Marsz Żołnierzy Wyklętych
Latem 2010 r. SAH i Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej pokusiły się o inscenizację odbicia więźniów UB, którymi byli żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK.
1 marca pierwszy raz w historii Chojnic odbędzie się Marsz Żołnierzy Wyklętych. Tego samego dnia odbędzie się konferencja naukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje Stowarzyszenie Arcana Historii, wspiera je PiS.
Marsz Żołnierzy Wyklętych ruszy o godz. 15 ze Starego Rynku. - Robimy go po to, by dać wkład w budowanie pamięci zbiorowej. Nie chodzi nam o poróżnianie społeczności, a raczej przypominanie takiego najważniejszego według nas akcentu związanego z działalnością żołnierzy wyklętych, tzn. idei niepodległości - wyjaśnia Marcin Wałdoch.
Uczestnicy marszu przejdą następującą trasą: ul. Kościuszki do pl. Niepodległości, gdzie przy pomniku Chrystusa Króla będzie pierwszy przystanek, potem ul. Gdańską w górę do kolejnego przystanku przy cmentarzu ofiar zbrodni hitlerowskich. Marsz zakończy się pod pomnikiem I Batalionu Strzelców przy ul. Świętopełka.
Jak zapowiadają organizatorzy, marsz będzie miał charakter przyjazny i otwarty na różne środowiska. - Będą śpiewane różne piosenki szczególnie z repertuaru Andrzeja Kołakowskiego - zapowiada prezes SAH.
O godz. 16.30 odbędzie się zaś konferencja naukowa w podziemiach kościoła gimnazjalnego. Członkowie stowarzyszenia przybliżą działalność Wileńskiej Brygady Kawalerii Zygmunta Szędzielarza "Łupaszki" na terenie powiatu i ziemi chojnickiej w latach 40.
Do tej chwili ponad 200 osób zadeklarowało udział w marszu w stworzonym na tę okoliczność wydarzeniu na portalu społecznościowym.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (112)
- Komentarze Facebook (...)
112 komentarzy
ZNAM LEPSZE: "raz g...m, raz błotem faszystowską hołotę"! Pasuje do ciebie śmieciu?
Co za pajac wpisał te ubeckie propagandowe teksty a potem sam dawał sobie plusy na maksa i minusy tym poniżej? Po prostu pajac !
Ubecki pajacu nawet tego mądrze nie potrafisz zrobić, czego cie na kursach w NKWD uczyli !? ha ha
...Partyzanci wybrali jednego z Polaków – we wsi mieszkało kilka polskich rodzin – do identyfikacji Ukraińców. Dodatkowo jego informacje potwierdzano za pomocą kontroli dokumentów mieszkańców wsi. Osoby identyfikowane jako Ukraińcy były zabijane z broni palnej, choć w paru przypadkach zabójstw dokonano najprawdopodobniej siekierą lub innymi tępymi narzędziami. Zabijano głównie w obejściach gospodarskich. W kilku przypadkach doszło także do gwałtów na kobietach. Według przedstawianych danych zamordowano najprawdopodobniej 196 osób pochodzenia ukraińskiego wśród których było aż 152 kobiet i dzieci w różnym wieku. Pojedynczym osobom udało się ukryć i przeżyć masakrę. Byli naocznymi świadkami tego co się stało. Po zakończonej akcji partyzanci wraz z niektórymi polskimi repatriantami dokonali zaboru mienia zamordowanych i opuścili wieś. Tego samego dnia w godzinach wieczornych do Wierzchowin dotarła grupa pościgowa NKWD. Na miejscu przeprowadziła oględziny miejsca zbrodni sporządzając wstępną dokumentację. Natomiast druga grupa pościgowa UB-MO-LWP wpadła pod miejscowością Kisiłan w partyzancką zasadzkę i utraciła 5 zabitych (4 z UB i 1 LWP). Potem doszło do kolejnego starcia tym razem z oddziałem NKWD wzmocnionego pozostałą częścią wspomnianej grupy pościgowej. Atakujący mieli niewielkie straty 2 zabitych NKWD-ystów, natomiast dużo większe straty mieli partyzanci sięgające według raportów NKWD 28 zabitych. Ciężko ranny został i tego samego dnia zmarł sierż. Bolesław Skulimowski „Sokół” dowódca oddziału NSZ-NZW. 8 czerwca 1945 r. trzon zgrupowania pod dowództwem mjr. „Szarego” dotarł do miejscowości Huta w powiecie chełmskim. Partyzanci przebywali tam dwa dni. ...
cmentarzy, kwater i mogił wojennych
1. Pochowane zwłoki kpt. LWP Franciszka Pawlaka, zamordowanego w dniu 20.04.1946 r. przez bandę Łupaszki
2. Pochowano zwłoki kpr. MO Stanisława Ołdaka. W trakcie pełnienia obowiązków służbowych zginął w dniu 20.04.1946 r. w Plaskoszu zamordowany przez bandę Łupaszki. Miejsce upamiętniono pomnikiem i tablicą.
3. Pochowano zwłoki kpr. MO Michała Mosiądza. Zginął w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Zamordowany w dniu 15.09.1946 w Śliwicach przez bandę Łupaszki. Miejsce upamiętniono pomnikiem i tablicą.
4. Pochowano zwłoki Bronisława Warszyńskiego. Zginął w dniu 17.06.1946 r. z rąk bandy Łupaszki. Pierwotnie pochowany w Nadolnej Karczmie – miejscu stracenia. Członek ORMO. Miejsce upamiętniono pomnikiem i tablicą.
5. Pochowano zwłoki kpr.B.P. Stanisława Banaszaka. Zginął podczas pełnienia obowiązków służbowych w dniu 23.10.1946 r. w Stobnie. Zamordowany przez bandę Łupaszki. Miejsce upamiętniono pomnikiem i tablicą.
http://ipn.gov.pl/wydzial-prasowy/komunikaty/informacja-o-ustaleniach-koncowych-sledztwa-s-2802zi-w-sprawie-pozbawienia-zyc
http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=234&id=8
http://www.tygodnikprzeglad.pl/kto-zaplaci-za-zbrodnie-podziemia/
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!