Marsz pamięci
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest co roku 1 marca. W wielu polskich miastach z tej okazji organizowane są okolicznościowe marsze, konferencje, wystawy, a także biegi upamiętniające uczestników organizacji niepodległościowych.
Chojnickie Stowarzyszenie Arcana Historii, przy wsparciu lokalnych struktur PiS, zorganizowało po raz pierwszy chojnickie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Apelem poległych rozpoczęły się chojnickie uroczystości upamiętniające tych, co walczyli o kraj wolny od sowieckiej okupacji. Następnie uczestnicy marszu przeszli pod pomnik Chrystusa Króla, cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich i pomnik I Batalionu Strzelców przy ul. Świętopełka. Uzupełnieniem chojnickich obchodów była konferencja naukowa dotycząca działalności Wileńskiej Brygady Kawalerii Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na terenie powiatu i ziemi chojnickiej w latach 40.
Reklama | Czytaj dalej »
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011 roku, uchwałą Sejmu. Data 1 marca odwołuje się do wydarzeń, jakie miały miejsce w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Tego dnia komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników.
Struktury organizacji Wolność i Niezawisłość, tworzyli żołnierze i konspiratorzy kontynuujący dzieło Armii Krajowej. Powojenne podziemie niepodległościowe sprzeciwiało się postępującej sowietyzacji Polski i walczyło ze służbami bezpieczeństwa ZSRR oraz podporządkowanymi im służbami polskimi. Brak akceptacji dla powojennej sytuacji Polski, utrata polskich kresów wschodnich, a także sfałszowanie wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947, potęgowały rozgoryczenie uczestników niepodległościowych organizacji.
Określani przez komunistów jako reakcyjne podziemie, w okresie największej aktywności, posiadali w swych strukturach 150-200 tysięcy konspiratorów. Poza oddziałami, które brały bezpośredni udział w walkach, liczbę tę tworzyli uczniowie z podziemnych organizacji młodzieżowych, a także ludzie wspierający Wyklętych, udzielając im schronienia oraz zapewniających łączność i wywiad.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (47)
- Komentarze Facebook (...)
47 komentarzy
Pokłony dla p. Wałdocha
Bo co poniektórzy ( ANONIMOWI RZECZ JASNA ) nie dysponują nie tylko podstawową wiedzą na temat historii kraju w którym żyją, ale również kulturą... i elementarną inteligencją zachowań i wypowiedzi. Wygląda to żałośnie - żeby nie powiedzieć... (głupio).
Cześć i Chwała Niezłomnym Bohaterom ! Hańba zdrajcą Polski zaprzedającym Ją, Naród i siebie nowemu okupantowi !
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!