Marsz Żołnierzy Wyklętych
Latem 2010 r. SAH i Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej pokusiły się o inscenizację odbicia więźniów UB, którymi byli żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK.
1 marca pierwszy raz w historii Chojnic odbędzie się Marsz Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia odbędzie się konferencja naukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje Stowarzyszenie Arcana Historii, wspiera je PiS.
Marsz Żołnierzy Wyklętych ruszy o godz. 15 ze Starego Rynku. - Robimy go po to, by dać wkład w budowanie pamięci zbiorowej. Nie chodzi nam o poróżnianie społeczności, a raczej przypominanie takiego najważniejszego według nas akcentu związanego z działalnością żołnierzy wyklętych, tzn. idei niepodległości - wyjaśnia Marcin Wałdoch.
Uczestnicy marszu przejdą następującą trasą: ul. Kościuszki do pl. Niepodległości, gdzie przy pomniku Chrystusa Króla będzie pierwszy przystanek, potem ul. Gdańską w górę do kolejnego przystanku przy cmentarzu ofiar zbrodni hitlerowskich. Marsz zakończy się pod pomnikiem I Batalionu Strzelców przy ul. Świętopełka.
Jak zapowiadają organizatorzy, marsz będzie miał charakter przyjazny i otwarty na różne środowiska. - Będą śpiewane różne piosenki szczególnie z repertuaru Andrzeja Kołakowskiego - zapowiada prezes SAH.
O godz. 16.30 odbędzie się zaś konferencja naukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Członkowie stowarzyszenia przybliżą działalność Wileńskiej Brygady Kawalerii Zygmunta Szędzielarza "Łupaszki" na terenie powiatu i ziemi chojnickiej w latach 40.
Do tej chwili ponad 200 osób zadeklarowało udział w marszu w stworzonym na tę okoliczność wydarzeniu na portalu społecznościowym.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (112)
- Komentarze Facebook (...)
112 komentarzy
Pani Danuta Szyksznian-Ossowska z domu Janiczak ps. "Sarenka" mieszka w Szczecinie i od lat włącza się w uroczystości kombatanckie i wydarzenia upamiętniające wileńskich partyzantów z AK. Jest patronką Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Borujsko", twarzą kalendarza "Panny Niezłomne" na rok 2014 oraz jedną z bohaterek książki "Dziewczyny Wyklęte". Sama zresztą opisała swoje wspomnienia w publikacji pt. "281 dni w szponach NKWD"
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!