Poniedziałek, 04 Lipca 2022 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kto będzie rządził w powiecie?

W radzie powiatu zasiądzie 21 radnych. Najwięcej mandatów, bo po 5 zdobyły komitety Prawa i Sprawiedliwości oraz Samorządnych, czyli drużyna dotychczasowego starosty, po 4 Platforma Obywatelska i Powiatowe Forum Samorządowe, za którym stoi wójt gminy Chojnice. Dwa dostał komitet Arseniusza Finstera, jeden Polskie Stronnictwo Ludowe. Czy uda się zachować status quo i mieć większość (11) pozostając przy dotychczasowej koalicji tworzonej przez starostę, burmistrza i Platformę? Reszta też ma spore polityczne aspiracje i chce rządzić. Kolejna sprawa to podział stanowisk, które również będą kartą przetargową...

 

Tych, którzy zdobyli po kilka mandatów, pytamy o ewentualne koalicje. Rozmowy ciągle trwają.

Reklama | Czytaj dalej »

KWW „Samorządni” (5 mandatów)

Mimo wielokrotnych prób, nie udało nam się skontaktować ze Stanisławem Skają. Jednak już w poniedziałek w rozmowie z Marią Eichler z „Gazety Pomorskiej” starosta minionej kadencji mówił o koalicji Samorządnych z Platformą i komitetem Arseniusza Finstera. Zapowiedział też, że zmian personalnych raczej nie będzie.

KW PiS (5 mandatów)

Piotr Stanke, szef PiS w regionie, były poseł i zastępca wójta, dostał największe poparcie od wyborców w Chojnicach. Pierwszy wynik w wyborach do powiatu to 784 głosy. 657 zdobył drugi w kolejności na liście KW PiS Aleksander Mrówczyński. Jeszcze przed wyborami były przymiarki do ewentualnych koalicji. - Rozważaliśmy koalicję z PFS, ale to daje tylko 9 mandatów. Nie wiadomo jak postąpi PSL, bo to też zależy od władz wojewódzkich, ale to i tak by dało tylko 10 – wylicza Piotr Stanke. Czy jest możliwe porozumienie ponad podziałami na szczeblu powiatowym, czyli koalicja PO i PiS? - pytamy. - Takie coś funkcjonowało przez 4 lata w powiecie kościerskim. Wiem, że w innych samorządach zdarzały się takie lokalne koalicje. Nie mówię nie. A z burmistrzem? - Kiedyś na konferencji powiedział, że nie widzi współpracy z PChS i PiS, ale to było w mieście. Natomiast to są tylko dwa mandaty, więc po PSL to najsłabszy partner.

Niezależnie, jaki będzie układ, koalicjanci będą musieli postawić na wspólnego starostę. Jeśli znajdzie się w niej PiS, to będzie chciał odegrać ważną rolę. Jak podkreśla Stanke, jego partia miała w Chojnicach duże poparcie. W przełożeniu na powiat, bo w radzie miejskiej nie będzie miała swojego przedstawiciela. - Dostaliśmy 2300 głosów więcej od Platformy. Mamy więcej wyborców i wobec nich też jesteśmy w jakiś sposób zobowiązani – zauważa członek PiS. Więc może były poseł na starostę? - Nie odpowiem na razie na to pytanie. Kto liczy za wcześnie, ten dwa razy liczy – Piotr Stanke odpowiada wymijająco.

KW PO RP (4 mandaty)

Leszek Redzimski na początku zaznacza, że w zasadzie PO ma 5 mandatów, bo Robert Skórczewski, członek partii, za jej zgodą wystartował z listy Samorządnych w Brusach. Czy taki wynik do powiatu satysfakcjonuje, zwłaszcza w porównaniu do rady miejskiej, gdzie będą tylko dwie osoby z PO, a w poprzednich wyborach było pięć... Sam Redzimski zdobył w Chojnicach 742 głosy, co było drugim najlepszym wynikiem w mieście. - Generalnie tak. Pewnie chciałoby się więcej, ale były najsilniejsze listy, jakie kiedykolwiek były do rady powiatu. Na wszystkich były znane i silne nazwiska. Poza tym mnóstwo głosów było nieważnych. Nawet niektórzy mówili mi, że oddali głos na mnie i jeszcze na kogoś, więc mam świadomość, że to był nieważny głos – zauważa. PO rozważa współpracę z każdym, nawet z PiS-em. - Wszystkie warianty są możliwe. Jestem zwolennikiem bardzo szerokiej koalicji do powiatu. Znacznie szerszej niż ta, która była cztery lata temu. Potrzeba więcej solidnej pracy, zwłaszcza przy ostatnim takim większym rozdaniu środków unijnych. Niepotrzebne są nam słowne utarczki. Jakie aspiracje, jeśli chodzi o stanowiska, ma 5-osobowa reprezentacja partii w radzie na czele z szefem powiatowych struktur? Wicestarosta? Czy wyżej? - Na pewno. Wynik wyborczy nas do tego uprawnia, żebyśmy mieli reprezentację w zarządzie powiatu – odpowiada Redzimski. Poza nim do rady dostał się także Marek Szczepański, były wicestarosta, a ostatnio etatowy członek zarządu powiatu. Do tego jest jeszcze były przewodniczący Robert Skórczewski.

KWW Powiatowe Forum Samorządowe (4 mandaty)

Zbigniew Szczepański deklaruje, że będzie rozmawiał z każdym. Naturalnym koalicjantem wydaje się PiS, wszak zastępca wójta, jest szefem partii w powiecie. To jednak zbyt mało by rządzić. Zostają jeszcze PSL, Platforma, Samorządni i komitet Finstera. - Każdy układ jest możliwy – mówi wójt. Nawet z komitetem Arseniusza Finstera? - pytamy. Długoletnich włodarzy poróżniła sprawa galerii i od tego czasu trudno mówić o wzajemnej sympatii i współpracy, jak niegdyś. - W polityce nie wolno się obrażać, a działać na rzecz społeczności – odpowiada dyplomatycznie Szczepański. By jednak podjąć decyzję o możliwych koalicjach czeka go rozmowa w szerszym gronie. Do powiatu szedł bowiem razem z Bruskim i Czerskim Forum Samorządowym. Najlepszym wynikiem na liście PFS może pochwalić się lekarka Małgorzata Kaczmarek, na którą chojniczanie oddali 306 głosów.

Do zawiązania koalicji powinno dojść jeszcze w tym tygodniu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

85 komentarzy

~Platon - "Państwo"
Jak długo miłośnicy mądrości nie będą mieli w państwach władzy królewskiej, tak długo nie ma sposobu, żeby zło ustało...
25 Listopada 2014, godzina 01:34
Oceniono 1 raz 1
~Platon - "Państwo"
A jeżeli do rządów zabierze się HOŁOTA i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa.
25 Listopada 2014, godzina 01:31
Oceniono 1 raz 1
~gość
oj tych loczków coraz mniej
24 Listopada 2014, godzina 19:18
Oceniono 3 razy 3
~wow
szczepański ma loczki nawet na brudnej dupie......a skaja cellulit i chorobę weneryczną
24 Listopada 2014, godzina 19:08
Oceniono 4 razy 4
~Mnipulator komentuje:
24 Listopada 2014, godzina 15:32
Oceniono 8 razy 8
~Jolanta
I dlatego standardy zarządzania w powiecie chojnickim są takie mierne...
24 Listopada 2014, godzina 13:44
Oceniono 7 razy 7
~gość
Czy to całe KWW "Samorządni" to partia polityczna?? i w dodatku wodzowska?? Dlaczego ktoś z jednym z najgorszych wyników w tym komitecie (pan Skaja) pcha sie na najwyzsze stanowisko?? Jeżeli samorządni maja tworzyc koalicje to najwyzsze funkcje powinny byc dla tych którzy ciągneli ta liste czyli kandydaci z obwodu czerskiego (np.Schumacher) czy bruskiego Pan Skórczewski..... PS. Nawet w Pisie gdyby Jarosław Kaczyński osiagnął w wyborach jeden z najgorszych wyników spośród wszystkich kandydatów Pisu rozpoczeła by się próba zmiany przewodniczącego partii
24 Listopada 2014, godzina 08:31
Oceniono 7 razy 5
~przeciwnik kolesiowskich układów
Niesamowite, że przekabacili nawet wójta. Sądziłem, że ten pan nie musi się układać z tymi ludźmi, bo wydawał się poza nimi. Taki niezależny. Powinno się o tym mówić, ludzi trzeba uświadamiać, że swoim nierozsądnym głosowaniem umacniają tylko tę klikę.
23 Listopada 2014, godzina 14:48
Oceniono 15 razy 13
~zdegustowany
Nam tu piszącym wydaje się, że nasza opinia coś znaczy. Otóż nic nie znaczy. Te osoby ze słabym wynikiem czy wręcz cieniutkim uważają, że jednak dostały się do rady i mają prawo do stawiania żądań co do stołków. Nieważne, że na to nie zasługują. One uważają inaczej i mają gdzieś honorowe zachowanie. Pensja za 12 – 14 tyś. przysłania im wszystko. A ci, których ludzie obdarzyli bardzo wysokim zaufaniem są na aucie. To wina wyborców. Za długo wyciągają wnioski. Pan Skaja otrzymał bardzo słaby wynik, ale uważa, że ma prawo być dalej starostą i myślę, że nie interesuje go tych klika opinii negatywnych na jego temat. Za taką kasę przełknie to bez problemu. Jestem głęboko rozczarowany tymi wyborami.
23 Listopada 2014, godzina 14:24
Oceniono 13 razy 11
~Chodzi o to
Że pewne osoby wyborców mają głęboko w doopie.
23 Listopada 2014, godzina 10:51
Oceniono 12 razy 10
~o co tu chodzi ?
jak tak można nie szanować woli wyborców ? Szczepański, Jankowski, Skaja ? a co oni mają za poparcie? Burmistrz, który startował tylko po to aby zrezygnować z radnego do powiatu? i on teraz chce decydować kto będzie jakie funkcje pełnił ? Szczepański i Skaja mają razem mniej głosów niż Redzimski sam, więc powinni zajmować pół funkcji !!!!!
23 Listopada 2014, godzina 10:43
Oceniono 15 razy 13
~gość
nieśmiały dzięki za twój tekst
22 Listopada 2014, godzina 22:57
Oceniono 11 razy 7
~gość
dajta na staroste Zawadzkiego, pogodzi wszystkich
22 Listopada 2014, godzina 22:50
Oceniono 5 razy 1
~uhahaha
kto myślał, że będzie inaczej?
22 Listopada 2014, godzina 21:18
Oceniono 9 razy 5
~uwaga
coś podobnego ..etat etatowego członka zarządu dla wielkiego przegranego z czerska??? szczepański na vice, a skaja nadal przy korycie? śmierdzi na odległość walkoniem i jego burzliwie przechodzącym andropauzę opiekunem..
22 Listopada 2014, godzina 10:13
Oceniono 25 razy 23

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.00 458.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 465.00 478.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 42.80 44.40
Aktualizacja: 2022-07-04 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.26 454.00 DKKDKK 62.80 63.53
EUREUR 468.04 473.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 466.03 472.00 NOKNOK 45.16 45.97
GBPGBP 544.56 547.00 SEKSEK 43.48 44.31
Aktualizacja: 2022-07-04 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-04

E95 E98 ON LPG
BP 7.63 zł 8.46 zł 7.64 zł 3.34 zł
Circle K 7.63 zł - 7.63 zł 3.29 zł
Lotos Optima 7.63 zł - 7.64 zł 3.31 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.63 zł 8.22 zł 7.64 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij