Honorowe z drugim podejściem
W poniedziałek na sesji drugie podejście do nadania tytułu honorowego obywatelstwa miasta dla artysty Janusza Trzebiatowskiego. Zaszczyt miał mu przypaść w udziale jeszcze przed wyborami, ale wtedy z programu sesji na wniosek przewodniczącego został ściągnięty. Decyzję miała podjąć nowa rada.
Teraz powraca, a wraz z nim kontrowersje wobec osoby Janusza Trzebiatowskiego, którym sam dał początek nazywając hołotą osoby, którym zwiedzenie jego galerii zajmie kilka minut. Ta usytuowana jest w Baszcie Więziennej wyremontowanej i zaadaptowanej na potrzeby galerii jednego artysty przez miasto. Trzebiatowski urodził się w Chojnicach, ale po studiach na krakowskiej ASP osiedlił się w tym mieście. W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślone zostało jednak jego przywiązanie do rodzinnego miasta, któremu podarował kilkaset prac znajdujących się w galerii muzeum przy ul. Sukienników, „która jest placówką upowszechniania sztuki i miejscem znaczących wydarzeń kulturalnych”. Wydarzenia te mają miejsce głównie przy okazji uroczystości rocznicowych. Ostatnio, w grudniu, z okazji czwartej rocznicy otwarcia mistrz pokazał swoje plakaty w baszcie, do której zaprosił młodzież na impresje poetyckie, a melomanów na koncert organowy do kościoła gimnazjalnego. W aktualnościach na stronie galerii zapowiedź dni sztuki to ostatni z postów. Poniżej są zapowiedzi na wcześniejsze rocznice, a sama strona zapowiedzi jest ciągle w przygotowaniu. Podobnie jak informacje o wystawach. Nie zabrakło biografii artysty wraz z podaniem muzeów, w których znajdują się jego obrazy, rzeźby, plakaty, grafika czy medalierstwo. Gdy galeria otwierała swoje podwoje, zapowiadano warsztaty malarskie z udziałem samego Trzebiatowskiego. Galeria miała tętnić życiem i być centrum kultury przez cały rok. Przygotowana na stronie oferta edukacyjna skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To 45-minutowe wykłady z historii sztuki pt. „Minimal art” oraz „Przez dziurkę od klucza, czyli akt i erotyzm w malarstwie”.
Reklama | Czytaj dalej »
Orędownicy nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chojnice artyście z Krakowa w uzasadnieniu przyznania tytułu zdecydowanie bardziej skupiają się na promocji Chojnic w Polsce i za granicą, co artysta ma uskuteczniać podczas wystaw, m.in. w Chinach: „nieustannie akcentuje swoje chojnickie i kaszubskie korzenie”, niż de facto jego działalności na miejscu.
Przeciwnicy za to skrzyknęli się w internecie: „Nie zgadzamy się, aby Rada Miejska Chojnic na sesji w dniu 26 stycznia 2015 roku (ani nigdy później!) nadała tytuł honorowego obywatela naszego Miasta panu Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu. Uważamy, że nie dokonał on niczego, co predysponowałoby go do tego zaszczytnego tytułu. Wręcz przeciwnie, chojniczanom dał się poznać jako osoba arogancka, egocentryczna, pogardzająca mieszkańcami, ubliżająca im. Temu panu nic nie zawdzięczamy!!!” - piszą na Facebooku przeciwnicy nadania honorowego tytułu, którzy zwołują się na poniedziałek na godz. 10, czyli właśnie wtedy, gdy radni rozpoczną obrady. Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 40 użytkowników portalu społecznościowego (stan na godz. 15:50, 23.01)
- Trzebiatowski użył określenia hołota bardzo niefrasobliwie i źle, ale na Boga przyszedł i przeprosił. Czy w was - mówię do tych, którzy są przeciwko, nie ma takiej chrześcijańskiej życzliwości, że można przebaczyć i powiedzieć: no dobra pomylił się, chlapnął. Ja też wielokrotnie podchodzę emocjonalnie do sprawy – do przeciwników nadania tytułu zwrócił się burmistrz Arseniusz Finster w czasie piątkowej konferencji, podczas której nie omieszkał w ostrych słowach skrytykować felietonu o mistrzu pióra Aleksandra Knittera, który ukazał się w „Gazecie Pomorskiej”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (43)
- Komentarze Facebook (...)
43 komentarzy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Kr%C3%BCger_%28polityk%29
Jeżeli nazwałeś go pasożytem to ty jesteś zwykłą gnidą pajacu!
Chojniczanie przeciwko nadaniu honorowego obywatelstwa Chojnic Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu
Myślałem że film pana Wałdocha, ukazujący możliwość dostania się do baszty był wyreżyserowany, ale pomyliłem się!
Wczoraj około godziny 13 usiłowałem zwiedzić ową galerię.
NIE DAŁO SIĘ! DRZWI ZAMKNIĘTE, DOMOFON NIE ODPOWIADA
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!