wyjście ze spotkania przed jego zakończeniem nie miało znaczenia dla dalszego przebiegu spotkania. Jeżeli chodzi o odległość projektowanej drogi od zabudowań, to określają ją normatywy, o których mówili projektanci. W przypadku Pani Urbańskiej jest 23,5 m przy 13 metrach wynikających z normatywów dla obciążenia ruchem w 2013 roku. Zdaję sobie sprawę z faktu, że Pani Urbańska chciałaby, aby było to np. 235 metrów. To niestety nie jest możliwe. Ważne jest też to, że inni mieszkańcy, którzy otrzymali odpowiedzi akceptują odległość – jest tylko jedna osoba, która nie akceptuje – to Pani Alina Urbańska. Nowy przebieg drogi 212 jest moim zdaniem cywilizacyjną szansą rozwoju Chojnic i Osiedla Asnyka.

Arseniusz Finster

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

50 komentarzy

~gość
max proste i tak zrobimy
10 Listopada 2014, godzina 22:17
Oceniono 7 razy 7
~WYBORCY
w końcu macie wybór. Co wam zależy 16 lat chyba już wystarczy takich rządów, gdzie tylko jeden ma rację i widzi swoją prawdę. Znam p. M. Brunkę i wiem, że jest to bardzo wartościowy i mądry człowiek. Czas na zmiany, warto postawić na mądrość i odpowiedzialność. Cwaniactwa i zastraszania uczciwych ludzi na forach i nie tylko mamy dość.
10 Listopada 2014, godzina 21:02
Oceniono 10 razy 10
~max
Ludzie przecież 16.XI br. macie w rękach kartki do głosowania-to załosujcie na tych co nie olewają was "mokrym moczem..." I PROBLEM AROGANTÓW SIĘ ROZWIAZE SAM.........a ta cała " reszta kliki" spłynie jak woda w klozeciku.....JAKIE TO PROSTE?!
10 Listopada 2014, godzina 20:20
Oceniono 12 razy 12
~do poniżej
No coś Ty! burmistrz mówi prawdę i tylko prawdę, to inni kłamią. Jeszcze tego nie pojąłeś? To uważaj, bo możesz skończyć w sądzie. U nas białe jest czarne. I tego nie przeskoczysz.
06 Listopada 2014, godzina 17:41
Oceniono 35 razy 33
~Wyborca
Jak można powiedzieć, ze tylko p.Urbanska ma obiekcje dotyczące usytuowania tej drogi? Jak można mowić coś co nie jest prawda? Jak można prowadzić dyskusje gdy burmistrz personalnie atakuje Bogu winna kobietę? Od początku nie było w tej sprawie chęci ze strony burmistrza zawarcia kompromisu. Moze nawet i wg przepisów ta droga jest dobrze zaprojektowana ale chęć słuchania innych, szukanie rozwiązań to sól demokracji. O kulturze osobistej nie będę sie wypowiadał.
06 Listopada 2014, godzina 14:43
Oceniono 34 razy 34
~Marcin Dobaj
Należy z mieszkańcami miasta Chojnice przeprowadzać wszelkie konsultacje jako zebrania miastowe w Domu Kultury,albo w CEW-ie dotyczące spraw i planów rozwoju miasta. Bo na zebraniach osiedlowych Arseniusz Finster twierdzi że poruszać problemów miasta się nie powinno. Oraz tak jak ostatnio na spotkaniu w CEW-ie w sprawie objazdówki na pograniczu miasta, to mieszkańcy już się zawiedli.
06 Listopada 2014, godzina 14:05
Oceniono 13 razy 13
~Mieszczanin
Nie wierze tej władzy . Ponieważ podczas lat ich zarządzania młodzi jak i starsi obywatele chcąc tu mieszkać nie doczekali się mieszkań, chcąc tu pracować nie doczekali się miejsc pracy. Patrząc na potrzebę sprowadzenia tu na nasze tereny miasta zwykłych zakładów pracy jak i zakładów pracy chronionej dla dobra obywateli. Skoro są takie potrzeby to tym bardziej bo handel łączy produkcje jak i konsumpcje , tyle że bez produkcji- przemysłowych zakładów pracy nie odmłodzimy miasta Chojnice. Czy Pan burmistrz nadal tego nie pojmuje to w takim momencie to już obłęd.
04 Listopada 2014, godzina 14:39
Oceniono 57 razy 53
~Marcin Dobaj
Witam serdecznie to Ja na miejscu burmistrza miasta Chojnice pokierował bym obwodnice zachodnią na pograniczu gminy Chojnice z gmina Człuchów w pobliżu żwirowni Pana Kalinowskiego. Bo miasto rozrasta się w kierunku zachodnim, oraz dzięki temu koszty budowy obwodnicy zachodniej można by było rozłożyć na dwa miasta Chojnice jak i Człuchów. Nie omijając również tego że dla Człuchowa i gminy Człuchów miało by to wielkie znaczenie w kierunku transportu i komunikacji na Bytów.
04 Listopada 2014, godzina 14:13
Oceniono 27 razy 23
~Politolog
Nie takich konsultacji oczekiwali, a zarazem kłamstw się doczekali!!!!!!!!!!!!!!!!!! Prawda, jak uniknąć kłamstwa, którego się brzydzimy, a docenić prawdy, którą cenimy
Czy należy kłamać i unikać prawdy zdecydowani że nie.
Choć teoretycznie ludzkość kocha prawdę, w praktyce woli jej nie zauważać . Bez prawdy żyje się o wiele lepiej i przyjemniej.
Prawda może zaburzyć spokój, na własnej skórze doświadczyło tego wielu uczciwych urzędników jak i polityków oraz przedsiębiorców.
Większość polskich polityków i urzędników sztukę balansowania między prawdą a kłamstwami opanowało do perfekcji, bo takie lawirowanie najbardziej się opłaca.
Można wygrać wybory, zdobyć fotel, stanowisko.
Wystarczy powiedzieć ludziom, że nie są za nic odpowiedzialni. Takich , którzy to mówią , lubią wyborcy najbardziej.
Bardziej niż tych ,którzy mają odwagę wygłaszać prawdę.
Kto jednak zaryzykuje karierę dla prawdy, natychmiast staje się sensacją.
04 Listopada 2014, godzina 13:19
Oceniono 36 razy 32
~Dziadek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Listopada 2014, godzina 12:29
Oceniono 41 razy -15
~Zbigniew Opas
Tego można było się spodziewać. Władza działa jak za PRL-u, wszystko "wie" najlepiej. Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje możliwość konsultacji ważnych problemów z mieszkańcami. Po 25-u latach funkcjonowania odrodzonego samorządu słychać narzekania na brak udziału społeczności w życiu miasta. Jeszcze trochę, a na Ratuszu nie będzie szyldu Rada Miejska w Chojnicach, a stary szyld Miejska Rada Narodowa w Chojnicach. Po to są wybory, aby do tego nie doszło.
04 Listopada 2014, godzina 10:28
Oceniono 50 razy 42
~Moi drodzy forumowicze - wyborcy
Macie wyraźny sygnał, że temu panu należy już podziękować za współpracę. Każdy człowiek ma swoją wytrzymałość. Widocznie ilość stresu związana z pełnieniem tej funkcji i obciążenie przerasta... Dajmy więc możliwość odpoczynku i odstresowania się. Wybierzmy osobę, która będzie się liczyła z naszym zdaniem, a przede wszystkim nie będziemy wprowadzani w błąd. Prawda ponad wszystko, a nie mydlenie oczu a później widać, jakie są tego skutki. Mieszkańcy są rozczarowani. Powiem więcej! Jest spora liczba mieszkańców rozczarowanych przeróżnymi decyzjami, nie tylko tym tematem. Nazbierało się już tego i sam jestem ciekaw, jaki będzie wynik wyborczy.
02 Listopada 2014, godzina 11:11
Oceniono 58 razy 52
~gość
dobry prezent dla p.Brunki przed wyborami, lepszego sobie nie mógł wymarzyć
02 Listopada 2014, godzina 10:06
Oceniono 59 razy 53
~Andrzej Kobus
Nie tak dawno mieliśmy w Chojnicach jedno przedszkole publiczne,i nie było potrzeby żeby istniało. Można by ustalać dotacje dla tych nie publicznych, ale Pan Burmistrz stwierdził że będzie prywatyzowane. Obecnie jest problem wysokości dotacji czyli likwidacja tego publicznego było błędem. Prywatyzacja tego ostatniego przedszkola miała przynieść korzyści, a teraz widać że wprowadza chaos i bałagan.
01 Listopada 2014, godzina 18:48
Oceniono 73 razy 67
~gość
Jakiś czas temu byłem na konsultacjach mieszkanców w sprawie budowy stacji paliw na Człuchowskiej tej przy rondzie. Było tak samo; mieszkancy swoje a burmistrz swoje. Na koniec powiedział że ta stacja i tak tam będzie!
01 Listopada 2014, godzina 18:11
Oceniono 66 razy 62

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 430.00 435.50 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 450.00 460.00 NOKNOK 33.20 35.00
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 37.60 38.80
Aktualizacja: 2024-02-21 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.06 402.95 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.04 434.74 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 450.87 457.35 NOKNOK 33.30 34.90
GBPGBP 500.91 507.65 SEKSEK 37.70 38.70
Aktualizacja: 2024-02-21 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij