Starosta przesłał petycję rolników do ministra
Do protestu w Chojnicach na razie nie doszło. Zdjęcia pochodzi z protestu, który miał miejsce w lutym 2011 roku.
Na ręce starosty chojnickiego trafiła petycja rolników z powiatu niezadowolonych z obecnej sytuacji w rolnictwie i braku perspektyw na zmiany. Ten przekierował ją do ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Na razie obyło się bez zapowiadanego protestu.
Wśród postulatów znalazły się ustabilizowanie rynku żywca wieprzowego poprzez ochronę rodzimej produkcji trzody chlewnej, uregulowanie stawek VAT na produkty rolne (obniżenie niektórych z nich z 8 na 5 %), ukierunkowanie środków pomocowych z PROW na gospodarstwa, które ze względów ekonomicznych musiały zamknąć lub ograniczyć produkcję trzody chlewnej, podjęcie działań by zminimalizować wysokość kar za przekroczenie limitów produkcji mleka i natychmiastowe uchwalenie ustawy regulującej obrót ziemią po roku 2016 uniemożliwiającą pozyskanie gruntów rolnych przez cudzoziemców.
Reklama | Czytaj dalej »
- Nasi rolnicy zapowiadali na 28 stycznia strajk czynny, ale nie doszedł do skutku. Nie znam przyczny. Może dobrze się stało, że nie było zakłóceń. Być może grupa pojechała do Warszawy lub w ramach centralnej organizacji chcą podjąć tam działania, jeżeli nie będzie reakcji rządu na pogarszającą się sytuację na polskiej wsi – informuje starosta Stanisław Skaja.
W Sępólnie Krajeńskim rolnicy protestowali 22 stycznia, a na 5 lutego zapowiadają kolejny strajk pod starostwem. Przypomnijmy, że ostatni protest rolników, którzy traktorami przejechali ulicami Chojnic, po czym udali się do starostwa, miał miejsce przed czterema laty.
Aktualizacja 3.02.
Rolnicy z powiatu chojnickiego w czwartek (5.02) chcą zablokować drogę krajową nr 22 na wysokości miejscowości Jeziorki na trasie Chojnice - Czersk.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Rolnictwo w Polsce charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem gospodarstw, wysoką liczbą pracujących, przewagą gleb o średniej i małej przydatności rolniczej, a także stosunkowo niskim zużyciem przemysłowych środków produkcji. Mimo to Polska jest znaczącym w świecie i Europie producentem szeregu produktów rolniczych, ogrodniczych i pochodzenia zwierzęcego.
Warunki przyrodnicze wpływające na rozwój rolnictwa w naszym kraju to przede wszystkim: warunki klimatyczne (temperatura, nasłonecznienie, wiatry, opady), warunki glebowe, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, Z kolei warunki poza przyrodnicze wpływające na rozwój naszego rolnictwa to: polityka rolna państwa, struktura agrarna, nawożenie, kwalifikacje rolnika, poziom kultury rolnej, melioracja, stosowanie środków ochrony roślin, mechanizacja rolnictwa, stosowanie nowych odmian plennych.
Polska należy również do czołowych producentów owoców jagodowych, głównie truskawek, malin i porzeczek jak również jest jednym z największych producentów cebuli, kapusty, kalafiorów oraz jabłek. Polska należy do krajów o dużej różnorodności biologicznej i charakteryzuje się zróżnicowaniem siedlisk i krajobrazów naturalnych. Znaczna część rolników, zwłaszcza posiadających małe obszarowo gospodarstwa, prowadzi produkcję metodami tradycyjnymi, przeznaczając je głównie na samozaopatrzenie własnych rodzin.
Produkcja zwierzęca prowadzona jest w większości przy małym natężeniu chowu, co sprzyja czystości środowiska naturalnego. Warunki glebowo-klimatyczne i tradycje w poszczególnych regionach decydują o specjalizacji produkcji. Tereny Polski centralnej, wschodniej i północnej, to obszary upraw ziemniaków i żyta oraz użytki zielone. Sady i plantacje owoców jagodowych zlokalizowane są na Mazowszu, w województwie lubelskim, na Sandomierszczyźnie, a także w Wielkopolsce i w województwie łódzkim.
W latach przed integracją z UE niska opłacalność produkcji rolniczej i trudności w zbycie wytworzonych w gospodarstwach rolnych produktów powodowały nasilanie się zjawiska odłogowania i ugorowania gruntów rolnych. Według Powszechnego Spisu Rolnego przeprowadzonego w 2002 roku odłogowano i ugorowano łącznie 2,3 mln ha gruntów ornych, co stanowiło 17,6% ich ogólnej powierzchni.
W 2004 roku zmniejszono areał odłogów i ugorów do 1,3 mln ha, co w znacznym stopniu związane jest z realizacją w Polsce Wspólnej Polityki Rolnej. Uzyskanie dopłat bezpośrednich, uwarunkowane utrzymaniem ziemi w kulturze rolniczej oraz możliwość uzyskania środków z funduszy strukturalnych na rozwój gospodarstw, sprzyja poprawie racjonalizacji gospodarki rolnej.
Tymczasem Sawicki powiedział, że jest zaniepokojony zapowiedziami rolniczych protestów pod jego domem. Tłumaczył, że mieszka tam jego 82-letnia matka. W ocenie ministra deklaracja rolników o proteście pod jego domem ma charakter „groźby”. ..Gdzie kolejne blokady?
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zdanach przewodniczący mówił, że blokady zamierzają ustawić także rolnicy w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie.
Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedziała na wtorek także „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
Akcja obejmie dziesięć województw
Największe pikiety na Mazowszu odbędą się w Płocku i Siedlcach. Utrudnień można spodziewać się też na drodze numer 50 w okolicach Słomczyna.
Rolnicy odwiedzą też urzędników w Radomiu, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ożarowie Mazowieckim, Piastowie i Błoniach. W Kujawsko-Pomorskiem blokowana będzie trasa między Włocławkiem a Kołem w miejscowości Izbica Kujawska. ...Pikiety przed urzędami i na głównych drogach
Pikiety planowane są również przed urzędami w: Grudziądzu, Brodnicy, Inowrocławiu, Lipnie czy Żninie. W Łódzkiem manifestacje odbywać się będą na głównych drogach Wielunia i Łowicza. Na Pomorzu kierowcy mogą mieć kłopoty z przejazdem przez Kwidzyn i Sztum. W Zachodniopomorskiem traktory wyjadą na ulice Pyrzyc.
Pikiety przed urzędami wojewódzkimi zapowiedzieli ponadto związkowcy z: Lublina, Kielc, Krakowa, Wrocławia czy Przemyśla (delegatura urzędu).
Rolnicy domagają się wypłaty odszkodowań za straty wyrządzone w uprawach przez dziki, przywrócenia opłacalności produkcji mleka i trzody chlewnej, zakazu sprzedaży ziemi obcokrajowcom oraz prywatyzacji lasów, a także rekompensat za dwuletni zakaz uboju rytualnego...
Bugaj: coraz więcej ludzi ma dosyć. Święcicki: Rolnicy? Dostają rocznie 15 mld zł z UE
Rolnicy w poniedziałek zablokowali krajową dwójkę na Mazowszu. Do końca tygodnia zapowiadają dalsze protesty i piętnaście kolejnych blokad, w tym - we wtorek - protest na krajowej 19, która łączy Białystok z Lublinem. Rolnicy mają o 10. zablokować trasę w miejscowości Zabłudów. ...
– Minister rolnictwa nie chce się z nami spotkać. Byliśmy umówieni z Sawickim w piątek, a on pojechał do Paryża z premier Kopacz na rozmowy o Ukrainie – skarżą się rolnicy blokujący drogę.
Krajowa „dwójka” pomiędzy Siedlcami a Międzyrzecem Podlaskim jest nieprzejezdna. Ok. godz. 11 na blokadzie było ok. 100 traktorów i 500 rolników – poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Jak mówił, na miejsce blokady przybywają kolejni rolnicy...
W zasadzie powinni się zjednoczyć i zacząć walczyć o wolność wybierania decyzji ,zarządzania, ponieważ to społeczeństwo powinno:
-decydować
-wybierać
-zarządzać
A urzędnicy wyłącznie decyzje wprowadzać w życie .
Bo to władza w demokratycznym państwie powinna tym bardziej wspierać obywateli tych którym dzieje się krzywda.
A nie kierować ich na margines tak jak to zrobił w tym momencie Stanisław Skaja
przesyłając petycję rolników do ministra rolnictwa Marka Sawickiego z PSL.
A ja widzę że inne gałęzie gospodarki PSL też ma w nosie, a to czemu zasiada dalej ze złodziejami PO w Rządzie?????????????????????????????????????
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!